Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
Ała,
Właśnie się dowiedziałam, że u mnie w pracy na drugiej zmianie Ukraińcowi pracującymi w podfirmie ucięło dwa paliczki jednej ręki podczas pracy na pile. Gość ciął aluminiowe profile. Na nagraniu widać, że okulary ochronne miał na czole. Cały wypadek wyglądał jakby mu skrawek materiału utknął gdzieś pod tarczą i w rękawiczkach przy uruchomionej pile próbował go stamtąd wyjąć. Na miejscu wypadku bhp, prokurator, PIP, policja o karetka.
Ech.. Tak niewiele trzeba żeby doszło do wypadku. Nie prościej było wyłączyć piłę i wtedy to po prostu wyjąć?
Pomagam właśnie przygotować papiery ze szkoleń stanowiskowych i zapoznania z instrukcją dla tego chłopaka.
Ale z tego co się dowiedziałam to i tak firma zewnętrzna jest odpowiedzialna na wszystko. My mamy tylko zapewnić bezpieczne stanowisko pracy i szkolenie wstępne bhp. No i instruktaż stanowiskowy. Jak to działa tak w rzeczywistości? Firma może mieć duże problemy?
#bhp #wypadek #wypadekprzypracy #pracbaza #praca #pytaniedoeksperta #pytanie #prawo
  • 6
via Wykop Mobilny (Android)
  • 4
@Djapko: yyy
Zaczynałam pracę w tej firmie od stanowiska produkcyjnego. Obsługiwałam maszynę, w której były piły i wiertła (docinała i wierciła jednocześnie). Wiem jakie należy zachować środki ostrożności przy pracy z piłą. Zresztą. Każdy myślący człowiek nie wkładałby palców pod aktywną obracającą się tarczę.
Poza tym każdy został zapoznany z instrukcją bezpieczeństwa pracy na stanowisku
Ale z tego co się dowiedziałam to i tak firma zewnętrzna jest odpowiedzialna na wszystko.


@Amestris: Niestety tak to nie wygląda, zapewnienie szkoleń, SOI oraz bhp stoi po stronie pracodawcy użytkownika (z tego co pamiętam to w kwestii szkoleń można się dogadać w umowie).
Co do problemów, zależy jak podchodzicie do BHP i jak jest zorganizowana praca. Warto spojrzeć w instrukcję obsługi piły co piszą o rękawicach ochronnych.

Każdy myślący człowiek