Wpis z mikrobloga

Zostałem dzisiaj zaskoczony stwierdzeniem, że podobno jeszcze nikt nie udowodnił, w czym niby ONR/MW jest podobne do nazizmu/faszyzmu. Skoro nadarzyła się taka okazja, aby być pierwszym, to skorzystam dla dobra edukacji. Aby być możliwie neutralnym, wezmę pierwszą z brzegu definicję z listą cech charakterystycznych faszyzmu z Wikipedii i skonfrontuję ją punkt po punkcie z deklaracją ideową ONR. Można by pójść na łatwiznę szukając wypowiedzi członków, które bywają bardziej jednoznaczne, ale wtedy nie mógłbym pokazać, że ONR jest faszystowskie już w samej deklaracji. Wołam @rzubercrazy, @Spocony_Zbigniew, @Zielony_Pio, jako że to odpowiedź na stwierdzenia z waszej strony.

Punkty od myślnika pochodzą z definicji z wiki, a fragmenty cytowane z deklaracji ideowej ONR, z ich oficjalnej strony:

- Autokratyzm w stylu wodzowskim.

Z tym jednym punktem jest trochę trudniej, bo z wiadomych względów nie zawiera się w deklaracji ideowej nazwiska konkretnego wodza, bo ci kształtują się dopiero przed przejęciem władzy. Jeżeli jednak ruch gloryfikuje siłę jako taką i silne rządy, oraz podkreśla znaczenie autorytetów i hierarchii, to jak najbardziej takiego wyniku możemy się spodziewać.

Ustrój Wielkiej Polski będzie stanowić kompozycję elementów wynikających wprost z tradycji i ducha polskości, przystosowanych do wyzwań XXI wieku. W swojej istocie będzie opierać się na autorytecie, zawierać suwerenność, hierarchiczność, organicyzm, samorządność i zasadę pomocniczości. (...) Ograniczona zostanie rola partii politycznych jako instytucji szkodliwych, stawiających interes ugrupowań ponad wspólny interes Narodu (...) Odrzucamy każdą formę totalitaryzmu, w tym liberalną demokrację, jako reżimy polityczne skrajnie szkodliwe dla wspólnoty narodowej.


- Militaryzm.

Hierarchia, porządek i dyscyplina wojskowa będą promieniować na resztę Narodu, wyrabiając wśród Polaków, poprzez obowiązkowe powszechne przeszkolenie wojskowe, postawy patriotyczne i cechy obywatelskie.


- Walka z odmiennymi ideologiami

Tutaj mógłbym zostawić bez komentarza, jako że walka z "lewactwem" jest głównym elementem programu polskiej prawicy, ale żeby nie było wątpliwości, dodam cytat z deklaracji:

W obliczu ofensywy libertyńskiej, rozprzestrzeniania się pseudokultury, niszczenia dorobku przeszłych pokoleń i relatywizacji uniwersalnych dogmatów cywilizacji łacińskiej przywrócimy należyte miejsce kulturze narodowej oraz będziemy promować i tworzyć nowe wzorce kulturowe, których zadaniem będzie służba przestrzeganiu etyki katolickiej w życiu publicznym i rozwojowi osobowemu jej odbiorców.


- Pełna kontrola partii rządzącej nad dużą częścią aspektów życia społecznego i gospodarczego.

Państwo polskie, pełniąc funkcję służebną wobec Narodu polskiego, będzie jednocześnie pełnić funkcje wychowawcze i będzie zobowiązane do umacniania tożsamości narodowej

Edukacja będzie przeniknięta duchem narodowym, będzie kształcić postawy patriotyczne oraz przywiązanie do Narodu i Ojczyzny. Polska młodzież będzie poddana wychowaniu obywatelskiemu, wolnemu od demoralizacji, deprawacji i dewiacji, których źródła upatrywać należy w ideologiach osłabiających więzy rodzinne. (...) Zachowanie tej naturalnej równowagi i wzajemnego uzupełniania uważamy za kluczowe, a swym zakresem sięgające pozostałych sfer życia Narodu polskiego.


- Gospodarczy etatyzm oraz korporacjonizm.

Celem narodowo-radykalnej polityki społeczno-gospodarczej będzie przede wszystkim wypracowanie sprawiedliwego konsensusu pozwalającego na realizację interesów całego Narodu. Jesteśmy zwolennikami gospodarki trójsektorowej. Po pierwsze, strategiczne sektory gospodarki muszą pozostać pod kontrolą państwa. (...) Własność prywatna i system nie będą źródłami umacniania wyzysku i niesprawiedliwości społecznej. Państwo będzie chronić i stymulować rozwój gospodarki narodowej.


- Nacjonalizm, w skrajnych przypadkach szowinizm bądź rasizm.

Bonus apropos "potępiania rasizmu biologicznego" w postaci zrzutu od blisko spokrewnionej z ONR Młodzieży Wszechpolskiej ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Potępiając rasizm biologiczny, postulujemy zachowanie stanu homogeniczności etnicznej, który sprzyja utrzymaniu pokoju społecznego i stabilności państwa.

Państwo polskie jest emanacją zbiorowej woli Polaków. Państwo jest organizacją polityczną Narodu służącą pełnemu i wszechstronnemu rozwojowi członków Narodu oraz zabezpieczeniu interesów narodowych.


#neuropa #polityka #onr #faszyzm
T.....z - Zostałem dzisiaj zaskoczony stwierdzeniem, że podobno jeszcze nikt nie udow...

źródło: comment_1612273630OFu3Fvzc3zThY6Aa4fMN5z.jpg

Pobierz
  • 44
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@TenTypZez: IMO bawienie się w spory dotyczące definicji faszyzmu i klasyfikacji autorytarnych nacjonalizmów jest pozbawione większego sensu. Można przedstawić niejedną definicję, według której polski narodowy radykalizm można zaliczyć do ideologii faszystowskich, ale jest i wiele takich, na które się nie załapie. To już kwestia konkretnych historyków idei i politologów. Nazwanie kogoś faszystą nie służy precyzyjnemu określeniu jego poglądów, a ma na celu zwykle wywołanie nieprzyjemnych skojarzeń i to nawet nie
  • Odpowiedz
komunitariańską krytyką demokracji liberalnej


@Ignacy_Patzer: Tak, w "Filozofii polityki wspolczesnie" oraz posrednio w ksiazkach Alberta Caturelliego. Jest to jednak katolicki filozof konserwatywny a ja jestem agnostykiem i wyznawca hedonizmu relatywistycznego. :D
  • Odpowiedz
IMO bawienie się w spory dotyczące definicji faszyzmu i klasyfikacji autorytarnych nacjonalizmów jest pozbawione większego sensu. Można przedstawić niejedną definicję, według której polski narodowy radykalizm można zaliczyć do ideologii faszystowskich, ale jest i wiele takich, na które się nie załapie. To już kwestia konkretnych historyków idei i politologów. Nazwanie kogoś faszystą nie służy precyzyjnemu określeniu jego poglądów, a ma na celu zwykle wywołanie nieprzyjemnych skojarzeń i to nawet nie z Włochami, a
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Ignacy_Patzer: wiesz mi nie chodzi o to, żeby kogoś nazwać faszystą, tylko te cechy, które ta definicja wyczerpuje, a które zawarł w swoim statucie ONR są dla mnie wystarczająco odrażające by bronić się przed nimi rękami i nogami, jako wolny czlowiek. Tu nie chodzi o definicje, bo jak dla mnie to głównym hasłem faszyzmu jest "wszystko w państwie i nic przeciw państwu", z którym zgadzają się wszelkie nacjobalizmy, z tymi
  • Odpowiedz