Wpis z mikrobloga

Pod moim wpisem dotyczącym dzisiejszego filmu Tradera21 (Cezarego Głucha) pojawiły się głosy jego obrony od niektórych wykopków. Chciałem się w paru słowach odnieść czemu uważam go za mitomana, lawiranta i fałszywego guru początkujących inwestorów. Filmu niestety już nie obejrzycie, bo został usunięty przez autora, najprawdopodobniej z powodu błędnej oceny sygnałów rynkowych i nachalnego promowania zakupu srebra inwestycyjnego. Nazywając rzeczy po imieniu, jak się okazało, że dzisiejszy skok srebra to zwykły pump and dump zainicjowany przez fundusze hedgingowe celem odwrócenia uwagi Autystów od GME, to film usunął. Link do wpisu poniżej:

https://www.wykop.pl/wpis/55285329/top-1-mitoman-na-polskiej-gieldzie-nagrywa-film-o-/196663669/#comment-196663669

Śledzę jego osobę od kilku lat i stwierdziłem, że opiszę gościa w paru punktach, aby nowi na giełdzie trochę dowiedzieli się z kim mają do czynienia.

1. Gość ma pojęcie o rynkach finansowych, pewne doświadczenie, przeczytał najważniejsze książki. Tego nie da się ukryć. Pracował też przez jakiś czas w branży finansowej. Dla początkujących inwestorów generalia, które przekazuje są zgodne z prawdą, natomiast pod żadnym pozorem nie można jego słów traktować jako wyroczni i brać za pewnik. Gość nie jest guru i jak mówi, że coś się wydarzy to się albo wydarzy (wtedy w przyszłości będzie się chwalić, że przewidział), albo się nie wydarzy (wtedy przemilczy).

Przykłady:
- shortował Teslę wiele razy z fatalnym skutkiem,
- był przekonany, że Trump wygra w drugich wyborach prezydenckich,
- wielokrotnie błędnie przewidywał pęknięcie bańki na Nasdaqu.

2. Trzepie kasę gdzie się da i natarczywie promuje swoje przedsięwzięcia na każdy możliwy sposób. Napisał poradnik inwestowania (koszt 350 zł za 4 książeczki), który ma fejkowe oceny w księgarniach internetowych, a treść tego poradnika znajduje się również na jego blogu, tylko tutaj jest „skondensowana”. Za 350 zł można zakupić conajmniej kilka dużo lepszych i bardziej cenionych pozycji. Ale to nic... Nagrał również kurs o inwestowaniu za 3950 zł po którym rozdaje dyplomy, certyfikaty i mówi, żeby wpisywać do CV. No cóż, facet się ceni. Uwierzcie mi, żaden kurs o inwestowaniu nie jest tyle wart.

3. Gość jest foliarzem. Uważa między innymi, że chemioterapia nie działa, a lepsze efekty przynosi medycyna naturalna, szczepionki to zło, Bin Laden nie istniał, posiada leczące ręce, wierzy w różdżkarzy... i wiele innych.

4. Jego przeszłość jest trochę nieoczywista. Aby nie powielać treści, załączam link do artykułu, który opisuje jego historię:

https://forexrandomwalk.blogspot.com/2020/02/dlaczego-trader21-nie-zna-nikogo-kto.html?m=1

Podsumowując, posłuchać można (szczególnie na początku swojej przygody z inwestowaniem), ale nie polecam słuchać za dużo. Kiedyś zauważycie, że wiele rzeczy powtarza w swoich filmach. Ma pewne wyuczone schematy i notorycznie produkując się nimi na nowo. Do człowieka wtedy przychodzi taka myśl „Gdzieś już to słyszałem... ( ͡° ͜ʖ ͡°)”. Nie polecam również możliwości zapłaty za kopiowanie jego ruchów giełdowych. Sami musicie zbudować swój portfel inwestycyjny.

#gielda #trading212 #trader21
  • 23
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@p3ter: Ja z zasady nie ufam gościom, którzy promują jakieś swoje szkolenia, kursy itp., bo wychodzę z założenia, że nikt nie dzieli się swoim know-how za takie grosze. To jest zwykle nabijanie kabzy na naiwniakach.
  • Odpowiedz
@ynnosende:

Ja z zasady nie ufam gościom, którzy promują jakieś swoje szkolenia, kursy itp., bo wychodzę z założenia, że nikt nie dzieli się swoim know-how za takie grosze. To jest zwykle nabijanie kabzy na naiwniakach.


Tradera yebac to wiadomo, natomiast część wpisu o ludziach sprzedających szkolenia to typowa pułapka myślowa biedaka. Prawda jest taka, że dla większości ludzi po jakimś czasie liczy się fun a nie kolejne gromadzenie hajsu i
  • Odpowiedz
@p3ter:

Ma pewne wyuczone schematy i notorycznie produkując się nimi na nowo...

Jak jeszcze raz usłyszę że „to nie prawda ze złoto drożeje kiedy jest wysoka inflacja, złoto drożeje kiedy są negatywne rzeczywiste stopy procentowe” to mnie krew zaleje :d Pełna zgoda, natomiast masz jakieś konkretne cytaty dotyczące tego foliarstwa? Słyszałem jak mówi o spiskach banskterow centralnych czy fundacji ratingowych, ale nic nigdy o różdżkarzach
  • Odpowiedz
@p3ter: Nie zgadzam się ze wszystkim co mówi trader i nie biorę jego filmów jako pewnik, a raczej jako jedno z wielu punktów widzenia (tych bardziej zwróconych w prawa stronę), aczkowiek Twój wpis to ewidentny atak (szczególnie widząc ze używasz słów typu „książeczki”, fajkowe oceny, itp) tak wiec Twój wpis wcale nie jest lepszy
  • Odpowiedz
@Atryu: owszem, atak na cenę produktu. Za 350 zł spodziewałbym się trochę więcej niż 4 książki w małym formacie, pisane dużą czcionką. A propos ocen w księgarniach internetowych, radzę samemu zweryfikować
  • Odpowiedz
@p3ter: Miałem okazje czytać pierwszy tom, owszem cena jest zbyt wysoka ale w żadnym razie nie pokusiłbym się o określenia w stylu „książeczka”
  • Odpowiedz
@p3ter: No i nie zapominajmy że na swoim blogu od 15 lat wieszczy wielki kryzys i wielki reset w ciagu ~2 lat. Trochę jak korwin wieszczący upadek unii przez lata xD
  • Odpowiedz
Nagrał również kurs o inwestowaniu za 3950 zł po którym rozdaje dyplomy, certyfikaty i mówi, żeby wpisywać do CV.


@p3ter: Powiedz ku**a że to żart xDDDDD

Nie oglądam, typa, wole zagraniczne blogi gdzie znajduje więcej ciekawej treści. Ale że foliarz to nawet nie wiedziałem. Z drugiej strony tak sie robi hajs, gość umie sie sprzedać, barany kupują ksiązki za 350zł typa z youtube, a niech mu sie wiedzie.
  • Odpowiedz
inwestycyjnego. Nazywając rzeczy po imieniu, jak się okazało, że dzisiejszy skok srebra to zwykły pump and dump zainicjowany przez fundusze hedgingowe celem odwrócenia uwagi Autystów od GME, to film usunął


@p3ter: Trader kupił srebro na górce w 2011 i od tego czasu je trzyma więc jak brzytwa chwyta się od lat każdej nadziei że wystrzeli i coś zyska po 10 latach strat xD
  • Odpowiedz
@p3ter: Jak ktoś nie umie myśleć samodzielnie to każdy guru/mentor będzie dla niego naganiaczem i krętaczem. Ja dzięki niemu sporo się dowiedziałem, szczególnie na początku. Fakt, bardziej ogólniki, ale nawet ich nie znałem, jak wchodziłem w świat rynków. Dzisiaj też mnie czasem trochę nudzi, gdy słyszę po raz kolejny o realnie ujemnych stopach procentowach... ale czy to jest kłamstwo? Czy faktycznie tak nie jest? Myślę, że gdybyśmy innego eksperta słuchali
  • Odpowiedz