Wpis z mikrobloga

Jakiś pomysł jak określić maksymalną moc mojego przyłącza w budynkach gospodarczych? Na umowie mam 5kw, ale wiem, że mogę to zwiększyć - tylko chciałbym sprawdzić do ilu mogę to bezpiecznie zwiększyć bez ryzyka ciągnięcia nowych kabli tak, żeby ewentualna zmiana była tylko w papierach - bez ciągnięcia nowych kabli. Ktoś coś? W elektrowni na warunki przyłączeniowe każą czekać 30 dni na odpowiedź, a może ktoś ma pomysł jak szybciej ogarnąć temat ;)

#budujzwykopem
#remontujzwykopem
#elektryka
  • 11
  • Odpowiedz
@Felonious_Gru: @Jedyny_Jedynak: @ksiak: Potrzebuje podkładki pod wydanie warunków zabudowy, że te chociaż 20 kw obsłuży. Przekrój kabla to sprawdzić ten co jest bezpośrednio przed licznikiem?

Aktualnie mam 5kw jak pisałem ale wątpię, żeby to był max. W domu mogę podkręcić do 22 kw moc przyłączeniową więc mam nadzieję, że tam będzie podobnie.

Sprawdzenie zabezpieczenia przedlicznikowego jakie jest w papierach nic nie da? Nie określę po tym maksymalnej mocy przyłączeniowej?
  • Odpowiedz
@robertx: moc przyłączeniowa to nie tylko cyferki. Na wniosek o warunki projektant sprawdza parametry sieci i określa czy trzeba zmodernizować sieć czy może pozostać bez zmian. Możesz bez problemu dostać 20kW a czasem może wymagać to dodatkowych inwestycji po stronie dostawcy i się ciągnąć latami. Obciążalność długotrwała to nie jest jedyny warunek pod który dobiera się przekrój przewodu.
  • Odpowiedz
@robertx: chyba że masz samą moc umowną ograniczoną do 5kW to wtedy możesz ją zwiększyć do wartości mocy przyłączeniowej. No i samo dostosowanie instalacji wewnętrznej (czyli od licznika) już leży w Twojej gestii
  • Odpowiedz
@marek22: Tą wartość przyłączeniową powinienem mieć wpisaną na fakturze, czy tam mam tylko moc umowną, a przyłączeniowej szukać jeszcze gdzieś indziej?

No i samo dostosowanie instalacji wewnętrznej (czyli od licznika) już leży w Twojej gestii


@marek22: To już żaden problem, byle do licznika się wszystko zgadzało ze strony elektrowni, dalej to sobie poradzę ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@marek22: Jutro spróbuję podzwonić popytać o to zabezpieczenie przed licznikiem, kiedyś jak robiłem fotowoltaikę na domu to właśnie przez telefon mi powiedzieli, może i teraz się coś uda ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz