Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@comrade:

Aktem obserwacji jest każda interakcja cząstek

Ale w takim razie foton przyzwalając w pierwsze szkło już by wybrał drogę bo by była interakcja z cząsteczkami szkła, a tutaj w tym filmiku jest powiedziane, że idzie jednocześnie dwiema drogami już po przejściu przez lustro?
  • Odpowiedz
@Matrik90:

Nie jestem żadnym expertem, ale wydaje mi się że z racji struktury materiału szkła i luster w tych obiektach nie dochodzi do lokalizacji i one 'pracują' tylko z samą falą, bez wymuszenia lokalizacji. Faktyczną lokalizację (interakcję) wymuszają tylko niektóre okoliczności.

Aczkolwiek to faktycznie jest dość tajemnicze, bo można spytać co niby takiego specjalnego zachodzi w detektorze? Czym detektory niby się różnią od luster czy szkieł? Przecież jak foton trafi w detektor, to DALEJ możemy argumentować że nie powinniśmy się dowiedzieć o jego położeniu. Formalizm matematyczny mechaniki kwantowej mówi że jak włączymy do opisu także same detektory to otrzymujemy stan w którym same detektory są "falowe" i tkwią w stanie
  • Odpowiedz
Chodzi o obecność detektorów które w jakis sposób zaburzają zachowanie cząstek

@#!$%@?: Zawołałabym jeszcze kogoś, ale nie wiem kogo. I zadam głupie pytanie, ale zadam. Naukowcy jakoś zbadali w jaki sposób detektory zaburzają zachowanie cząstek? Są jakieś teorie na ten temat? Albo chociaż jakieś przypuszczenia? Bo tak troszkę napisałeś tylko :<
  • Odpowiedz