Wpis z mikrobloga

@hubi900: spędzaj z nim dużo czasu, dbaj o dobrą karmę (ze woda ma być cały czas w misce, to chyba nie trzeba wspominać), obserwuj nogi (dysplazja) zwłaszcza jsli jest z niepewnego źródła i nie przemęczaj. Nie przesadzaj ze smaczkami, do treningu staraj się używać karmy. Trenuj od małego tylko pozytywnie, im więcej czasu teraz zainwestujesz, tym szybciej i więcej Ci się zwróci w przyszlosci.
  • Odpowiedz
@hubi900: mam nadzieję, że z hodowli :) śliczna btw.

Za młodu przede wszystkim dbać o dobre odżywianie, żeby mała wyrosła na zdrową - w necie masz dużo poradników, jakie proporcje białka/popiołu i innych są adekwatne do danego wieku, to samo z ilością karmy, to jest jedna z najważniejszych rzeczy.

Staraj się też, żeby nie chodziła za dużo po schodach, póki rośnie, bo to obciąża stawy, a owczarki mają dosyć duże "predyspozycje"
  • Odpowiedz
@hubi900: wszystko co wyżej, plus nie pozwalaj skakać (łóżka, fotele, przeszkody), zabezpiecz śliskie podłogi (zwłaszcza na zakrętach), naucz zostawania samemu, wczesna socjalizacja to klucz, bo owczarki to totalni panikarze. Pokazuj mu świat, ale na spokojnie, nie wszystko na raz, warto iść do dobrego przedszkola dla psów. Kup tonę gryzaków, nie zakładaj kolczatki, ćwicz przywołanie... Będzie git <3 standardowo polecam: https://www.youtube.com/watch?v=BiIrJySewoQ&t=1929s
  • Odpowiedz
@E_li_mi_nator: wody w misce mu nie zabraknie, pani w zoologicznym też mi dziś powiedziała że wraz z wzrostem potrzbuje podwyższenia na miski, aby nie pojawiły się problemy z kręgosłupem od jedzenia z miski na ziemi. Na szczęście z pewnego źródła, hodowla z papierami. Ok, z treningiem zapamiętam, poczytałem już trochę o tych pierwszych ćwiczeniach z nią, np z gryzieniem kapci, aby zabrać kapiec i bawić się gryzakiem zamiast tego, czy tego
  • Odpowiedz
@hubi900: No i oczywiście pilnuj szczepień, odrobaczaj, pilnuj, żeby domownicy nie dali jej gotowanych kości z kurczaka (tych dłuższych, bo się rozwarstwiają po ugotowaniu w szpilki). Poczytaj o skręcie żołądka (nie karm i nie pój bezpośrednio przed i po wysiłku).
Przygotuj się na zniszczenia ( ͡° ͜ʖ ͡°)
kochaj i wychowaj jak swoje
Piękna jest ()
  • Odpowiedz
@hubi900: pani z zoologicznego to słabe źródło wiedzy, miski na podwyższeniu mogą zwiększać ryzyko skrętu żołądka, więc dopóki pies ma zdrowe stawy, to jak najbardziej zostaw je na ziemi. Polecam podłożyć pod to ociekacz na buty, bo wszystko będzie mokre :P karma musi być jak najlepsza, żadnych dodatkowych supli (zwłaszcza wapnia!) nie kupuj
  • Odpowiedz
@hubi900: pani z zoologicznego to słabe źródło wiedzy, miski na podwyższeniu mogą zwiększać ryzyko skrętu żołądka, więc dopóki pies ma zdrowe stawy, to jak najbardziej zostaw je na ziemi. Polecam podłożyć pod to ociekacz na buty, bo wszystko będzie mokre :P


Tak jak @r__k napisała. Podwyższenie nie jest najlepszym pomysłem chyba.
Ociekacza na buty pod miski tez polecam z całego serca. Ja mam taki plastikowy z ikei:

https://www.ikea.com/pl/pl/p/baggmuck-mata-na-buty-do-wewnatrz-na-zewnatrz-szary-60329711/
  • Odpowiedz
@Maudee: certyfikowania hodowla ʕʔ będzie spamione jak tylko już będzie u mnie XD

Akurat karmę załatwia mi pani z hodowli, właśnie sama o wszelkie aspekty podobno zadbała, jeśli chodzi o dietę. Odnośnie ilości będę musiał poczytać, tak samo jak dopytać się nt. Godzin w których jadła wcześniej, nie chce małej zbytnio stresować

Na schody planuje ja wpuścić raz, aby sobie powąchała wszystko na schodach i na górze,
  • Odpowiedz
@hubi900: to super! Też mam długowłosego, wyrośnie Ci piękny niedźwiadek. Jak lubisz aktywnie spędzać czas to tym bardziej super rasę wybrałeś. I daj znać, jeśli założysz jakiś specjalny tag :)
  • Odpowiedz
tak, długowłosy, więc pewnie z włosów ułożę sobie kolejnego


@hubi900: kup sobie furminwtor (lub jego podróbę)- najlepszy jak zacznie gubić sierść będzie nieoceniony (wszystkie inne szczotki, to strata pieniędzy, chyba ze do masażu).
  • Odpowiedz
@r__k: skakać będę ja musiał od razu oduczać, bo mam babcie która ma lekkie problemy z chodzeniem i nie chce, aby poleciała do tyłu jak się Luna na nią potem rzuci XD

kolczatki w sensie? XD
  • Odpowiedz
Oesu ile ludzi się zainteresowało, mam problem z odpisywaniem XD bardzo mi miło ʕʔ i wszytskim dziękuję, biorę się dalej do czytania i odpisywania
  • Odpowiedz
@hubi900: oprócz szarpania musi mieć gryzienie, szukanie i lizanie. Kup matę węchową, lickimatę, może jakiegoś konga, popatrz jak zrobić proste zabawki dla psa z kartonu, pudełkach po jajek i zacznij zbierać rolki po papierze toaletowym ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@E_li_mi_nator: furminator u długowłosego owczarka to zło, łamie sierść, jest zdecydowanie za długa dla furminatora. Długowłose onki (dorosłe ofc) czeszemy zgrzebłem (polecam dwurzędowe obrotowe z zooluxa) i
  • Odpowiedz
@hubi900: bo wszysczy kochają małe pieski, zwłaszcza owczarki () kolczatki, bo ostatnio coś na forach owczarkowych wszyscy polecają kolczatki dla szczeniaków, jak ciągną na smyczy i już mi się ulewa
  • Odpowiedz
@E_li_mi_nator: mam nadzieję na jak najmniej zniszczeń XD odnośnie skrętu Pani od hodowli już mi mówiła aby od razu ja przyzwyczajać aby na godzinę leżała sobie i odpoczywała. Odrobaczanie etc załatwię jak najszybciej jeśli nie jest to jeszcze załatwione
  • Odpowiedz