Wpis z mikrobloga

Mirki, ktoś z Was korzystał z jakiś funduszy inwestycyjnych?
1. Na ile to jest bezpieczne?
2. Jakie są Wasze doświadczenia, czy rzeczywiście mieliście wzrosty po 10% i więcej jak podają na stronach tych funduszy? Czy często zdążały się spadki?
3. Opłaca się tam włożyć np. 5000 zł i wyjąć np. po 3 miesiącach? Czy raczej jest to bardziej długoterminowe?
4. Jakie fundusze polecacie?

#inwestycje #pieniadze #gielda
  • 22
  • Odpowiedz
@FIGUS97:
1. Raczej tak, ale bierz jakąś dużą, zaufaną firmę.
2. Czasem lepiej niż rynek, czasem gorzej. Wiadomo, że na stronie się chwalą wzrostami 10%, ale jak popatrzysz głębiej to zobaczysz spadki po 10%.
3. Nie opłaca się
4. Krótkoterminowo żadnych
  • Odpowiedz
@FIGUS97: z tego co słyszałem to fundusze są lipą, bo opłaty za zarządzanie i wszelkie operacje zżerają Ci potencjalne zyski, a za 2 lata temu nagrodę za najlepszy wynik otrzymał fundusz, który wygenerował stratę tylko paru % xD ale nie korzystałem, więc dziel to przez pół
  • Odpowiedz
@FIGUS97: nie bo to idiotyczne. I realnie mozesz stracic a fundusz powie ze miales pecha i sorry kasy nie ma. Jestes na tyle glupu by oszxzednosci powierzac komus innemu?
  • Odpowiedz
@FIGUS97: mąż znajomej wlasnie zakończył współpracę z funduszem inwestycynym. Pierwsze 4 lata był nieco na plusie ale dużo mu to nie dało, z 100k około 3tys w sumie po opłatach. W tym roku jego bilans zamknął się na 96tys. Także przez 5 lat -4tys. A wlicz inflację itp
  • Odpowiedz
@FIGUS97: zależy co rozumiesz przez fundusz inwestycyjne. korzystam z ppk i tam mój fundusz zrobił +25% w rok (sama cena jednostki). z innych t korzystam z etfów, fundusze pasywne, i jestem dość zadowolony
  • Odpowiedz
rozważam opcje ;)


@FIGUS97: na wykopie xd znaczy spoko, mozna i tak ale fundusze to syf.

To tak bo każdy to urodzony inwestor xD @mateos11


@bialyjakbialek: Nie musisz byc urodzonym inwestorem (nikt nim nie jest) by wiedziec jak dzialają fundusze, ze nie dają zadnych gwarancji zysku, ze ponosisz koszty stale i po prostu dawanie komus innemu kase jest debilne a juz funduszom w szxzegolnosci. Na funduszach korzystają glownie zarządzajacymi niby
  • Odpowiedz
Często jest opłata za wejście nie wiem jak w Polsce ale na zachodzie to może być nawet 5%. Krótkoterminowo to opłaca się w ETFy inwestować jak już coś. Niestety na GPW masz tylko kilka. WIG20 MWIG S&P500 hedged i DAX. Te ETFy nie dzadzą ci tak konkretnej ekspozycji jak fundusze. Na funduszach da się zarobić ja zarobiłem dość sporo na PKO funduszu złota. Mam jeszcze fundusz inwestujący w akcje spółek tureckich, surowce,
  • Odpowiedz
@FIGUS97: zainteresuj się odmianą funduszy inwestycyjnych pod skrótem ETF...
mniej więcej to samo, ale o wiele tańsze jeżeli chodzi o koszty... przez co więcej zysku zostaje u Ciebie w portfelu..
  • Odpowiedz
2. Jakie są Wasze doświadczenia, czy rzeczywiście mieliście wzrosty po 10% i więcej jak podają na stronach tych funduszy? Czy często zdążały się spadki?

3. Opłaca się tam włożyć np. 5000 zł i wyjąć np. po 3 miesiącach? Czy raczej jest to bardziej długoterminowe?

4. Jakie fundusze polecacie?


@FIGUS97: 2. W większości miałem wzrosty i jeden solidny spadek - ale ogólnie wychodzę na plus.
3. Nie da się tego powiedzieć -
  • Odpowiedz