Wpis z mikrobloga

[TUTORIAL] Jak zrobić downgrade MiBox'a z Androida 9 Pie R2926 do Androida 8 oreo R2167.

Jeśli macie Xiaomi MiBox 3 (4K) wersja MDZ-16-AB - czyli tą najbardziej popularną - macie to nieszczęście, że ta kupa g**** pewnie Wam się zaktualizowała do najnowszej wersji Androida 9 Pie. Problem jest taki, że, przynajmniej u mnie, MiBox'a nie da się używać. Czym to się objawia?

- MiBox'a nie da się włączyć ponownie z uśpienia - nie działa pilot na podczerwień (mam Logitech'a Harmony 650) jak i oryginalny na bluetooth - na 10 razy 8-9 razy MiBox się nie włącza. Trzeba wyciągnąć wtyczkę z prądu i włożyć ponownie aby MiBox znowu był "używalny"
- Urządzenie po prostu się restartuje w trakcie oglądania np. Netflix'a
- Często dźwięk przerywa, obraz rwie
- Jak już Mibox się włączy - źle ustawia rozdzielczość - to można naprawić ustawiając rozdzielczość na sztywno w ustawieniach urządzenia
- Bardzo często pilot traci parowanie z urządzeniem i trzeba parować go od nowa
- Gdy MiBox'a już się uda wybudzić, często na aplikacjach streamingowych jest po prostu czarny ekran. Trzeba wykonać restart aby móc oglądać materiały
- Wiele innych mniejszych lub większych bugów

Do niedawna nie było możliwości zrobienia downgrade'u MiBoxa. Tzn. komuś coś się udało - ale podczas tej operacji były kasowane klucze DRM potrzebne do odtwarzania Netflix'a.

Ale to się zmieniło.

Udało mi się przywrócić starego androida 8.1 - Netflix i wszystkie aplikacje działają jak dawniej ergo: klucze nie są kasowane. Wszystko zajęło mi jakieś 20 minut. Wszystko działa jak działało przed updatem do androida 9.

Jeśli coś się stanie z Waszym MiBoxem - nie biorę za to odpowiedzialności. Wszystko robicie na własne ryzyko.

Podsumowując: robicie downgrade Androida 9 Pie R2926 do Androida 8 oreo R2167.

Co będzie potrzebne:


1. Oryginalne firmware Oreo 8.0 dla Mibox 3 (MDZ-16-AB)

https://drive.google.com/drive/folders/1-fGnIP7iLmpHUNRPhlWyEnEVHuraDc1q?usp=sharing

2. Amlogic-USBBurningToolv2.2.0 - narzędzie, którym wgrywa się obraz do Mibox'a.

https://mega.nz/file/Hd0CmACT#OPws8xFAPOGR6SmFJKfkVQ4SXjXpetJHmZZZ7nqkRHc

3. Aktualizacja Oreo 8 do wersji R2167

https://mega.nz/file/gh0xCCrR#ctdPivezVFNAuMLq19eOepO1LHJCfVNhowmZz7Fx87s


=================================


1. Instalujemy na komputerze Amlogic-USB
BurningToolv2.2.0. Po właściwej instalacji dodatkowo zainstaluje się na sterownik potrzebny do podłączenia z MiBoxem.

2. Podłączamy komputer do MiBoxa kablem USB

3. Uruchamiamy program Amlogic-USBBurningToolv2.2.0 i ładujemy oryginalne firmware Oreo 8.0 dla Mibox 3 - mdz16ab.img.

4. ODZNACZAMY "Erase bootloader" - jeśli NIE ODZNACZYMY - stracimy (bezpowrotnie) klucze DRM do np. Netflixa.

5. UWAGA: "Erase bootloader" MA BYĆ NIE ZAZNACZONE.

6. Opcją, która MA być zaznaczona to: Erase flash (normal erase) - i tylko tyle.

7. Klikamy START.

8. Teraz musimy wejść do trybu Recovery w MiBoxie. Klikamy na pilocie WSTECZ+OK i trzymając te przyciski wciśnięte podłączamy kabel zasilający do MiBoxa. Trzymamy te przyciski wciśnięte dopóki nie pokaże się tryb Recovery.

9. Po wejściu w tryb Recovery klikamy na "Reboot to bootloader".

10. MiBox się zrestartuje i zatrzyma na logo Mi (to jest na czarnym tle logo Mi a na dole loga Dolby itd).

11. Ponownie odłączamy kabel zasilający od MiBoxa.

12. Ponownie klikamy na pilocie WSTECZ+OK i trzymając te przyciski wciśnięte podłączamy kabel zasilający do MiBoxa. Trzymamy przyciski do momentu w którym na komputerze w programie Amlogic-USB
BurningToolv2.2.0 nie pokaże się postęp wgrywania nowego (starego) systemu.

U mnie wyglądało to tak:

https://imgur.com/7j5AZGI

13. Po nieco 4 minutach proces doszedł do 100%. Teraz klikamy STOP w programie Amlogic-USBBurningTool_v2.2.0.

14. Odłączamy kabel zasilający od MiBoxa.

15. Na sformatowanego w FAT32 pendrive'a wgrywamy aktualizacje Androida Oreo 8 do wersji R2167.

16. Podpinamy pendrive'a z wgraną aktualizacją do MiBoxa następnie klikamy na pilocie WSTECZ+OK i trzymając te przyciski wciśnięte podłączamy kabel zasilający do MiBoxa. Po chwili aktualizacja powinna zacząć się instalować. MiBox może się zrestartować 2-3 razy.

https://imgur.com/EMRFqnR

17. Gdy MiBox zakończy wgrywać aktualizację zrobi pełny Wipe i uruchomi się ponownie.

18. Właśnie zainstalowaliśmy Androida w wersji 8 z najnowszą aktualizacją.

Teraz należy ustawić wszystko pod siebie "tak jak zawsze".

Dodatkowo w ustawieniach na liście aplikacji należy odszukać "Usługi Google Play" i WYŁĄCZYĆ powiadomienia. W ten sposób nie będziemy nękani powiadomieniami o nowych aktualizacjach.

Tutorial wzięty i przetłumaczony stąd:

https://forum.xda-developers.com/t/mi-box-3-mdz-16-ab-downgrade-android-9-pie-to-android-8-oreo.4194075/

Jeśli u mnie działa, u Was pewnie też ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#xiaomi #mibox #tvbox #android #komputery
  • 38
@przeszczesliwy_szczesciarz: o kurcze, dzięki! będzie testowane na dniach. To tragedia jak chińczycy z mojego ulubionego urządzonka w domu zrobili bezużyteczne gówno jedną aktualizacją. Wszystkie najbardziej irytujące bugi u mnie występują: problemy z wyjściem z uśpienia, nieresponsywny pilot, brak obrazu przy streamingu gdzie pomaga restart. Na dodatek doszedł nowy: to gówno potrafi teraz wybudzić się a w tym telewizor w środku nocy.
@aikonek: przeglądarki używam tylko do awaryjnego odpalania wideo ze stron, kiedy chromecast nie jest dostępny. Tylko do tego się to nadaje, chyba, że podłączysz klawiaturę i myszkę - czego nie testowałem
Hello. Could you provide me with some information? I tried to downgrade, but with no succes, sadly. After step 4, the Amlogic USB Burning Tool progress bar does not move and the flashing does not start. Actually there is no HUB and no progress bar like in the tutorial. After a short time the device boots to recovery. Where is the problem? Can you help? The device is on PI.3175 release-keys build.
Nevermind, I eventually managed to downgrade using different laptop and usb cable.
Everything works perfectly now. I'm a happy camper.
When searching for update is tells me that I am on the latest firmware, so maybe Xiaomi realized Android 9 was crap.
Taki mały update, żeby rozwiać wątpliwości.
0. parujemy koniecznie pilota przed zabawą, koniecznie trzeba sprawdzić, czy się udało. Nie wyjmujemy przypadkiem baterii z pilota w trakcie update
2. na włączonym zasilaniu miboxa
3. Nigdzie nam się nie wyświetla, że udało się połąćzyć czy coś, ale robimy wszystkie dalsze punkty

15 . update musi być rozpakowany do głównego katalogu na pendrive
17. Uruchomienie trwa bardzo długo, czekamy cierpliwie.

Udało się, wszystko znów działa