Wpis z mikrobloga

Czołem Mireczki! Pytanie mam do #motoryzacja

15 grudnia kupiłem fajnego gruza z gazem od drobnego handlarza z OLX. Dzień przed zakupem handlarz zawarł polisę na nowe OC, bo polisa poprzedniego właściciela się skończyła.

Dzisiaj moją uwagę zwróciło to, że kwota składki na potwierdzeniu polisy, jest zamazana czarnym pisakiem, tak by nie było widać kwoty. Składka na OC kosztowała 1546 PLN, następnego dnia kupiłem ten samochód, bez targowania w cenie z ogłoszenia za 1000 PLN.

Czy jest w tym coś dziwnego? Jaki był cel zamazania kwoty polisy? Czy normalny handlarz zapłaciłby 1600 za OC i odzyskał z niego tylko 1000 zł?

Wyczuwam jakiś wałek.

#pytaniedoeksperta #prawo #kiciochpyta #ubezpieczenia
damccio - Czołem Mireczki! Pytanie mam do #motoryzacja

15 grudnia kupiłem fajnego ...

źródło: comment_1610529769IWjlNkLS8HvRcTYUGk0dNs.jpg

Pobierz
  • 20
Możliwe że opłacił tylko miesiąc.


@unea: @Varumax: Z tego co się orientuje, to brak opłaty za zawartą polisę nie ma wpływu na odpowiedzialność i wypłaty w okresie na który została zawarta, mimo, że nie była opłacona. Odpowiedzialność za brak opłaty spoczywa na osobie która zawierała polisę a nie aktualny właściciel pojazdu.

Jeżeli się mylę to poprawcie mnie.
@damccio: Zgadza się, zawarta ale nieopłacona polisa według mojej wiedzy obowiązuje. Od momentu zakupu samochodu na tobie ciąży opłata za polisę. Czasem ludzie się dziwią bo kupują samochód z wykupionym i opłaconym OC na rok po czym przychodzi pismo z ubezpieczalni, że muszą dopłacić. Dzieje się tak bo od dnia zakupu samochodu OC przechodzi na kupującego i pod jego dane ubezpieczyciel przelicza składkę.
@damccio Skąd wiesz że składka to 1546 zł skoro kwota jest zamazana? W momencie zakupu polisa ta przeszła na Ciebie, zatem jeżeli nie jest opłacona to musisz ją opłacić, ewentualnie możesz ją wypowiedzieć i zawrzeć nową, swoją. Kupując samochód używany moim zdaniem zawsze warto udać się do ubezpieczyciela aby sprawdzić czy polisa jest opłacona i czy jest rekalkulacja i wtedy zdecydować czy dopłacasz jeżeli jest dopłata czy wypowiadasz i zawierasz nową polisę,
Z tego co się orientuje, to brak opłaty za zawartą polisę nie ma wpływu na odpowiedzialność i wypłaty w okresie na który została zawarta, mimo, że nie była opłacona. Odpowiedzialność za brak opłaty spoczywa na osobie która zawierała polisę a nie aktualny właściciel pojazdu.


@damccio Tak, polisa obowiązuje, ale jak wyżej napisał @Varumax polisa ta w momencie zakupu przeszła na Ciebie, zatem do chwili zakupu to sprzedający jest obowiązany opłacić składkę ale
@damccio A, ok :) Zatem albo zapłacił składkę za miesiąc albo w ogóle nie zapłacił, więc Ty będziesz miał tę kwotę do zapłaty bo polisa przeszła na Ciebie. Koniecznie udaj się do tego TU, które zapewne to potwierdzi że masz opłacić te polisę i ją wypowiedz i wykup nową w dowolnym TU, oczywiscie jezeli nową będziesz miał taniej. Wtedy obecne TU przeliczy Ci tylko za ten miesiąc od dnia zakupu do dnia
@damccio Jak coś to chyba ten termin 30 dni na decyzję już nie obowiązuje bo nie ma go już w art. 31 ustawy o ubezpieczeniach, zatem termin masz nieokreślony, może być dluzszy:

W razie przejścia lub przeniesienia prawa własności pojazdu mechanicznego, którego posiadacz zawarł umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, na posiadacza pojazdu, na którego przeszło lub zostało przeniesione prawo własności, przechodzą prawa i obowiązki poprzedniego posiadacza wynikające z tej umowy. Umowa
@damccio Znalazłem coś takiego w necie, termin 30 dni na wypowiedzenie został usunięty z art. 31 nowelizacją z 11 lutego 2012 roku:

jeżeli nabywca zdecyduje się korzystać z umowy ubezpieczenia OC zbywcy i jej nie wypowie (w przypadku umów zawieranych do 10 lutego 2012 r. w przeciągu 30 dni od daty nabycia pojazdu, w przypadku umów zawieranych od 11 lutego 2012 r. przed końcem okresu, na który była zawarta) zakład ubezpieczeń może
@Varumax: @unea: @bigger: @klark: @vertical:

Już wszystko jasne.

Handlarz skupuje samochody, obrabia je ze wszystkich rzeczy które przestawiają jakąś wartość - katalizator, opony, radio, apteczki, gaśnice, następnie wypowiada umowę OC poprzedniego właściciela uzyskując zwrot niewykorzystanej składki, po czym zawiera nową umowę której nie opłaca, bo to zobowiązanie przejdzie na kolejnego właściciela.

Profit dodatkowy 1000-2000PLN na każdym samochodzie.

Żródło:
https://www.wp.pl/?s=https%3A%2F%2Fmoto.wp.pl%2Fkupie-ten-samochod-takie-ulotki-to-sposob-cwaniakow-na-latwy-zarobek-6036893957767809a&nil&src01=f1e45
następnie wypowiada umowę OC poprzedniego właściciela uzyskując zwrot niewykorzystanej składki,


@damccio A to akurat dziwne, wypowiadałem kiedyś jako kupujący OC po poprzednim właścicielu (tak było dogadane) i to on a nie ja dostał zwrot. W każdym razie wygląda na to, że pozostało ci wypowiedzieć te polisę i zawrzeć nową swoją, tylko pilnuj dni wypowiedzenia i zawarcia nowej polisy żeby nie było przerwy, jakiś agent na pewno Ci w tym pomoże.

W tym
o zlomowaniu i zwrocie składki


@vertical: myślę, że ten trop dużo tłumaczy. Ten Handlarz miał w swojej ofercie tylko gruzy do paru tysięcy. Wydaje mi się, że w tym przypadku mogło to właśnie wyglądać podobnie, tylko zamiast na wagę (0,6 PLN/kg ~750 PLN) po ogołoceniu trafił na OLX za 1000 PLN.

Działam już z zawarciem nowej polisy i wypowiedzeniem starej.
@Varumax: No to tak jak myślałem i tak jak raz miałem, bo raczej logiczne jest że skoro kupujący nie korzysta z polisy sprzedającego, to właśnie sprzedającemu należy się zwrot pieniędzy.
Ogólnie trochę mnie dziwi, jak wiele osób nie zna obowiązującego prawa, tylko kupują pojazd i "jakoś to będzie". Nie zdają sobie sprawy że OC każdego zarejestrowanego w PL pojazdu jest obowiązkowe i są wysokie kary za jego brak? Czasami przewijają się