Wpis z mikrobloga

@PiccoloColo: PIS to akurat światopoglądawa prawica, ale gospodarcza lewica, czyli najgorsze możliwe połączenie. Światopoglądowa prawica narzuca ograniczenia i gospodarcza lewica narzuca ograniczenia.
  • Odpowiedz
@Maly_Jasio Przesadne uproszczenie. Wystarczy spojrzeć na północ Europy by spojrzeć, że choćby soc-dem gospodarczo dawała sobie radę bardzo dobrze.
Może trochę wpadłem w swoją pułapkę, bo przecież PO to centroprawica jak w mordę strzelił, ale ciężko przyczepić do nich pejoratywne określenie 'prawak'.

PiS to po prostu zbiór najgorszych cech prawicowych i socjalistycznych.
  • Odpowiedz
Przesadne uproszczenie. Wystarczy spojrzeć na północ Europy by spojrzeć, że choćby soc-dem gospodarczo dawała sobie radę bardzo dobrze.


@PiccoloColo: Masz na myśli Szwecję? Szwecja była neutralna podczas 2 wojen światowych i naturalnym sposobem bogaciła się gdy pozostałe kraje Europy przeżywały wstrząs. Ale to fakt, że powstały takie globalne marki jak Elektrolux, Volvo, Ikea czy Ericsson.
Nie mam wglądu w dane historyczne pod kątem gospodarki, ale jeśli ich socjaldemokracja pozwalała rosnąć
  • Odpowiedz
@Maly_Jasio Finlandia bardziej klasyczny przykład. Może przeciętni ludzie nie żyją tam na bardzo wysokim poziomie, ale nikomu niczego nie brakuje, a przy śmiesznie niskimi oprocentowaniu kredytów byle robola stać na mieszkanie i domek nad jeziorem z łódką. Do tego bardzo wysoki poziom edukacji co procentuje rok do roku.

Nie żebym zarzucał, ale często zwolennicy czystego kapitalizmu reagują alergicznie na myśl o soc-dem czy nawet soc-lib i z góry dają łatkę SOCJALIZM
  • Odpowiedz
Nie żebym zarzucał, ale często zwolennicy czystego kapitalizmu reagują alergicznie na myśl o soc-dem czy nawet soc-lib i z góry dają łatkę SOCJALIZM rozdawnictwie etc, bo akurat Polska w tym przypadku promuje patologiczną wersję systemu


@PiccoloColo: No tak, bo myślą o redystrybucji dóbr. A to jest tak naprawdę sprawa drugorzędna, choć nadal ważna. Pierwszorzędną sprawą jest tak wykorzystać prawne i gospodarcze rozwiązania, aby firmy się bogaciły i przeganiały konkurencje zagraniczną.
  • Odpowiedz