Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania

#testowanieoprogramowania #testowanie #softwaretesting
Siemka. Myślę na zmianą branży na IT.
Pod koniec roku miałem rozmowę z moim przełożonym i niestety dość jasno mi przekazano, że chociaż firma na wirusie nie straciła, to podwyżek nie będzie, bo na moim stanowisku juz zrabiam maxa (3.7k netto jako mid konstruktor #!$%@? mać) a najbliższa podwyżka mi przysługuje, jeżeli będą chcieli mnie "przenieść" na stanowisko seniorskie, co ma szansę wystąpić za najwcześniej dwa lata, a i tak maksymalnie dostanę 5.5k zł netto jako konstruktor z doświadczaniem wtedy 7 letnim. Problem jest taki, że jest to firma, która jako jedyna w Polsce zajmuje się projektowaniem tego, w czym siedzę. Innymi słowy, gdzie nie pójdę jako konstruktor, będę zaczynać większość rzeczy od zera więc znowu praca za psi #!$%@?.

Czemu tester? Bo z moich "wniosków" nauka na junior testera zajmie mniej czasu, niż na junior programistę. W przyszłym roku stuknie mi 30 i do czerwca chciałbym już zmienić pracę. Przeglądając te grupy na FB, czytając opinie ludzi dostaję mindfucka i raka. Wolę zapytać tutaj bo po pierwsze mogę anonimowo, a po drugie, kilka tagów które obserwuje na wykopie ma tutaj poziom znacznie, znacznie wyższy niz grupy na FB (nie ma przede wszystkim tego lizania jajek i durnych komentarzy które są zupełnie nie na temat, ale muszą przypomnieć, że laska zdała ISTQB parę miesięcy temu. albo, że ma pracę).

Ok, tak więc mam pytania.
1. LIpa w #!$%@? z pracą dla juniorów. Ok. Ale według waszych obserwacji faktycznie lipa w #!$%@? i pracę dostenę tylko po znajomości, czy jeżeli uda mi się czegoś nauczyć, to robotę idzie dostać?
2. ISTQB - certa nie robić bo nie warty jest nic. Ale wiedzę z certa trzeba mieć. WYjaśni ktoś laikowi, o co w tym chodzi?
3. Angielski - większość ogłoszeń jest w tym języku. Poza serialami/podróżami/grami kontaktu z tym językiem nie mam. Jak wygląda rozmowa o pracę i praca pod tym kątem? Trzeba ogarniać,żeby czytać jakieś tutoriale, czy faktycznie trzeba tego używać w pracy? I jak sie przygotowac do rozmowy pod katem jezyka?
4. Korpo czy stardupy? Na grupach jedni pisza, że staretdup nigdy nie zatrudni juniora a korpo chętnie, a drudzy, że nie ma szans na pracę dla juniora w korpo, ale stardupie bez problemu. Jak to wygląda według was? W co celowac, na czym lepiej sie wyjdzie?
5. Hajs. Wiem, czytałem. Teraz albo za darmo pracujesz to już jest dobrze, jak nie dopłacasz do stażu ;) Ale z waszych firm/obserwacji na ile maksymalnie może liczyć junior tester w pierwszej pracy? Na start, po roku i dwóch?
6. Czym się różni tester od QA? Ogłoszenia naprzemiennie maja to używane
7. Jak się sprzedać? Jak napsiać CV, żeby ktoś na nie spojrzał? Od czego na rozmowie zależy, czy ktos powie, ze robie fajne wrazenie czy nie?
8. Jak wyglada rozmowa o prace? LUdzie pisza o etapach, roznych czesciach rozmowy. A niestety ale ja miałem zwykłe rozmowy zawsze.
9. Jak oceniacie swoją pracę tak w ogóle? Zakres obowiązków, odpowiedzialność, system dnia? Jako tester nie zanudze sie w 3 miesiace?>
10. I pytanie na koniec. Jak uczyc sie tak, by wiedze teoretyczna umiec zastosowac w praktyce/

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #5fedb5bf3dc27c000ae297f3
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: sokytsinolop
Wesprzyj projekt
  • 37
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@AnonimoweMirkoWyznania:
1. Robotę idzie dostać. Sektor IT w końcu (?) zauważył, jak ważna jest jakość oprogramowania.
2. Po prostu ogarnij sylabus. Fakt, już nie pierwszy raz słyszę, że nie warto robić certa. Mimo wszystko prędzej czy później warto się nad nim zastanowić. Kto wie, może firma organizuje szkolenia i dodatkowo mógłbyś się podlapac na kurs z testowania wraz z podejściem do certu.
3. Wszystko zależy od profilu firmy i klienta. Niemniej
@AnonimoweMirkoWyznania: Okej, dużo pytań, ja nie jestem super specem ale na część mogę jako tako odpowiedzieć, mój exp to blisko 3 lata (ponad rok testowania gier i blisko 2 lata testowania oprogramowania).
1. Tu mi ciężko powiedzieć bo zaczynałem od gierek, tam szukają każdego kto nie jest kompletnym idiotą, a nawet idiotów czasami biorą ( ͡° ͜ʖ ͡°) Dobra praca żeby podłapać jakiegokolwiek expa jeśli nie ma
@AnonimoweMirkoWyznania:

1. Obecnie nie dostaniesz pracy. Nikt nie zatrudni gościa bez doświadczenia jako remote a biura pozamykane.
2. Ja nadal uważam, że ISTQB warto mieć w CV. To przynajmniej daje świadectwo, że znasz podstawowe pojęcia. W ostateczności jak nie masz hajsu to wpisz sobie znajomość sylabusa ISTQB do CV.
3. Albo znasz język albo go nie znasz. Możesz sobie pogadać z kumplem po angielsku żeby zyskać trochę odwagi jeżeli na codzień
@wisienkowy: Przeszukuję oferty regularnie na kilku stronach i nigdy nie znalazłem takiego ogłoszenia. Chyba, że "junior" mający 2 lata expa, umiejący programować i studiujący.
Serio, po 3 latach w pracy planuję przeskoczyć na okolice 7k brutto a Ty mi mówisz, że mogłem tak zarabiać od początku? :D
@AnonimoweMirkoWyznania pierwsza ważna umiejętność dla testera to łączenie faktów i znajdywanie rozwiązań i odpowiedzi...
Z angielskim ktoś pisał i był w gorących że może korepetycje dać bo auto mu padło i potrzebuje $. Nie wyobrażam sobie braku angielskiego w tym zawodzie przynajmniej w stopniu pozwalającym się płynnie komunikować.
Qa vs tester .. to można w 1 min znaleźć ..

Nie będę odpisywał na pytania po kolei odnośnie się ogólnie. Lipa dla "juniora"
@t3m4: Wygląda raczej jak pytanie w stylu - coś poczytałem, ale nawet nie wiem co wiem. Nie ma się co czepiać, aktualnie tak dużo syfu jest na grupkach FB, że ciężko czasem stwierdzić, kto mówi prawdę a kto stara się oszukać innych.

@wisienkowy: @TotalDisaster: Nieco ponad rok temu w Krakowie pojawiła się oferta dla juniora, nie wymagali expa i dawali widełki 5-7 k brutto. FB prawie eksplodował (oczywiście, mnóstwo
@AnonimoweMirkoWyznania: Na moje w SQL BI i generalnie w obróbce danych jest lepiej, kasa jak dev, a wymagania mniejsze. zakładam że jesteś kumatym gościem po studiach inżyneirskich, a to wystarczy.

Stack do ogarnięcia

Bazy danych, ETL:
SQL, OLAP, SSIS (cały pakiet od MS-a), bonus to cloud, podstawy API, noSQL: MongoDB, Hive(Big Data), Snowflake etc. BigQuery Redshift

Wizualizacja danych: Power Bi, Tableau, QlikView

Dobrze ogarniać Pythona do podstawowej autoamtyzacji i obróbki danych
@AnonimoweMirkoWyznania:
1. Do niedawna była lipa na rynku pracy nawet w IT, teraz tak od początku grudnia spory ruch, nawet dla juniorów. Zobaczymy jak długo. (wiem bo szukałem pracy ostatnio).
2. ISTQB - różnie mówią, ale lepiej mieć. Oczywiście jak masz tez sylabus opanowany a nie tylko sam certyfikat zdany.
3. Mało jest firm gdzie nie będziesz używał angielskiego w pracy. Na rozmowie raczej sprawdzają pobieżnie, kilka pytań w tym języku,
@AnonimoweMirkoWyznania: przejrzyj istqb, tam znajdziesz odpowiedzi na podstawowe pytania co robi tester, jaki jest jego zakres obowiązków itp. Dodatkowo po lekturze będziesz w stanie wstępnie stwierdzić czy taka praca Ci odpowiada, bo stażyści/juniorzy którym po pół roku nie chce się pracować to plaga.

Żeby nie było ze się tylko wymądrzam, QA to zapewnienie jakości czyli czuwanie nad jakością w całym procesie projektu/developmentu, testowanie to jedna z rzeczy składających się na QA