Wpis z mikrobloga

#smarthome
czy da się ogarnąć zaprogramowanie żarówki w pomieszczeniu, aby włączała się po wykryciu ruchu przez czujnik przy drzwiach, i wyłączała również po tym samym?
czyli w praktyce, wchodzę do łazienki - zapala się światło, wychodzę - wyłącza się?
standardowe żarówki z czujnikiem ruchu jakoś średnio do mnie przemawiają przez konieczność faktycznie bycia w ruchu, żeby światło nie zgasło.

#xiaomi #technologia
  • 9
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@beaver: pewnie się da, ale chyba nie na standardowych czujkach. Musiałby być jakiś laserowy czujnik. Na arduino do ogarnięcia ;). Zastanów się jednak czy to praktyczne. W łazience wtedy może znajdować się tylko nieparzysta liczba ludzi ;)
@daczka92: w sumie masz rację, o tym nie pomyślałam.
mam jednak w domu osobę, która notorycznie nie gasi świateł wychodząc z łazienki, co doprowadza mnie do szału, i szukam sposobu, by "robiło się samo" bo mi już sił brakuje.
choć rzadko bylibyśmy we dwoje w łazience, to jednak nie nigdy, co faktycznie komplikuje sprawę.
@clown9: tez o tym myślałam, jednak nie wiem czy w praktyce efekt nie byłby odwrotny - po minucie w łazience światło paliloby się jeszcze 10 minut, bo trzeba przy zaprogramowaniu uwzględnić te dłuższe korzystanie - prysznic itp.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@beaver: a może w druga stronę. Światło niech się pali ale np jak pali się dłużej niż 10min to niech domownicy dostają powiadomienie "halo czy ktoś jest w łazience?". Oczywiście spięte z czujnikiem ruchu więc jak ktos się rusza w łazience to nie będzie wysyłało. A sprawdzi się w chwilach gdy ta osoba zapomniała zgasić
@beaver: U mnie to robią czujki od Xiaomi.
Dodałem dwie żarówki od Yeelight czy jakoś tak.

- zapala delikatne światło gdy wstajesz do kibla w nocy (u mnie po 2 minutach gaśnie)

To najlepszy ficzer ;D
@beaver: możesz kupić żarówki jak i lampy od ksiajomi, do tego dwie czujki ruchu, jedna gdy w łazience złapie ruch wtedy ustawiasz na np 2 lub więcej minut, po tym czasie się wyłączy
Jeśli kupisz drugą czujkę to montujesz ją na zewnątrz łazienki i wprowadzasz dane, że wyjdziesz to zgasi światło, tylko że musi być połączona z tą pierwszą aby się zgrały, dodatkowo musisz dokupić bramkę Gateway aby je z nią
Dowolnie programowalne zadania, przez warunki jakie ustalisz np. włącz/wyłącz światło kiedy czujnik wykryje ruch, wyłącz po np. 15min braku ruchu, włącz/wyłącz kiedy otworzą się drzwi + harmonogramy kiedy dana automatyzacja ma działać. Ja mam zestaw czujników - Mi Smart Sensor Set + 2 żarówki od Yeelight.
Ogranicza cię tylko wyobraźnia i ilość czujników choć te można też dokupić osobno jeśli będzie taka potrzeba.
Mi np. zapalają się światła po przyjściu z pracy