Wpis z mikrobloga

Proszę o pomoc w rozstrzygnięciu sporu. Graliśmy z ojcem w #szachy (obaj jesteśmy początkujący, stąd to pytanie) i sytuacja była następująca. Od dwóch ruchów miałem ojca w szachu wieżą, ale ani on, ani ja tego nie widzieliśmy. Kolejny ruch ojca - przesuwa piona (dalej nie widzi szachu), mój ruch - orientuję się, że mogę wieżą bezpośrednio zbić jego króla. I teraz tak - ojciec twierdzi, że: a) nie powiedziałem szach (z tego co się orientuje to nie trzeba tego mówić), b) nie mogę zbić jego króla (który stał od dwóch ruchów w szachu), bo on teoretycznie w następnym ruchu ma jedną możliwość ucieczki, c) króla w ogóle nie mogę zbić, bo można wygrać tylko przez mat. Ja natomiast twierdzę, że skoro mam czyste bicie to jak najbardziej wygrana jest moja. Kto w tym wypadku ma rację?
  • 15
twój ojciec wykonał niedozwolony ruch więc z automatu przegrywa partię


@Pangia: No właśnie nie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Jeżeli w trakcie partii stwierdzono, że zostało wykonane i zakończone nieprawidłowe posunięcie, to należy przywrócić pozycję, która była przed wystąpieniem nieprawidłowości. Jeżeli nie można odtworzyć właściwej pozycji, powstałej tuż przed wystąpieniem nieprawidłowości, to partię należy kontynuować od pozycji, do której nie ma wątpliwości, że była prawidłowa.
@4MagnuM4 jak ja pamiętam na turniejach bez zapisu partii jak jedna osoba orientuje się że przeciwnik był w szachu to zgłasza nieprawidłowy ruch, sędzia dodaje czas zgłaszającemu i ten cofa ruch (bez wnikania ile ruchów wcześniej było nieprawidłowych). Po 3 nieprawidłowych (zgłoszonych) danej strony przegrywa. Z zapisem powinno się cofnąć do ostatniej legalnej pozycji. Jak gracie w domu to ja bym cofał tyle do tyłu ile pamiętacie