Wpis z mikrobloga

@zielonestopylucyfera: Jeżeli ktoś robi dużo kilometrów, to Tesla jest tańsza w eksploatacji niż auta spalinowe. Inna sprawa, że ceny elektryków maleją. Spalinowych powinny rosnąć, bo wzrastają im kosztsy produkcji... (bo mniejsza skala), niemniej jednak oni po prostu schodzą z marży. Dla wielu firm automoto skończy się to bankructwem
@anonimowy_programista: ludzie nie ogarniają też intuicyjnie innej rzeczy - czasu

Ostatnio np. zaskoczyłem kogoś w dyskusji na temat reużywalnej energii w Europie - ktoś tam wspominał że to nie możliwe i musielibyśmy chyba Saharę pokryć panelami słonecznymi żeby nie używać paliw kopalnych bo tak dużo energii zużywamy. A rzeczywistość? Niemcy już dzisiaj produkują 44% prądu z renewables - oczywiście nie wszystko panele słoneczne, jest też hydro, wiatr i biomasa. Ale 44%!
źródło: comment_1611571369BBtH53g9xCnEvGXFtUIViZ.jpg
@Polanin: czy jest jakikolwiek udokumentowany historyczny przypadek użytecznej technologii która zaczęła być wdrażana ale koniec końców nie została wdrożona w pełni bo zabrakło surowców?

IMHO ludzkość jest kreatywna, póki jest popyt to zawsze coś wymyśla
@Polanin: tak. Na szczęście Tesla bierzę nie tylko sprawę dostępu do baterii w swoje ręcę (produkując swoje nowe 4680) a także sprawę surowców niezbędnych do produkcji tychże baterii. M.in. kupiła już ziemie, skąd będzie wydobywać lit: https://electrek.co/2020/09/23/tesla-mining-business-buys-lithium-claim-acres-nevada/

Gdzie konkurencja... co grzecznie czeka na dostawy od producentów baterii. Jak myślisz, komu szybciej odczuje, że czegoś brakuje?
M.in. kupiła już ziemie, skąd będzie wydobywać lit


@anonimowy_programista: poczytaj o prognozach zapotrzebowania przy pełnym przejściu na elektryczne samochody i realnych możliwościach wydobycia.

Gdzie konkurencja... co grzecznie czeka na dostawy od producentów baterii.


@anonimowy_programista: konkurencja też kupuje takie ziemie. Nikt nie czeka, po prostu przeczytales jeden artykuł i dalej już nie pogrzebałeś. Tylko, że takich złóż jest ograniczona ilość. Do tego nie wiem czemu wszyscy się tego litu tak czepili.
źródło: comment_1611601308wvlr1zchwkbNSOt2EmoKED.jpg
Tytan jako powszechny materiał konstrukcyjny


@Polanin: rozwój jakiej technologii to zatrzymało?

powszechne użycie tranzystorów opartych o GaN


a to? Bo jak ostatnio patrzyłem to jesteśmy całkiem nieźli w produkcji tranzystorów i rzeczy z nich zbudowanych (komputery i układy scalone)

osobiste reaktory jądrowe


@Polanin: to zostało powstrzymane przez brak surowców? A nie radioaktywność paliwa i możliwości użycia go do produkcji bomb atomowych? W sumie serio pytam. Ale i tak - pytałem
a to? Bo jak ostatnio patrzyłem to jesteśmy całkiem nieźli w produkcji tranzystorów i rzeczy z nich zbudowanych (komputery i układy scalone)


@gatineau: Czyli nie wiesz nic o tym jak wygląda sprawa tranzystorów. Po prostu stwierdziłeś, że jesteśmy nieźli i to właściwie powinno światu wystarczyć. Pewnie coś tam kojarzysz, że mikroprocesor o większej częstotliwości jest szybszy, ale co to ma wspólnego z GaN?

to zostało powstrzymane przez brak surowców? A nie