Wpis z mikrobloga

Jak urzędy gmin radzą sobie z cyfryzacją i zdalną obsługa mieszkańców? Przedstawiamy raport z ostatniej analizy na Sprawdzamyjakjest.pl. [Całość dostępna tutaj](https://bit.ly/cyfrowyurząd).
Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do jego powstania, analizując odpowiedzi urzędów, wspierając nas na Patronite oraz Arturowi Prasalowi za komentarz do raportu.
Czego m.in udało się dowiedzieć?
- EPUAP jest najczęściej wybieraną przez urzędy platformą do zdalnej obsługi mieszkańców.
- Jedynie 8% urzędów zadeklarowało, że ponad 75% oferowanych przez nich usług można załatwić zdalnie.
- 60% urzędów, które odpowiedziały na wniosek, ma EOD, czyli Elektroniczny Obieg Dokumentów.
- Największą przeszkodą w transformacji cyfrowej urzędów jest brak pieniędzy i wykwalifikowanej kadry.
PS Już niebawem startujemy z kolejną analizą!

Wołam:


I osoby, które w zamierzchłych czasach zapisały się na mirkolistę SJJ:


__
#prawo #prawodoinformacji #niebojsiepytania #ciagniemywladzezajezyk #watchdogpolska #cyfryzacja #sprawdzamyjakjest
WatchdogPolska - Jak urzędy gmin radzą sobie z cyfryzacją i zdalną obsługa mieszkańcó...

źródło: comment_1607971218zcA6SfHAt57A4dSaEUaeQM.jpg

Pobierz
  • 23
wszystkie gminy które wzięły udział w badaniu używają epuapu. Te inne platformy to systemy ezd(eod) które ściągają ze skrytek epuapowych dokumenty do dalszego obiegu dokumentów.

Panowie, sorry ale jest kilka błędów merytorycznych w raporcie co do samego funkcjonowania epuapu i eod w gminach.


@Policjant997: I o tym też piszemy. Konsultowaliśmy raport, ale w różnych gminach to różnie też może wyglądać. Jeśli masz uwagi, daj znać, chętnie weźmiemy pod uwagę.

Panowie, sorry
W ogóle temat do zainteresowania dla @Watchdog_Polska: kiedyś, czy te urzędy mogłyby łaskawie zacząć również odpowiadać przez ePUAP. Piszę do ZUSu, US, NFZ, urzędu gminy, gdzie tam jeszcze... w skrzynce na gov.pl stoi informacja, że odpowiedź dostanę na tę skrzynkę, a jak chcę inaczej to muszę kliknąć i cośtam ustawić. Nie chcę inaczej, chcę tak jak wysłałem, na ePUAP. To nie. Wszystkie urzędy odpisują jak im się żywnie podoba: poleconym za
@Watchdog_Polska: konsultowaliście z kolegą z pracy ( ͡° ͜ʖ ͡°) Faktycznie nie doczytałem do końca i przyznaje się do błędu. Ale faktem jest, że urzędy i osoby je reprezentujące kompletnie się nie znają na epuapie i często w kontakcie z nimi oni mówią o jednej rzeczy, a mają na myśli drugą bo mylą pojęcia. Ze swojego punktu widzenia to jeszcze długa droga zanim cyfryzacja w Polsce ruszy