Wpis z mikrobloga

#firma #programowanie #podatki #ryczalt
Ktoś może liczył od jakich zarobków i z jakimi kosztami warto iść w ten 15% ryczałt jako klepacz kodu? Cebule na księgowość i nie oferują doractwa tylko rozliczają papierki i tak próbuje sobie samemu ogarnąć co i jak.
Wiem że nie mogę kosztów wtedy odliczać, ale jednocześnie podobno część rzeczy można, jak zus czy podobno też internet (no ale internet to tam 100/msc) ¯\_(ツ)_/¯

Kosztów dużych nie mam, w tym roku kupie pewnie max słuchawki/mikrofon i może kartę graficzną, wiec pewnie z 10k w rok nabije łącznie z innymi drobiazgami.

Więc jak liczę na szybko na pesymistycznych wartościach, to mając np 17k/msc i płacąc te 1500 zusu to nawet nie odliczając nic z zusu (bo nie wiem ile) to wychodzi 2550/msc podatku.
A na liniowym to nawet jak dam radę nawalić 2k kosztów co miesiąc to wyjdzie z 2800.

Więc dobrze liczę że powinno mi się to opłacać nawet jak nabije więcej kosztów niż planuje, czy cos pomijam jeszcze ważnego? (moje realne zarobki są ciut wyższe niż przykład)
Boje się też tylko o tym co wyczytałem o bankach i zdolności kredytowej...bo pewnie za rok czy dwa bym brał hipoteke jak prawdziwy polak, bo co to za życie bez długu na 30 lat.
  • 16
@GotoFinal: ZUS na pewno, co do reszty to chyba nic nie możesz odliczyć.

Powiem tak mam może 3-4 faktury kosztowe, paliwko, serwery domeny jako programista15k. Księgowa wyliczyła mi podatek za ostatni kwartał przy liniówce 19% i przy zastosowaniu 15%.

+/- przy mega niskich kosztach jestem 500zł do przodu miesięcznie na podatku.
Pewnie się nie opłaca jak masz auto w leasingu, ale wszyscy programiści u niej przeszli na ryczałcik.

Co do kredytów
@OsSikorskiego: ale jednak kurcze spora kasa do stracenia... gdzies tam liczę że banki się dostosują. Tak samo jak się dostosowały do programistów na b2b i nie robią tylu problemów z hipoteką jak losowemu przedsiębiorcy.
A i nie skreślam możliwości że jednak spiernicze z kraju i tyle, dlatego też mi się z hipoteką aż tak nie śpieszy, bo jak bym się uparł to pewnie mógłbym brać i dziś.
IP Box


@Bleck: @alex-fortune: @marek-krakow: nad ip-box sie zastanawiałem ale nie wiem na ile by mi się to udało. Teoretycznie crudów nie robię, jest startup to i nawet innowacyjność się znajdzie, ale jednak prawo nie wyglada zbyt przyjaźnie z wymaganiem interpretacji itd. Nie jestem pewien jak to wyglada tez w skali roku, czy nagle potem na koniec roku urzad nie uzna ze jednak i #!$%@? i zwrotu nie bedzie
@GotoFinal też właśnie zaczynam b2b dlatego jestem w temacie. Jest cała masa interpretacji już i zwrotów z IP Box, wiec warto spróbować. Innowacyjne musi być na poziomie świata, kraju, branży czy nawet miasta, może być na poziomie firmy dla której soft powstaje :)
Jeśli chodzi o papierologie, załatwienie interpretacji, kontakt z urzędem skarbowym w przypadku kontroli, czy w ogóle sprawdzenie czy ma się szansę na to załapać, to najbezpieczniej zlecić to firmie
@Bleck: Ja napisalem do jednej i poznalem wymagnia + ich cene i no.... zaplacilbym lacznie z 5-6k netto za 100% obsluge D: (z czego 1-2k to bylby koszt tlumaczenia kontraktu na polski)
Troche sporo, technicznie dalej sie oplaci, ale jak cos nie pyknie to starta bylaby bardzo duza