Wpis z mikrobloga

Hej :)

Szukałem i szukałem, ale nie znalazłem, niektóre skontaktowane instytucje też milczą na maile. Czy znacie jakieś internetowe źródła, gdzie można znaleźć plany przechrześcijańskich słowiańskich osad i grodów? Zależy mi na pracach archeologów, aby jak najbardziej plany odpowiadały rzeczywistości. Ewentualnie proszę o podanie danych kontaktowych instytucji, które mogłyby mi pomóc i nie zignorowałyby wiadomości :D

Dziękuję!

#slowianie #historia #archeologia
  • 10
@Filopuk: Z takimi ładnymi, uproszczonymi planami może być problem - w publikacjach archeologicznych dokumentacja zabudowy to najczęściej dokumentacja 'poklatkowa' faz zabudowy, uwzględniająca zmiany na przestrzeni lat, często dotycząca tylko wybranego obiektu lub wycinka większego obszaru.

Zerknij sobie np. tu: atlas grodzisk, większość jest opisana biednie, ale znajdziesz tam literaturę przedmiotu do niektórych ośrodków. Obczaj zwłaszcza większe, dobrze przebadane wczesnośredniowieczne zespoły osadnicze, one mają najczęściej porobione dobre rekonstrukcje przestrzenne w formie
@Apaturia: dziękuję za wskazówki! :) MH sprawdzałem, nie widziałem jeszcze wszystkich zakładek, jednak jak na razie nie znalazłem dokładnie tego, czego szukam. Mi nie chodzi o uproszczone plany, nie wiem, czy się dobrze wyraziłem, bo plan zabudowań uważam właśnie za dość złożony (przynajmniej jeśli pomyślę o planach, które ukazują jedynie układ ulic i wysokości terenu).
@Filopuk: Napisałam "uproszczony" z punktu widzenia archeologa ( ͡° ͜ʖ ͡°) W publikacjach archeo planigrafia stanowiska z obiektami osadniczymi wygląda zwykle podobnie, jak na załączonym poniżej obrazku:

Takie szczegółowe plany zabudowań, jakich szukasz, są sporządzane raczej dla większych ośrodków miejskich, i to raczej tych młodszych. Tam były już ładnie powydzielane kwartały zabudowy, w miarę wydzielone strefy typu place targowe itp. Wolin to już w zasadzie ośrodek proto-miejski
Apaturia - @Filopuk: Napisałam "uproszczony" z punktu widzenia archeologa ( ͡° ͜ʖ ͡°)...

źródło: comment_1608538498jWK8p8bb690u85hXcT5Fcw.jpg

Pobierz
@Apaturia: takiej odpowiedzi się obawiałem :D co do planigrafii, rzeczywiście jest to dla mnie bardzo niezrozumiałe. W przykładzie, który wysłałaś, rozpoznaję jedynie groby.

Jeśli chodzi o ośrodki handlowe, jak wspomniany Wolin, oczywiście rozumiem, że nie były to wyłącznie słowiańskie siedliska, to by nawet nie miało sensu. Do ośrodków handlowych ciągnęły w końcu osoby z różnych stron świata, by zarabiać. Czytałem, że w Wolinie mieszkali również Grecy, Skandynawowie, a nawet był tam
Filopuk - @Apaturia: takiej odpowiedzi się obawiałem :D co do planigrafii, rzeczywiśc...

źródło: comment_1608584954nlAKygxQoSVH6wTdl561du.jpg

Pobierz
@Apaturia: ogromnie mnie natchnął ten film, przedstawiający starożytny Rzym. Bardzo chciałbym z czasem, po dłuższym czasie zbierania materiałów, stworzyć coś podobnego, ale w środowisku słowiańskim.

Tobie dziękuję za pomoc, niestety okazało się to, czego się obawiałem. Będę dalej szukał, bardzo mi na temacie zależy, wierzę, że z czasem uda się znaleźć coś odpowiedniego. Wszystkiego dobrego, dziękuję za Twój czas! :)
Filopuk - @Apaturia: ogromnie mnie natchnął ten film, przedstawiający starożytny Rzym...
@Filopuk: Spoko, fajnie, że się interesujesz :) Wczesne średniowiecze to niestety nie do końca moja działka, zwłaszcza jeśli chodzi o osadnictwo, ale jeśli dowiem się czegoś ciekawego, co mogłoby Cię jakoś nakierować, dam znać.

Wizualizacje działają na wyobraźnię, ale ta konkretna trąci mocno Assassin's Creed: Origins ;) Ale - dzięki temu teraz sobie przypomniałam - tu masz np. wciąż świeżą wizualizację wczesnośredniowiecznego portu w Pucku. Została wykonana w oparciu o wyniki
Apaturia - @Filopuk: Spoko, fajnie, że się interesujesz :) Wczesne średniowiecze to n...
@Apaturia: aaa, po niektórych reakcjach w Twoim profilu myślałem, że właśnie we wczesnym średniowieczu „siedzisz” :D dziękuję, będę bardzo wdzięczny :)

Tak, ta wizualizacja, którą wysłałem jest właśnie z AC: Origins i wiem, że nie jest dokładna (przynajmniej według tego, co piszą ludzie w komentarzach). Działa jednak bardzo na wyobraźnię, tak jak piszesz. Ta wizualizacja portu w Pucku wygląda ciekawie, dziękuję! :)