Wpis z mikrobloga

Mireczki, jaki bekap danych do domu?

#backup #kiciochpyta #komputery #siecikomputerowe

Na takie codzienne sprawy to mam wykupioną chmurę i to mi wystarcza (pliki z telefonu, fotki, etc.). Ale zastanawiam się nad jakimś sensownym i (jeśli to możliwe) niedrogim rozwiązaniem na backup danych z kompa. Chodzi mi o pliki typu prywatne dokumenty, jakieś stare zdjęcia (tutaj raczej niewiele miejsca potrzeba) oraz wykonane projekty (pliki audio i wideo, zatem potrzeba sporo przestrzeni). Chciałbym jakoś sensownie zarchiwizować te rzeczy, aby móc do nich wrócić za parę lat w razie potrzeby. Myślałem o zwykłym dysku zewnętrznym, który bym sobie podłączał co jakiś czas i zrzucał nań materiał. Ewentualnie jakiś NAS i dyski w macierzy, czy coś? No, ale pewnie są lepsze rozwiązania i o tym właśnie jest moje pytanie do Was. :)
  • 12
@korni007: AWS to jest jakiś cloud po prostu, nie? Bo jeśli tak, to wszystko gites, tylko wolałbym coś lokalnie na swoje projekty, które przede wszystkim dużo zajmują i nie są aż takie istotne w moim życiu, abym łożył na to wysokie abonamenty.

@Marcek123: Nie mam starego kompa, więc urządzenie takie gotowe z dwoma kieszeniami byłoby spoko i wygodne całkiem. Można w obrębie takiego urządzenia zrobić tego typu bekap, co mówisz?
@Zajob_Ze_NieMaKiedy_TaczkiZaladowac: nie posiadam "gotowca" ale wydaje mi się że tak. Jeżeli chodzi o różnicę między macierzą a kopią zapasową to macierz ma zapewniać nieprzerwany dostęp do danych, ale nie zabezpiecza cię przed błędem ludzkim (jeśli coś usunąłeś to przepada na zawsze), kopia zapasowa daje ci możliwość cofnięcia błędu w tym przypadku. Co do awarii dysku, w przypadku macierzy nie tracisz nic, w przypadku kopi zapasowej tracisz to co nie zostało przeniesione
@Marcek123: Warto również wspomnieć o tym co by się stało gdyby wirus zaszyfrował komputer na którym masz zamontowany dysk sieciowy, w przypadku macierzy wirus zaszyfruje również 2 dyski twojego serwera i pozostajesz z niczym

To nie jest prawda - montuje się konkretne katalogi i tylko te zamontowane katalogi mogłyby być zaszyfrowane w przypadku takiego ataku a nie całe obydwa dyski z NASa. Komputer nie ma do nich bezpośredniego dostępu. Zresztą na
@MrAndy: > montuje się konkretne katalogi i tylko te zamontowane katalogi mogłyby być zaszyfrowane w przypadku takiego ataku a nie całe obydwa dyski z NASa.
Zgadza się, ale nie zakładałem jakiejś większej konfiguracji poza RAID 1, chodziło mi o pokazanie różnicy między RAIDem a kopią zapasową. Co do reszty, oczywiście masz rację, ale tutaj wszystko już zależy od tego jak to ustawisz.