Wpis z mikrobloga

#gielda, #kryptowaluty #gme

Dzień dobry. Proszę Państwa, jestem zielonką, ale portal podglądałem regularnie z ukrycia i wiem, że są tutaj mili i pomocni ludzie, szczególnie w szczytnej sprawie, lub zorganizowanej akcji.

A akcja jest taka, że chciałbym wsiąść do pociągu nie byle jakiego, ale takiego co na księżyc zabierze mnie ;)

Obserwuję od jakiegoś czasu bitcoin i zastanawiam się, dlaczego jeszcze nie kupiłem. Czy mógłby mi ktoś opisać, lub odesłać do jakiegoś poradnika jak bitcoin kupować w Polsce i jak bezpieczenie przechowywać, oraz jakie są obecne wymogi prawne, tzn. jakie podatki trzeba zapłacić?

Druga sprawa, to GameStop i wielka prośba o polecenie, jaki jest obecnie bezpieczny sposób na zakup akcji. Mam revoluta, ale jak zobaczyłem, że w Polsce nie ma licencji to trochę wątpliwości mnie nastały, czy to aby dobry sposób, no a teraz w takich czasach żyjemy, że wiadomo, człowiek woli wszystko bezpiecznie, żeby nikt się później nie doczepił, że się od brokera bez polskiej licencji kupiło, czy co.

Poradników na reddicie i w internecie trochę jest. Ale tak się zastanawiam, że jeśli jest to szczytna akcja "ucierania nosa" to ja i może taki przeciętny laik Kowalski, chętnie by dołączyli nawet za symboliczną kwotę.

Jeśli nie będzie chętnego do zrobienia takiego prostego, w punktach podsumowania jak zacząć, to ja takie poradniki dla bitcoin/krypto i giełda jestem gotów przygotować po odpowiedniej lekturze i konsultacjach oczywiście.

W związku z powyższym z prośbą o polecenie owej literatury, do wielmożnych Panów się zwracam z zawadiackim uśmiechem i hasłem pod nosem: "Na księżyc i jeszcze dalej" ;)

P.S. I tutaj nawet nie chodzi o to, żeby zarobić, (jasne fajnie by było, ale pewnie nie z tak małym wkładem), ale jak widzę taką inicjatywę, to od razu tak sam z siebie chcę dać piątaka. I takiego piątaka co mogę stracić, bo jeśli na szczytny cel to stracony nie będzie.

Edit:
TLDR: Proszę o linki do poradników jak zacząć w krypto i jak kupować i rozliczać akcje zakupione w Polsce. Czy np. Revolut to dobra opcja, czy są lepsze.
Najlepiej, krótki i konkretny poradnik jak wejść w krypto i giełdę i jaka wiedza jest do tego przydatna. Tzn. co trzeba założyć, żeby kupować, gdzie kupować i jak rozliczać w zeznaniu podatkowym. W sensie instrukcja obsługi kryptowalut + giełda.
  • 16
@StanisKingSlayer: gościu bez jaj. Cała sieć pełna materiałów. Nikt Cie tu raczej za rączkę nie poprowadzi. Jest weekend, szukasz w googlach jak czegoś nie kumasz to pytasz o szczegóły na tagu. Jprdl ile jeszcze będzie tu postów tego typu jak zacząć ? Powodzenia
@Goronco: @cr_7: Dałem Edit TLDR
@czasnawykopki: No właśnie tyle tego, że ciężko wybrać, dla laika, ale może i słuszność, żeby lepiej nad tym przysiąść. Czas przestać być laikiem. :) Uznałem po prostu, że zacznę od zapytania tutaj, bo widziałem kilka postów o problemach z różnymi platformami. Oczywiście teraz nie przytoczę, ale oczekiwałem czegoś w stylu. Chłopie zacznij od eToro i Revolut, albo że najlepiej zacząć od portfela online albo
@StanisKingSlayer: fxmag na Youtubie ma kilka kursów, m.in. inwestowania w akcje i analizy technicznej (którą można sobie w dupę wsadzić). Wybierz jednego z kilku maklerów w PL (bank) jeśli chcesz żeby pod koniec ogarniał twoje zakupy pit8c lub apkę jeśli chcesz się pobawić ale na koniec największa zabawa z rozliczeniem tego przed US. Dużo osób poleca XTB ale minimalne zlecenie 500 zł. Jak masz pytania to postaram się pomóc, sam niedawno
@czasnawykopki: Właśnie przed inwestycją na revolucie powstrzymało mnie, to, że nie mam pojęcia jak to później z US rozliczyć, a jeśli XTB ma minimalne zlecenie na 500, to odpadam raczej, bo chciałem się pobawić takimi comiesięcznymi oszczędnościami w granicach 150-200zł. A nie chciałbym wchodzić w akcje bez wiedzy jak je później rozliczać. Teraz jak czytam, o rozliczaniu to jeśli dobrze rozumiem, przy inwestycji w akcje, obowiązek rozliczenia powstaje w momencie sprzedaży