Wpis z mikrobloga

Wraz z innymi organizacjami podpisaliśmy wystąpienie do Naczelnego Sądu Administracyjnego i Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie w sprawie realnego dostępu do sądów administracyjnych. Od początku tego roku wiele z naszych spraw było rozpatrywanych na posiedzeniach niejawnych, choć nie wszystkie z powodu zmian w działaniu sądów związanych z pandemią Covid-19. Takie niejawne posiedzenia w sprawach dot. dostępu do informacji publicznej są praktykowane od dawna, co w naszej ocenie ma swoje wady i zalety, jednak dostrzegamy, że w wielu przypadkach brak możliwości udziału w stron w rozprawie może wpłynąć na jej wynik.
Kiedy sąd może skierować sprawę na posiedzenie niejawne? Na www.informacjapubliczna.org znajdziecie tekst o regulacjach dot. rozpatrzenia sprawy w tzw. trybie uproszczonym.

I jeszcze garść zaproszeń dla Was. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Dopóki określona informacja istnieje tylko w pamięci przedstawiciela władzy publicznej, która nie została utrwalona w jakiejkolwiek formie, tak aby można było w sposób nie budzący wątpliwości odczytać jej treść, dopóty informacja taka nie ma waloru informacji publicznej.

Czy to nowa definicja informacji publicznej - informacja istniejąca tylko w głowie urzędnika? Kto i na jakie pytanie odpowiedział nam w ten sposób? Jak instytucje publiczne sprawozdają się przed obywatelami z walki z pandemią? O tym jutro 16 grudnia o 17.30 będzie opowiadał Szymon Dubiel.
Link do wydarzenia.

Jutro też, ale o godz. 20.00 cykliczne spotkanie osób, które chcą nam pomóc wdrożyć aplikację webową do zarządzania dokumentacją naszych spraw sądowych związanych z dostępem do informacji publicznej. Jeśli ktoś ma ochotę dołączyć, zapraszamy serdecznie. Link do wydarzenia. A tutaj do wpisu, gdzie szerzej omawialiśmy ten temat.
Wołam:


___
#prawo #prawodoinformacji #niebojsiepytania #ciagniemywladzezajezyk #watchdogpolska #koronawirus
  • 17
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

że w wielu przypadkach brak możliwości udziału w stron w rozprawie może wpłynąć na jej wynik


@Watchdog_Polska: w praktycznie każdej niemedialnej sprawie nieobecność na rozprawie ma wpływ na jej wynik. Niekoniecznie sprawa jest przegrana ale sąd może tak sporządzić później uzasadnienie że sporo tematów pominie.
  • Odpowiedz
@Watchdog_Polska: to jest skandal, że nie mogą udostępnić dostępu przez Skypa/Zooma dla strony, albo strona może być w sądzie, a skład sędziowski w innym pomieszczeniu i analogicznie - łączenie prze Zooma
  • Odpowiedz