Wpis z mikrobloga

Wydrukowałem dużą figurkę 120mm, pustą w środku. Otwory odprowadzające żywicę nawierciłem sobie wiertarką modelarską i teraz chciałbym to puste miejsce czymś wypełnić. Ktoś ma pomysł na jakąś tanią, szybko zastygającą ciecz, którą można zaaplikować strzykawką z grubą igłą 1mm? Może jakiś płynny klej?
#druk3d #modelarstwo
  • 18
@Niekumaty_: Prędzej bym żywicą próbował. Kleje są raczej do klejenia niż wypełniania, raczej producent nie poda jego skurczu, a przy żywicy jest to bardziej kontrolowane (ale i tak lałbym na 2-3 razy).
Jakąś żywicę poliestrową z utwardzaczem kupisz w mniejszych ilościach, tylko dobrze przetestować czy nie zajdzie reakcja z modelem podczas wiązania.
Otwory odprowadzające żywicę nawierciłem sobie wiertarką modelarską i teraz chciałbym to puste miejsce czymś wypełnić. Ktoś ma pomysł na jakąś tanią, szybko zastygającą ciecz, którą można zaaplikować strzykawką z grubą igłą 1mm? Może jakiś płynny klej?


@Niekumaty_:

Czy ja dobrze rozumiem, ze drukowales drukarka zywiczna, gdzie mogles wydrukowac od razu pelna w tym samym czasie, a teraz chcesz ja wypelniac zywica? Przeciez wiecej czasu zmarnujesz na ta zabawe, niz bedzie to
drukowales drukarka zywiczna, gdzie mogles wydrukowac od razu pelna w tym samym czasie, a teraz chcesz ja wypelniac zywica? Przeciez wiecej czasu zmarnujesz na ta zabawe, niz bedzie to warte...

zywice epoksydowe w cenie okolo 40-60 zeta/kilo, zywice poliestrowe to koszt okolo 20 zeta/kilo


@sylwek2k: sam sobie odpowiedziałeś na pytanie. Litr żywicy do drukowania to 180zł.
zmarnowana zywice (czesc rozrobiona a niewykorzystana)


@sylwek2k: hmm, ja to do tej pory zlewałem i używałem do kolejnego drukowania. Coś robię źle, ona jest "do wylania"? Dla mnie to dalej zwykła żywica.

Resztę wyceniam na jakieś kilka złotych, ale ja lubię sobie pomajsterkować i próbować nowych rzeczy. Trochę zabawy, ale jak nie wyjdzie to nigdy więcej tego nie tknę i tyle. Ciekawość tu wygrywa ( ͡° ͜ʖ ͡°
ja to do tej pory zlewałem i używałem do kolejnego drukowania. Coś robię źle, ona jest "do wylania"? Dla mnie to dalej zwykła żywica.


@Niekumaty_:

nie o ta zywice chodzi, tylko o chemoutwardzalna... wbrew pozorom, calkiem sporo bedziesz miec z niej odpadu, ktory stwardnieje dokladnie wszedzie indziej, niz w modelu (w kubeczkach, strzykawkach, mieszadelkach itd...)
a ja potrzebuję jakieś 25ml (góra), to reszta sobie może stać w pojemniku?


@Niekumaty_:

tak, do czasu ich wymieszania... no i jak potrzebujesz 10ml, to rozrobic pewnie bedziesz potrzebowac 15ml.. stad tez ten "zysk" na materiale jest bardziej iluzoryczny, niz sie wydaje poczatkowo :) To znaczy, im mniejsze ilosci potrzebujesz, tym odpad jest procentowo wiekszy.
ja bym spróbował silikon sanitarny tam wstrzyknąć, sporo taniej niż żywica ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@d_k_:

przez otwor 1mm? xD Powodzenia w wypelnianiu :D

Poza tym, silikon sanitarny to ciagle ponad 30 zeta za litr... no i ostatnia kwestia... do utwardzenia silikon potrzebuje dostep do powietrza :) Zanim sie figurka utwardzi, to potrwa dobre kilka dni...
@Niekumaty_: Wikol kurczy sie podczas schniecia, a schnie odprowadzajac wode. Jako ze mocno ograniczyles dostep powietrza to bedzie twardnial z miesiac czy dwa. A jezeli scianki zrobiles cienkie to moze i figurka ucierpiec.

Ale jakby co to daj znac jaki efekt koncowy.