Wpis z mikrobloga

@GaiusBaltar: To znaczy, to jest docelowa platforma startowa i tak, będzie też miała wieżę i dźwig. Ale ta część na górze to ciężko powiedzieć, do czego konkretnie służy. Wygląda jakby miała iść na górę tych kolumn.
@texas-holdem: Panie texas, a może by Pan kiedyś zmajstrował jakiś artykuł o silnikach aerospike? Pod jednym znaleziskiem wywiązała się o tym ciekawa dyskusja i fajnie by było się czegoś o tym dowiedzieć, bo do tej pory byłem nieświadomy istnienia takiego cuda ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@rolnik_wykopowy: Odpisałem pod tamtą dyskusją. Natomiast fakt, temat aerospike'ów jest szeroki, lecz bardzo techniczny. Sprowadzenie go do formy języka przystępnego stanowiłoby pewne wyzwanie i szczerze mówiąc nie mam pewności co do skali zainteresowania tematem. Druga część artykułu o promieniowaniu będzie na pewno ciekawa dla wielu ludzi, a detale techniki rakietowej – nie wiem;)
@texas-holdem: No właśnie teraz zauważyłem, że odpisałeś tam ( ͡° ͜ʖ ͡°) Myślę, że różne koncepty silników na pewno by kogoś zainteresowały, bo każdy zna tylko "dzwony". Ostatnio mi się też przypomniał koncept silnika EmDrive. Swego czasu było nawet gadane, że Chińczycy nad nim pracują, ale z tego co wyczytałem na wiki, to raczej nie wypał. Prawda to?
Prawda to?


@rolnik_wykopowy: EmDrive to byłaby teoretycznie technologia rodem z Gwiezdnych Wojen, gdyby działała. To nie jest nawet silnik rakietowy, tylko generalnie rewolucyjna, "nowa fizyka", która działałaby w teorii równie dobrze jako napęd samochodu, łodzi, itp. W pewnym momencie twórca tego cuda stwierdził nawet, że po dopracowaniu urządzenia można by podnieść samochód (w sensie, zrobić latający samochód jak z "5 Elementu").

Zwykle coś, co wygląda za dobrze, by było prawdziwe, okazuje
EmDrive to byłaby teoretycznie technologia rodem z Gwiezdnych Wojen


@texas-holdem: Właśnie dlatego o niego zapytałem, bo to była moja pierwsza myśl, jak parę lat temu o tym usłyszałem. Prawdziwa rewolucja.

DARPA prowadzi obecnie własne eksperymenty (mają ogłosił wynika w połowie tego roku), ale lepiej się cudów nie spodziewać.


Dobrze wiedzieć, bo myślałem, że odwiesili projekt na kołek. Nie napalam się, ale mimo wszystko jestem ciekaw co im tam wyszło w badaniach.
@rolnik_wykopowy: @texas-holdem: Wszystko wskazuje na to, że mikroskopijny ciąg obserwowany przy emdrive to po prostu siła powstała podczas oddziaływania instalacji z ziemskim polem magnetycznym. Chociaż naukowcy nie poddają się i próbują obok mikrofal kombinować m.in. z podczerwienią. Stąd powstały rozwinięcia koncepcji takie jak photon loop czy bart drive. Paradoksalnie z alternatywnych napędów większe szanse na odkrycie nowej fizyki dają współczesne badania antygrawitacji według jeszcze starszej idei Podkletnowa. http://www.esa.int/Enabling_Support/Preparing_for_the_Future/Discovery_and_Preparation/Towards_a_new_test_of_general_relativity