Wpis z mikrobloga

@Gaku745: przejrzałem, czy dobrze widzę, że autor zakłada, że gdyby nie Brytyjczycy to Indie magicznie: nie miałyby klęsk głodu, nie byłyby wyzyskiwane przez władców Hinduskich / Muzułmańskich, nie mordowaliby się nawzajem bo byłby podzielone na różne ksiąstewka, kasty, grupy etniczne, oraz nie uczestniczyłyby w żadnych światowych imprezach typu 2WŚ, a jednocześnie prosperowałyby dzięki osiągnięciom cywilizacyjnym, które Brytyjczycy przywieźli im razem z okupacją?
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@rothen: zaraz, zaraz. Czyli zbrojne inwazje i kolonizacja to kapitalizm, tak?
W końcu przed powstaniem kapitalizmu nigdy nic takiego w historii ludzkości nie miało miejsca. Związek Sowiecki też nie kolonizował (choćby Polski) tylko wiadomo, był "bratnim narodem" ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Poszedłbym dalej, wszędzie gdzie ludzie umierają (nawet w wieku 100 lat ze starości) to wina właśnie kapitalizmu. Przecież wiadomo, że przed powstaniem kapitalizmu każdy żył wiecznie
@rothen: ja to rozumiem, tylko z tego artykułu odniosłem wrażenie, że gdyby nie Wielka Brytania to Turbohindusi by rządzili co najmniej w Układzie Słonecznym, panowałby powszechny dobrobyt i szczęśliwość, a nienawiść i przemoc zniknęłyby z rodzaju ludzkiego...
Jest jedna wielka różnica. Głód w Indiach przynajmniej częściowo był spowodowany przez naturę, głód na Ukrainie w 100% przez KC
@arkasas: ulewne deszcze, które znacząco zmniejszyły plony, były całkowicie naturalne. Oczywiście gdyby nie czynniki wynikające z kolektywizacji i centralnego planowania prawdopodobnie głód by nie wystąpił, ale ignorowanie wpływu opadów na urodzaj to zakłamywanie historii.
@eloyard: czytaj ze zrozumieniem. Napisałem:

Oczywiście gdyby nie czynniki wynikające z kolektywizacji i centralnego planowania prawdopodobnie głód by nie wystąpił


czyli deszcze + kolektywizacja + centralne planowanie = głód. Deszcze w połączeniu z niewydolnością skolektywizowanego rolnictwa doprowadziły do fatalnych zbiorów a przez centralne planowanie reakcja władz była spóźniona, nieadekwatna i tragiczna w skutkach. Porównanie do Polski jest głupie, bo:
1. Pogoda na Ukrainie mogła być inna niż w PL
2. W