Wpis z mikrobloga

Trochę #chwalesie To jest coś nad czym pracuję w wolnych chwilach (czyli mało). Karabinek Polon (nazwa pierwotną to Strzyga, by za granicą byli łatwo wymówić). W rzeczywistości jest to bardzo głęboko zmodernizowany AK, do tego stopnia, że zostały z niego tylko proporcje, używana amunicja oraz mechanizm spustowy i bezpiecznik. Te elementy też chciałbym zaprojektować nowe, ale jeszcze mi się to nie udało. Jest to jeden z pierwszych rysunków, więc większość detali jest niewidoczna, a jego forma zewnętrzna została lekko poprawiona. Głównymi celami projektu było zmniejszenie masy ogólniej, znaczne zmniejszenie masy elementów ruchomych, pozostawienie niezawodności i trwałości oryginału. Dodałem takie funkcje jak pełna oburęczność wszystkich elementów. Regulację przepływu gazów prochowych. Nieruchoma podczas strzelania dźwignia zamka. Oddzielny od zamka tłok gazowy podobny do tego z G36. Przedłużona linia celowania. Stale szyny montażowe po każdej stronie. Osłabiacz podrzutu z uciekających gazów prochowych. Zamek zostający w tylnej pozycji po wystrzeleniu ostatniego pocisku i jeszcze kilka innych rzeczy.

Chciałbym do końca 2021 zbudować funkcjonalny prototyp do sprawdzania ergonomii, a do końca 2022 strzelający. Nie ukrywam, że to tylko taka moja mała zajawka i produkcji seryjnej z tego nie będzie.

I mam do was takie pytania, co o tym myślicie i jakie macie uwagi?
#bron #strzelectwo
Pobierz DoktorVincent - Trochę #chwalesie To jest coś nad czym pracuję w wolnych chwilach (cz...
źródło: comment_1607792158ZDfyPAcf37MSI6QBzH8eYy.jpg
  • 30
@spiritus: jak bym wszedł w fazę produkcji to masz dużą zniżkę

@Makarow: wiem jak się ten system nazywa, a ja stosuję jego nieco zmodyfikowana nazwę, na tyle że nie użyłem tej nazwy. Inspirację czerpiemy ze wszystkiego co do tej pory wyszło. Co do niezawodności AK to wydaje mi się, że więcej czynników na to wpływa, ale to dłuższa dyskusja. Dzięki za opinię ;)

@stateknaniebie: dzięki, ale będę( ͡°
@Pentylion: to bardzo ciekawa uwaga, odpowiedź to i tak i nie. Ponieważ projekt ten tak naprawdę nie wprowadza nic wybitnie nowatorskiego. Za to łączy znane już rozwiązania które do tej pory nie były połączone. Dodatkowo założenia początkowe są dla mnie niekorzystne. Jeśli szukasz karabinka na strzelnicę to mój projekt nie będzie w niczym lepszy niż AR, na nawet zalety nad AK będą niewielkie, ale będą.

Tak naprawdę taki karabinek najlepiej nadawał
@DoktorVincent:

A gdzie założenie modułowości konstrukcji, które jest podstawą konstrukcji współczesnej broni strzeleckiej?

I, jeśli to ma byc ciekawostkowa alternatywa dla broni wojskowej to zrób od razu wersję 6.8mm. To będzie kaliber przyszłości w NATO.

Jakbyś natomiast zrobił coś bazującego na systemie AK ale zgodnego jeśli chodzi o akcesoria (kolba, chwyt, moduł spustu) z AR15 - to by było ciekawe!
@Pentylion: moim marzeniem jest stworzenie strzelającego prototypu, produkcja seryjna to zupełnie inna liga. Nie wykluczam jej, ale jestem realistą i wiem, że to pierwsze założenie jest trudne do spełnienia.

@neutronius: z tą kompatybilnością może być różnie, gdyby to była wersja .223 to było by łatwiej, a chwilowo w założeniach tylko akcesoria montowane na szynach będą kompatybilne

@gregor40: nie ma modułowości, nie było to naszym założeniem. Jak uda się doprowadzić