Wpis z mikrobloga

Czesc, myśle ostatnio nad jedna rzeczą, może ktos robił coś podobnego i mi podpowie, a mianowicie. Mieszkam w #uk ale w przyszlosci chce wrócić do Polski, mam na koncie luźne 120k pln. No i tak sobie myślałem, czy istnieje możliwość wzięcia kredytu hipotecznego z w/w wkładem własnym na mieszkanie w Polsce będąc za granica? Wie ktos coś na ten temat a może sam takie coś robił? #mieskanie #nieruchomosci #kredythipoteczny #kredyt
  • 15
@duzeelobenc: mozesz tez wziasc kredyt w angielskim banku na nieruchomosc za granica. Kiedys warunkiem bylo 20% depozytu, teraz moglo cos sie zmienic. No ale jak chcesz mieszkac w Polsce to ryzykownie jest brac kredyt w innej walucie. (Mozna duzo zyskac/stracic)
@mielonkazdzika: Skad takie info? (i w jakim to banku?). Z tego co wiem to daawno jakies banki dawaly kredyty na nieruchomosci np w hiszpanii ale o kredytach w europie wsch nigdy nie slyszalem, za duze ryzyko/brak informacji dla banku (i problemy w przypadku np egzekucji). Teraz po brexicie byloby to jeszcze trudniejsze.
@kaktusak: pierwsze z brzegu info z google: Most UK high street banks offer UK mortgages for homes abroad. This can be helpful for applicants who do not speak the native language.

Mi pare lat temu Lloyds oferowal kredyt na mieszkanie miedzy innymi w Polsce (jak szukalem domu w Anglii to dostalem od nich taka rekomendacje ze moga mi udzielic kredytu na dana kwote na nieruchomosc w UK i po za UK.
@duzeelobenc: Na pewno jest to dosc dalekie od kredytu hipotecznego ale ja z dochodem z UK brałem kredyty gotówkowe w santanderze w PL i nie było z tym problemu. Akceptowali dochód w GBP
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@duzeelobenc: pamiętaj tylko jak wezmiesz chate w Polsce to tutaj nie bedziesz juz postrzegany jako first time buyer i nie bedziesz mogl uzyc jakichkolwiek bonusow z tego tytulu przyslugujacych. Dodatkowo bedziesz miec na swoje nazwisko druga posiadlosc wiec przy kupnie domu w Anglii bedziesz musial zaplacic o wiele wieksze stamp duty jako ze to bedzie Twoja druga posiadłośc.
@mielonkazdzika: Az popatrzylem z ciekawosci i najlepsze co znalazlem to:
https://www.onlinemortgageadvisor.co.uk/overseas-mortgages/
Z tego co pisza o mainstreet bank to glownie moze byc szansa na uzyskanie przez satander - w hiszpani i takie jak hsbc czy lloyds (ale gdzie indziej pisze ze sie wycofali) ale to usa, kanada czy inny singapur a nie kraj ziemniaka:) i na duze kwoty.
Wiem ze niektorzy oszukuja i np biora pozyczke gotowkowa niby np na samochod
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@duzeelobenc: człowieku nie rób tego, jestem w podobnej sytuacji z oszczędnościami i więcej do tego chlewa bym nie wrócił, odkładaj dalej będziesz miał na depozyt na chałupę w UK. O ile nie jest się programistą 15k to powrót do Polski może być bardzo dużym rozczarowaniem. Mam kilku takich znajomych którzy mieli taki sam sprytny plan i wszyscy po pewnym czasie wrócili do UK albo do Niemiec bo za polskie stawki ciężko
@duzeelobenc: Może i coś w tym jest. Mimo że mam rodzinę w Polsce (dziadków, ciocie, wujków - rodziców i rodzeństwo też mam w UK) to mimo wszystko czuję że nie odnalazłbym się już tam, a przynajmniej nie teraz dopóki rządzi taki populizm i socjalizm który dla osoby w moim wieku i moimi kwalifikacjami nie ma absolutnie nic do zaproponowania poza robotą w jakimś urzędzie za 2k PLN netto albo w korpo
@duzeelobenc: Kredyt w GBP w polskim banku miałby sens jeśli dasz rade go szybko spłacić żeby uniknąć ryzyka wahań kursu i najlepiej jak dostaniesz go przy mocnym GBP. Kumpel wziął kredyt przy kursie funta 5.90 na chwilę przed referendum brexitowym, więc wygrał życie