Wpis z mikrobloga

Moja domowa telemetria coraz ładniej się rozrasta. W tej chwili mam gromadzone dane:
- z głównych liczników prądu, wody i gazu,
- obciążenie z kilkunastu urządzeń za pośrednictwem gniazdek Gosund SP111 (z softem Tasmota),
- z czujników temperatury i wilgotności rozmieszczonych po domu (oraz jeden na zewnątrz),
- dodatkowo ze wszystkich czujników zbierane są informacje o sile sieci WiFi.

Pomiary zacząłem tworzyć około 1,5 roku temu i od tamtej pory dzięki analizie danych udało się:
- ustawić CO i wyregulować grzejniki tak, żeby w całym domu była podobna temperatura.
- wiedząc ile wody zużywam w wannie zdecydowanie częściej zacząłem chodzić tylko pod prysznic ( ͡° ͜ʖ ͡°)
- co tydzień przelewamy sobie na osobne konto kasę na poczet przyszłych rachunków (wg bieżącego zużycia), więc jak w sezonie grzewczym co dwa miesiące przychodzi ponad 2k za gaz to tak bardzo to nie boli.
- dzięki wykresom zużycia wody zorientowaliśmy się że w kibelku cały czas uciekała woda (było tego na tyle mało, że nie zwróciliśmy uwagi wcześniej, a na wykresach się ładnie uwidaczniało w nocy jak nikt nie korzystał z wody).
- ładnie widać po zużyciu gazu ile dała wymiana kotła na kondensat.
- po zużyciu wody widać ile dało zrobienie cyrkulacji ciepłej wody. Wcześniej na piętrze spuszczałem koło 5 litrów żeby ciepła zaczęła lecieć. Teraz leci od razu, więc marnujemy dużo mniej wody.
- na wykresach gazu i temperatury wody w zasobniku ładnie widać o ile szybciej wychładza się woda w zasobniku gdy chodzi cyrkulacja.
- mając na względzie poprzedni punkt - analizując w jakich godzinach faktycznie zużywamy wodę mogliśmy lepiej dobrać godziny w jakich pracuje cyrkulacja.

A jutro będę wiedział ile kosztowało nas gotowanie bigosu ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Na pewno chcę jeszcze zrobić takie sumaryczne podsumowania miesięczne i roczne, żeby móc szybko porównać np. bieżący miesiąc do poprzedniego, czy bieżący rok do minionego roku - z eleganckim wyszczególnieniem ile czego zużyliśmy w danym miesiącu.

#elektronika #grafana #tasmota #influxdb #telemetria #esp8266
Majsterkowo - Moja domowa telemetria coraz ładniej się rozrasta. W tej chwili mam gro...

źródło: comment_1608758798CDQEaOzffWtNKC3TwMXL1L.jpg

Pobierz
  • 50
  • Odpowiedz
@MarcinOrlowski: przy głównych licznikach są esp8266 (a dokładnie Wemos D1 mini). Podobnie są zrobione czujniki temperatury oraz liczenie prądu dla farmy drukarek oraz płyty indukcyjnej (wrzuciłem dla nich osobne podliczniki do skrzynki).
Cała reszta mierzonych urządzeń jest wpięta do gniazdek Gosund SP111. Na domowym serwerze jest odpalony skrypt który co sekundę odpytuje wszystkie gniazdka o bieżące obciążenie i zapisuje je w bazie InfluxDB.
  • Odpowiedz
@Majsterkowo: ok, dzieki za info. czyli podsumowujać masz obecnie głównie monitoring, nie zaś HA.Przymierzam sie do postawienia czegoś w tym stylu - czujniki już mam, ale własnie jak patrze na te wszystkie gotowe huby to tak średnio mi się to podoba. Może jak pojem makowca na święta to będe miał inne wnioski :)
  • Odpowiedz
@MarcinOrlowski: Z jednej strony gotowe rozwiązania ściągają z naszych barków masę pracy, ale z drugiej strony nie ma rozwiązań idealnych i każde z nich prędzej czy później zacznie ograniczać.

Dla mnie takim jeszcze rozsądnym kompromisem było zastosowanie Grafany zamiast własnego rzeźbienia wykresów (chociaż dwa tata temu próbowałem iść tą drogą). Grafana robi świetną robotę, ale jednak też mnie już ogranicza w kilku kwestiach. W nowej wersji można już pisać złożone zapytania
  • Odpowiedz
@newton82: No niestety tanio nie jest ( ͡° ʖ̯ ͡°) My generalnie mamy dosyć dużą chałupę i przy temperaturach w okolicach 0-5 stopni za sam gaz potrafi nam wyjść 50 zł dziennie. Z tym, że część okien mamy jeszcze drewnianych (sukcesywnie wymieniamy na plastiki).
  • Odpowiedz