Wpis z mikrobloga

Planuję kupić dom w stanie developerskim (wg projektu https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-perlowce-3-m4fd881325f78c), ale ponieważ jest on obecnie przed montażem instalacji elektrycznej, pomyślałem, że dogadam się z deweloperem i pociągnę sobie ethernet po domu.

Wstępnie wymyśliłem, że małą serwerownię (#inteligentnydom, NAS, router itd) umieszczę w pomieszczeniu gospodarczym (pomieszczenie 6 na parterze), skąd pociągnę sobie kable ethernetowe do salonu i na piętro do wszystkich pokoi. Na osiedlu będzie swiatłowód, ale jeszcze nie wiem jak będzie przyłączony do domu.

Ma to sens? Na co zwrócić uwagę?

#budowadomu #instalacjaelektryczna #budownictwo #siecikomputerowe
  • 6
@mL4z2m3jCf7ZWMWfSFqsRvsh: ma sens, zwróć uwagę na wifi bo mogą się przydać 2 (albo i więcej) access pointy a takowe najlepiej podwiesić na suficie. Skrętka najlepiej cat6a będziesz miał od razu 10gb nawet jak teraz się nie przyda to się przyda za 3-X lat i będzie mniej zmartwień, a różnica w koszcie praktycznie zerowa. Do swojej małej serwerowni warto kupić szafę rack by jakoś to wyglądało.
@mL4z2m3jCf7ZWMWfSFqsRvsh: nie znam się ale się wypowiem. Mój brat pracuje w ISP i też doradza przy budowie domów co i jak. U nas światłowody idą ze słupów i doradza żeby wyciągnąć peszel np. koło komina. Od punktu centralnego czyli twojej serwerowni, po dwie skrętki do każdego pokoju (jedna na TV druga na internet), dwa kable koncentryczne (do instalacji anteny satelitarnej) i światłowód na wszelki wypadek. Może trochę przesadzone, ale w razie
@mL4z2m3jCf7ZWMWfSFqsRvsh: I nie zapomnij puscic sobie skrętki do kamer, oczywiscie kable mają konczyc się w twojej szafie gdzie bedziesz miał rejestrator, a no i pusc sobie też kable pod czujki alarmowe i sygnalizator centralkę itd..No i pusc sobie kabel z kotłowni do czujnika temp do pieca czy pompy etc...czyli widzisz trochy tego musisz jeszcze wrzucic, aa nie zapomnij o bramie, videodomofonie z rejestracją obrazu w rejestratorze ..kup tej samej firmy:) Światłowód