Wpis z mikrobloga

Mirki,
Potrzebuję formuły, która przypisuje do liczby tygodnia ostatni dzień roboczy tego tygodnia, np. 4 --> 2021-01-29
Teraz mam formułę: > =DATA(2021;1;1)+(NUM.TYG(DATA(2021;1;1);2)+A1*7)-1
Problem pojawia się taki, że jeżeli jest pusta komórka to przypisuje datę 2021-01-01. Chcę, że jeśli jest pusta komórka z numerem tygodnia to data żeby też była pusta, a dopiero po wpisaniu 4 wyświetli się 2021-01-29.
Wcześniej udało mi się to wykonać wstawiając przed DATA funkcję JEŻELI. Ale nie wiem czemu funkcja ta działała w Excelu 2016, natomiast w 2007 wyświetlało błąd nazwy.

#excel
  • 27
@portorico: @Polinik: Działa, jutro sprawdzę czy nie wyrzuci błędów na starszym excelu.
@mjjm: najlepiej aby to był ostatni dzień roboczy tygodnia ale akurat w 2021 każdy piątek jest roboczy, więc to bez większej różnicy.
@zoonk: funkcja CZY.PUSTA() zwraca prawdę tylko gdy komórka jest pusta. Druga wersja (="") sprawdza czy wartość komórki jest ciągiem znaków o zerowej długości. Zatem jeżeli w komórce A1 będzie funkcja zwracająca pusty ciąg znaków, to CZY.PUSTA zwróci fałsz, a druga metoda prawda. Czyli, jeżeli w A1 wpiszesz formułę na przykład:
=JEŻELI(1>0,"",""), albo prościej ="", to wyniki obu metod zaproponowanych przez @Polinik będą różne.
@portorico: @mjjm: @Polinik: @brak_nicku: niestety ale wszystkie formuły nie działają na starszym excelu. Wyskakuj błąd "#nazwa?". Przepuszczam, że starsze excele nie obsługują tych formuł.
Jest jakiś inny sposób aby wprowadzić automatyczne wpisywanie daty po wprowadzeniu numeru tygodnia? Może jakaś formatka, tabela? Jakieś pomysły? ( ͡° ʖ̯ ͡°)
Nie wiem dlaczego nie chce działać.

@zoonk:
To jest pytanie podstawowe, na które musisz znać odpowiedź i na które odpowiedź łatwo znaleźć - jeśli masz formułę, w której zagnieżdżone są 4 funkcje, to wpisuj je pojedynczo w jakiejś komórce i sprawdź, która zwraca błąd #nazwa.
Wracając do pytania - obliczania numerów tygodnia na podstawie daty i w drugą stronę to jest operacja dość prosta, tylko problem w tym, że standardy
@Polinik: Nie. Daty wpisujemy w tym formacie. W poniedziałek bardziej prześledzę, która formuła wyrzuca błąd. A może coś z tym konkretnym arkuszem jest nie tak.
VLOOKUP daje ten sam efekt, w poniedziałek sprawdzę czy też nie wyrzuci błędu.