Wpis z mikrobloga

Myślę nad założeniem konta maklerskiego w jakimś banku (aktualnie używam do tego revolut) do inwestowania długoterminowego w akcje na rynku zagranicznym. Konto osobiste mam w #bnpparibas i przeglądając ranking kont nie wygląda on jakoś słabo, choć szczerze 0.35% prowizji wydaje mi się sporo (to normalna kwota?) oraz 30zł za prowadzenie konta kwartalnie (polecany tu często mbank ma 50/25zł na pół roku). Plusem tu jest to, że miałbym darmowe przelewy. Natomiast jest jedna rzecz, która mnie odrzuca. Konto to pozwala na zakup na rynku zagranicznym tylko telefonicznie. Czyli muszę zadzwonić do banku, żeby kupił mi jakąś akcje? Jeśli tak to wygląda mi to bardzo słabo, ale może gdzie indziej też tak jest? Nawet jeśli nie BNP to w jakim innym banku polecacie konto maklerskie aktualnie? Wiem, żeby nie brać XTB, a kolejne według rankingu najlepiej opłaca się BOSSA, ale nie wiem czy patrzeć coś dodatkowo poza tymi cechami które są tam opisane.
I jeszcze pytanie czy posiadając konto maklerskie w polskim banku to robią oni coś więcej w ramach mojego rozliczania podatków niż taki revolut który wystawia tylko zestawienie i muszę sobie to liczyć sam?

#gielda #revolut #inwestycje #akcje
  • 28
@Jelony: a czemu nie XTB, korzystam od kilku miesięcy i jestem zadowolony. Brak opłat do obrotu 100k euro/msc, dostęp do dużej ilości rynków. Czasem zlecenia działają z opóźnieniem ale to chyba pikuś w porównaniu z mBankiem czy ING, których awaria odcina dostęp na kilka dni.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Jelony: xtb chyba nie taki zły. Przynajmniej bez prowizji i PIT wystawiają. Sam się nad nim zastanawiam. Teraz mam mBank ale minimalna prowizja to 5zl. Konto maklerskie jest bezpłatne ale nie wiem czy to w związku z posiadaniem u nich konta bankowego.
@Quantuum: teraz trafiłem na inny wątek gdzie mówią, że można kupić zarówno "prawdziwe" akcje jak i te "nieprawdziwe" (CFD), więc może ludzie sami nie ogarniają.

A co sprawia, że XTB jest takie tanie w porównaniu do innych kont? Czy jest się czego obawiać?
@Jelony: Xtb ma zamiar ściągnąć jak najwięcej ludzi by kilka procent z nich zaczęło grać na cfd na których xtb zarabia. W zamian postanowili poświęcić jakiś 2% swoich zysków o ile dobrze pamiętam. Są czasem problemy z czasem realizacji jak jest duże obciążenie ale u innych maklerów jest to samo. Trzeba też nauczyć się korzystać z zleceń oczekujących i będzie git. 100k euro obrotu wydaje się dużo ale jak jesteś aktywny
@Quantuum: Aż tak aktywny raczej nie jestem, bo przygodę z giełdą zacząłem parę miesięcy temu, a porywczy nie jestem. Czytałem też, że wystawiają PIT co jest sporą ulgą, bo nie lubię podatkowej biurokracji. Także chyba się na nich zdecyduje, ale jeszcze poczekam może ktoś będzie miał odmienną opinie
@Jelony: Zawsze możesz wybrać 2 platformy na podstawie informacji z netu i pobawić się miesiąc na jednej jak i drugiej i wtedy samemu zdecydować. Ile ludzi tyle opinii będzie. Ja myślałem że santander będzie spoko ale interfejs tak mnie rozbroił że po kilku dniach zamknąłem tam konto.
@Quantuum: A jeszcze tylko tak dopytam: widzę, że przy zakładaniu konta pytają się o walute, domyślam się że chodzi o walute w jakiej będę chciał to konto prowadzić. Jeśli chcę kupować akcje wyłącznie na rynku zagranicznym a przelewy będę chciał robić z revoluta w USD, to warto zaznaczyć tam USD, czy zostawić PLN?
@Jelony: to zaktualizuj w komentarzu tego arkusza albo daj znac tylko,ze nieaktualne.
Mi bardziej przemawia degiro, chociazby jakbys chcial w amerykanskie etf-y sie pobawic z dywidendami to masz 15% podatku, a nie 30% jak w xtb odciaganego...(napisalem w tym arkuszu przy degiro wyjsanienie).