Wpis z mikrobloga

Szukam darmowego (do użytku komercyjnego) programu do tworzenia kopii zapasowej dla starszej pani z księgowości.
Ma to działać na takiej zasadzie, że utworzę w programie profil/konfigurację folderów, które ma kopiować, a ona będzie sobie podpinać zewnętrzny dysk i odpalać co jakiś czas program i klikać przycisk "utwórz kopię" na dysku X:.
Dobrze by było gdyby program kompresował dane do np. ZIP i zapisywał pliki np. z nazwą backup_20210101.
Odpada pisanie skryptów w batchu czy PowerShellu przez to, że ścieżka do zewnętrznego nośnika może się zmienić, tutaj potrzebne jest okienko, które zapyta gdzie utworzyć kopię, wyświetli nazwę zewnętrznego nośnika i ewentualnie wyrzuci błąd jeśli coś pójdzie nie tak (np. "plik jest aktualnie w użyciu"). ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Windows 10.
Ktoś coś?
#informatyka #it #windows
  • 12
@Oo-oO: odpada, ścieżki są wklepane na sztywno.
@K_O_R_N_I_K: trochę za łatwo usunąć taki skrypt. nie ufam na tyle użytkownikom. :D
@Koliat: o to to. pytanko tylko co jeśli wepnę dysk do innego portu USB i Windows stwierdzi, że nada nową literę nośnikowi? czy identyfikuje nośnik po UUID i sobie z tym poradzi?
@Koliat: tutaj chodzi przede wszystkim o tworzenie backupu z programów do księgowości, które mają bazy danych zapisane w %programfiles%\* i %localappdata%\*, niby linki symboliczne załatwiłyby sprawę, ale nie ufam userowi na tyle, żeby to wyciągnąć do jakiejś "łatwej" lokalizacji, z której może to przypadkiem usunąć. zabranie uprawnień nie wchodzi w grę, bo wtedy program wyrzuci błąd. ¯\_(ツ)_/¯
@neverhavebeen: A w programie do księgowości nie da się aby na pewno zmienić ścieżki? A jeśli w tle działa SQL Express to backupy robisz zupełnie inaczej i w ogole OneDrive a nawet Windows Backup to średni pomysł
@Koliat: w sumie to nie sprawdzałem... to są e-deklaracje, e-cośtam, ognik premium i jakiś dodatek do niego (który też ma osobną bazę). w tle nie działa żadna usługa do sql, każdy program tworzy sobie swoją bazę danych i nią zarządza. testowałem to i mogę po prostu zamknąć program, skopiować bazę, w razie potrzeby wkleić starszą wersję pliku i działa to bez problemu.