Wpis z mikrobloga

Moja domowa telemetria coraz ładniej się rozrasta. W tej chwili mam gromadzone dane:
- z głównych liczników prądu, wody i gazu,
- obciążenie z kilkunastu urządzeń za pośrednictwem gniazdek Gosund SP111 (z softem Tasmota),
- z czujników temperatury i wilgotności rozmieszczonych po domu (oraz jeden na zewnątrz),
- dodatkowo ze wszystkich czujników zbierane są informacje o sile sieci WiFi.

Pomiary zacząłem tworzyć około 1,5 roku temu i od tamtej pory dzięki analizie danych udało się:
- ustawić CO i wyregulować grzejniki tak, żeby w całym domu była podobna temperatura.
- wiedząc ile wody zużywam w wannie zdecydowanie częściej zacząłem chodzić tylko pod prysznic ( ͡° ͜ʖ ͡°)
- co tydzień przelewamy sobie na osobne konto kasę na poczet przyszłych rachunków (wg bieżącego zużycia), więc jak w sezonie grzewczym co dwa miesiące przychodzi ponad 2k za gaz to tak bardzo to nie boli.
- dzięki wykresom zużycia wody zorientowaliśmy się że w kibelku cały czas uciekała woda (było tego na tyle mało, że nie zwróciliśmy uwagi wcześniej, a na wykresach się ładnie uwidaczniało w nocy jak nikt nie korzystał z wody).
- ładnie widać po zużyciu gazu ile dała wymiana kotła na kondensat.
- po zużyciu wody widać ile dało zrobienie cyrkulacji ciepłej wody. Wcześniej na piętrze spuszczałem koło 5 litrów żeby ciepła zaczęła lecieć. Teraz leci od razu, więc marnujemy dużo mniej wody.
- na wykresach gazu i temperatury wody w zasobniku ładnie widać o ile szybciej wychładza się woda w zasobniku gdy chodzi cyrkulacja.
- mając na względzie poprzedni punkt - analizując w jakich godzinach faktycznie zużywamy wodę mogliśmy lepiej dobrać godziny w jakich pracuje cyrkulacja.

A jutro będę wiedział ile kosztowało nas gotowanie bigosu ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Na pewno chcę jeszcze zrobić takie sumaryczne podsumowania miesięczne i roczne, żeby móc szybko porównać np. bieżący miesiąc do poprzedniego, czy bieżący rok do minionego roku - z eleganckim wyszczególnieniem ile czego zużyliśmy w danym miesiącu.

#elektronika #grafana #tasmota #influxdb #telemetria #esp8266
Majsterkowo - Moja domowa telemetria coraz ładniej się rozrasta. W tej chwili mam gro...

źródło: comment_1608758798CDQEaOzffWtNKC3TwMXL1L.jpg

Pobierz
  • 50
  • Odpowiedz
W tej chwili mam gromadzone dane:

- z głównych liczników prądu, wody i gazu,


@Majsterkowo: Prosze mi powiedziec w jakis sposob pozyskujesz te dane? masz jakies liczniki ktore maja wystawione interfejsy? czy sieją droga radiowa te dane?
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Majsterkowo od niedawna mieszkam w szeregowcu. Nie spodziewałem się tak wysokiego zużycia gazu. Myślałem, że będzie oszczędniej.


@newton82: jaki kocioł? Jakie nastawy temperatury na CO?
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
po zużyciu wody widać ile dało zrobienie cyrkulacji ciepłej wody. Wcześniej na piętrze spuszczałem koło 5 litrów żeby ciepła zaczęła lecieć. Teraz leci od razu, więc marnujemy dużo mniej wody.

@Majsterkowo: więc mówisz, że zamiast marnowania 5 litrów wody za kilka groszy, teraz grzejesz wodę w cyrkulacji 24/7 i płacisz za to mniej? Przecież zawsze będzie jakaś strata ciepła w rurach od cyrkulacji.

Ja też mam w domu cyrkulację na piętro
  • Odpowiedz
@Majsterkowo: Aby nie wychladzac wody cyrkulacja u mnie jest spieta z wlacznikiem swiatla w lazienkach. Wlaczasz swiatlo uruchmia sie obieg i po 1min masz ciepla wode w kranie.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Majsterkowo: 300m2 to faktycznie jest co grzać, ja mam 160 i maksymalny rachunek do tej pory to 360zl/mc. Ale chata nowa i dobrze ocieplona. Masz podłogowe czy grzejniki, bo gaZ + podlogówka to jednak wydajniej działa. Moim skromnym zdaniem zajebiście to wygląda i pewnie kosztowało dużo roboty, zazdroszczę umiejętności. Myślisz że dla kogoś kto nie ma pojęcia o programowaniu jest to do ogarnięcia, czy nie ma się co porywać z motyką
  • Odpowiedz
@frutoski: Niestety grzejniki ( ͡° ʖ̯ ͡°) O ile ściany są względnie grube i dobrze ocieplone (jak na standardy sprzed 30 lat), o tyle z dachu pewnie juz dawno zjechała cała wełna, więc w przyszłym roku musimy go od nowa ocieplić.

Ja sam z progtamowania jestem lajkonikiem. O ile jeszcze z ESP8266 (Arduino) miałem sporo styczności, o tyle np. Pythona dotykałem po raz pierwszy w zyciu jak
  • Odpowiedz