Wpis z mikrobloga

Czy laptop MSI GL75 i7-10750H/16GB/512/Win10X RTX2060 144Hz jest warty zakupu? Przeznaczenie do obróbki filmów i zdjęć, dodatkowo ewentualnie czasem do gier. Czy coś innego w tej cenie około 6000zł warte jest uwagi? Musi być laptop z dobrą matrycą 17 cali. Myślałem o #lenovo Legion Y540, ale coś mało ich teraz w sklepach. BTW do tego GL75 niektóre sklepy dają opcje rozbudowania RAM do 32GB, tylko z tego co rozumiem to oni te kości sami dokładają. Warto?

Np tutaj ten MSI: https://www.x-kom.pl/p/583367-notebook-laptop-17-3-msi-gl75-i7-10750h-16gb-512-win10x-rtx2060-144hz.html

#laptopy #pytaniedoeksperta #hardware #komputery #gry #fotografia
  • 21
BTW do tego GL75 niektóre sklepy dają opcje rozbudowania RAM do 32GB


@dkornas: to już trzeba patrzeć na opis, bo ten ma 2x8GB, gdzie drugą kość dołożył xkom, plotka głosi, że i tą oryginalną potrafią podmieć na wolniejszą niż była... Ogólnie to z 17" to słabo, bo to niby laptop, ale już taki stacjonarny ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@wypokowy_expert: Eh, zawsze coś.. Co do mobilności, to lapek dla żony, która pracuje z 2-3 miejsc, nie siedzi z tym w kawiarni czy na zewnątrz, ale chce mieć w razie czego taką możliwość, dlatego laptop a nie stacjonarny. Swoją drogą orientujesz się czy obróbka filmów/zdjęć jest szybsza na dysku SSD? Tzn mi się wydaje ze tak i celowałem w 1TB SSD, tutaj jest 500GB tylko i opcja dołożenia HDD, ale HDD
@dkornas: moim zdaniem GL75 ogólnie udane lapki, dla kumpla wybrałem taki rok temu tylko poprzedniej generacji i jest zadowolony. Zawsze googluje dany model + procek i dopisuję notebookcheck:
https://www.notebookcheck.net/MSI-GL75-Leopard-in-review-Successful-gaming-laptop-with-a-144-Hz-display.483799.0.html
Tutaj z mocniejszą kartą, ale zawsze jest to jakiś pogląd na jakość wyświetlacza czy temperatury. Jak wyżej, masz możliwość dołożenia dowolnego dysku SATA 2,5", także możesz spokojnie dorzucić drugi SSD, oczywiście ważne dane zawsze trzeba backupować bo SSD mimo wielu zalet mają
@wypokowy_expert: a racja, to było właśnie odnośnie Ryzenów 4xxx i kart mocniejszych niż 2060 tłumacząc się małą ilością linii PCI-E dla kart, podczas kiedy Ryzeny 5xxx mają taką samą ich liczbę a dostają mocniejsze karty ;)
https://www.notebookcheck.net/Polish-source-claims-Nvidia-and-Intel-worked-together-to-block-the-marketing-of-premium-AMD-Ryzen-4000-laptops-with-high-end-GPUs-in-2020.515615.0.html
Na LTT Linus też o tym wspominał w którymś materiale.
@Odczuwam_Dysonans: Dzięki. Ekran będzie ok, mamy starego MSI GE70 i jeśli nic nie spieprzyli (a może poprawili) to jest git. No dobra. A czy dołożenie SSD można zrobić fabrycznie albo w sklepie, ewentualnie rozmontowanie tego nie powduje utraty gwarancji? W laptopach nigdy nie grzebałem, ostatnie wymiany dysków i pamięci dobrych 10-15 lat temu na PCtach jak się grało w UT i Quake więc wolałbym żeby ktoś to ogarnął.
@dkornas: nie naruszasz gwarancji, możesz sobie we własnym zakresie zmieniać moduły pamięci RAM, dyski twarde, czy wyczyścić chłodzenie (kiedyś były na nim plomby producenta, teraz już się tego nie widuje, co najwyżej na samej śrubce trzymającej płytę główną). Z resztą lata temu pytałem o to X-Kom, bo oni nalepiali swoją naklejkę tak że musiałem ją rozciąć, i powiedzieli żebym ciął śmiało ( ͡° ͜ʖ ͡°). No a
@Wepalgumetypie: Tak do miesiąca chcemy kupić, max 1.5. Potem żona ma sporo zleceń na foto-wideo i chcemy mieć już nowy sprzęt. Ale dobra, będę śledził te nowe rtx, najwyżej za miesiąc znów się odezwę :P Gorzej, że niezbyt dużo jest rzetelnych recenzji tego typu sprzętów. Specyfikacja się moze zgadzac, ale specyfikacja to nie wszystko. Dzięki Wam wielkie za pomoc :)
@Wepalgumetypie: też racja, warto się wstrzymać jak OPowi się nie pali.
@dkornas: tak, MX500 to dobre dyski. Ewentualnie jak chcesz górną półkę to możesz dorzucić do Samsunga 860 EVO (albo nowszego 870 EVO ale to już wyraźna różnica w cenie), ale nie są to jakieś mega różnice między tymi dyskami, Samsung ma deklarowaną większą ilość zapisów, w sumie jak na projekty to te 5 dych możecie dorzucić. No i pamiętajcie