Wpis z mikrobloga

BRAWO JAREK!
W styczniu 2020 minimalna krajowa wynosiła 2600 zł brutto czyli 611,76 euro (kurs 4,25 na dzień)

W styczniu 2021 po podwyżkach (do 2800 brutto) wynosi 614,03 euro. Uwzględniając stalą inflację 4% rr. minimalna krajowa wyniesie brutto 589,47 euro. Polacy zarobią mniej przy czym wszystko będzie droższe.

#polska #pracbaza #praca
DartNorbe - BRAWO JAREK!
W styczniu 2020 minimalna krajowa wynosiła 2600 zł brutto c...

źródło: comment_1609498343WhlmqoSdGu1PkPOaKSHUUl.jpg

Pobierz
  • 99
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

I tak oto, podwyżka 200 zł jest warta realnie 2,27 euro. Oczywiście wszelkie wypłaty w złotówkach straciły podobnie swoją wartość w przeliczeniu na waluty obce - np. interwencja NBP w osłabienie złotówki (12gr) sprawi że realnie osoba zarabiająca srednia krajową w styczniu zarobi mniej o 78€ czyli 350 zł.

  • Odpowiedz
@DartNorbe: Warto też przypomnieć, że głównym argumentem przeciwko euro i za własną walutą jest właśnie możliwość wywoływania inflacji w celu realnego obniżenia płac w czasie kryzysu, bez robienia tego na papierze, na co by się ludzie nie zgodzili. Fajnie nie? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Ignacy_Loyola lepiej by było gdyby miłościwie panujący lewicowy rząd przestał #!$%@? krezusów zarabiających 8k, przestał #!$%@? dziesiątki nowych podatków i opłat, przestał wprowadzać #!$%@? programy socjalne tworząc piękna socjalistyczna redystrybucję w myśl sprawiedliwości społecznej która nie ma nic wspólnego ze sprawiedliwością. Szczęśliwego Nowego Roku (,)
  • Odpowiedz
@DartNorbe: Nie żebym się czepiał ale strasznie naciągane jest te przeliczanie na euro...
Lepiej byłoby wziąć statystyczną rodzinę (wzrost opłat za zużycie energii, gazu, wywóz smieci itp) i wtedy podliczyć ile realnie dostaliby podwyżki zarabiając minimalna krajową
  • Odpowiedz
@DartNorbe: czemu liczyłeś to na podstawie inflacji złotówki nie biorąc pod uwagę inflacji euro. Oprócz tego na kurs wymiany ma wpływ wiele innych czynników i ostatecznie przeliczenie indeksu EURPLN może mieć inną wartość. Chyba że wartości policzyłeś z kursu, w tym przypadku moim zdaniem treść wprowadza w błąd jakoby było to zależne tylko od inflacji.
  • Odpowiedz
  • 50
@etutuit: Byłem łaskawy dla pisowców i nie brałem pod uwagę minimalnej inflacji euro (0,2%) i wyższego kursu kupna euro niż sprzedaży - policzyłem po kursie sprzedaży aktualnego. Ten rok, decyzje NBP, rozdawnictwo ponad stan wystarczająco skrzywdziły ich mniemanie o dobrobycie. Oczywiście możesz poczynić szczegółowe obliczenia, ja przytoczyłem jedynie fakt jak Polacy są mamieni większymi pensjami, w przybliżeniu, bez excela.
  • Odpowiedz
@DartNorbe: No jeśli ktoś zarabia minimalną krajową to raczej korzysta z podstawowych usług, które są wytwarzane w polsce, no chyba, że wszystkie swoje zakupy robi na aliexpress albo go stać, żeby pojechać na narty do austrii to wtedy słabo.

Polska poprzedni kryzys jak i ten po raz kolejny przejdzie w miare dobrze tylko i wyłącznie dlatego, bo mamy złotówkę a nie euro i w czasie kryzysu jest nam na rękę
  • Odpowiedz