Wpis z mikrobloga

Mirasy jeśli macie astmę i zastanawiacie się czy zacząć uprawiać jakiś sport to się nie zastanawiajcie. Na astmę choruję od urodzenia, ogólnie zawsze miałem zajebiście słabe płuca, byle spacer szybszym krokiem i łapałem zadyszkę, to samo przy wchodzeniu po schodach. Spirometria też leżała, wydmuchiwałem niecałe 70%. Czyli kiepsko w ch#j. W końcu w wieku 24 lat zacząłem biegać. biegam ponad 4,5 roku i jest w pyte. Już po pół roku biegania spirometrię miałem w normie xD Teraz mógłbym okrążyć Ziemię spacerując szybkim krokiem. Kondycja poprawiła się niesamowicie, mam lepszą kondycję niż wielu zdrowych znajomych. Pewnie i tak zlejecie ten post, ale może ktoś ma astmę i boi się, że nie da rady. Ja też się bałem, na początku biegałem ok 4 min i umierałem, płuca płonęły, teraz na legalu biegam 20 min z palcem w dupce. Mógłbym więcej, ale mi się nie chce :P Biegam 2x w tygodniu, może niewiele, ale na tyle dużo, że płuca mam w zajebistej kondycji.

#astma, #bieganie,
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Spartan91: Mi się chciało biegać, ale się naczytałem opinii super ekspertów ze bez butów czy kurtki to nawet nie wychodź na dwór i mi się odechciało XD. W sumie to chyba zacznę dzisiaj, dzięki.
  • Odpowiedz
@Spartan91: Ja też biegałem takie 15minutówki, ale to nie dla mnie. Za to bieganie za piłką i rower uwielbiam. Spirometria też się git trzymała całkiem przez ostatnie lata.
  • Odpowiedz
@Spartan91: No widzisz, to ja ci powiem jako człowiek który w wieku 9-13 lat średnio spędzał łącznie 8 miesięcy w szpitalu w skali roku. (Nie jednocześnie oczywiście) Bieganie to słaby pomysł. A dlaczego? Bo każda astma jest inna, mi pomagało pływanie a jeszcze innemu jak wyżej.. Piłka nożna. Trzeba jeszcze dodać do tego alergie w moim przypadku bieganie czy wiosną czy latem a nawet jesienią to gwarantowany pobyt na sor
  • Odpowiedz
@Spartan91: A moja nasila każdej pory roku. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Bo jestem uczulony na wszystko, oprócz alergii pokarmowych. Ale to nie zmienia faktu, że polecanie biegania jako złotego środku na astmę jest dobrym rozwiązaniem. Od tego jest pulmonolog, do którego każdy astmatyk powinien zajrzeć raz na trzy miesiące ale kto by się tego trzymał. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Eskeel: Bieganie czy pływanie to nie jest złoty środek, lepiej to skonsultować z lekarzem, np osobie, która ma mukowiscydoze nie zaleciłbym biegania bo to jest całkowicie inna choroba. Aczkolwiek przy przy odpowiednio leczonej astmie uważam, że sport nie powinien zaszkodzić ( ͡° ͜ʖ ͡°) To tylko moje zdanie i wiadomo każdy przypadek jest inny :P
  • Odpowiedz
@Spartan91:Zacznijmy od tego, że ludzie nie leczą astmy a nawet jeśli rozpoznana astma jest u kogoś to średnio po roku rezygnuje on z jej leczenia bo mu się polepszyło. Astma w głównej mierze to choroba psychosomatyczna, więc równie dobrze pomóc może nawet terapia. Faktem jest jedno, polecanie jaki sport do jakiej odmiany astmy zostawmy komuś bardziej wykształconemu. Bo nawet ja żyjący z astmą od 20 lat g---o o niej wiem.
  • Odpowiedz