Wpis z mikrobloga

@Adams_GA właśnie zamysł Kukiza w przeciwieństwie do zeszłorocznego "pomysłu" agenta 000 aka Ziobry polega na tym że sędziami pokoju zostaną osoby z wykształceniem prawniczym
@Xizor no właśnie po to się spotykają żeby omówić to zagadnienie, potem by były pewnie jakieś debaty i formowanie zespołów które się tym zajmą no a Dudzie się ten pomysł podoba. Może to zabrzmi dość mocno ale konstytucję zawsze można zmienić
@Absydion: no można zmienić, ale dla mnie to powrót do kolegium do spraw wykroczeń, czyli krok w tył. Albo wymiar sprawiedliwości sprawują sądy, albo nie. Moim zdaniem wyłączanie spraw "drobnych" ( co to w ogóle jest?) z ogólnego wymiaru sprawiedliwości będzie tylko początkiem wyjmowania kolejnych spraw.
@Absydion: wiem, bo sam aktywnie korzystam z sądów. Problemem jest to, że trzeba zrównoważyć dwie rzeczy: prawo do sądu ( sądu a nie atrapy), które jest prawem człowieka i sprawność postępowania. Jedno nie podlega żadnej dyskusji, drugie już tak. Moim zdaniem są lepsze sposoby odciążania sądów jak polubowne rozwiązywanie sporów czy ostatni pomysł lewicy o rozwodach przed USC. Tworzenie kolejnej instytucji nie jest dla mnie dobrym pomysłem.
@Xizor z tymi rozwodami w USC się zgadzam w 100% natomiast nie porównywałbym w tym miejscu instytucji sędziego pokoju posiadającego wykształcenie prawnicze i wybieranego w lokalnych wyborach powszechnych z dawnym kolegium do spraw wykroczeń złożonego z ludzi bez wykształcenia wybranych przez radnych (najczęściej bliskich przyjaciół xD). Co rozumiesz przez polubowne rozwiązanie sporów?
@Absydion: a czym się różni wybór powszechny od wyboru przez radnych? W praktyce, żeby zostać wybranym w wyborach powszechnych trzeba mieć pieniądze i jakąś popularność albo zaplecze z dobrym logo, najczęściej partyjnym. Nie mam wątpliwości, że wybory do sądów pokoju będą zdominowane przez partyjnych prawników, bo tylko oni będą mieli odpowiednie zasoby.
Polubowne rozwiązanie sporów = arbitraż i mediacje.
Co sądzicie o takim rozwiązaniu odciążenia sądów w Polsce


@Absydion: wprowadzenie specjalnych sądów ds prostych to od lat postulat środowiska sędziów (nawet Iustitia za tym ostro optowała). Czy to będą sędziowie pokoju, rozszerzenie kompetencji referendarzy czy coś innego to kwestia wtórna ale nie ma innej drogi. No ewentualnie budzet na sądy x 2.

zamkniętego katalogu sądów wprowadzenie


@Xizor: według mnie referendarze są już średnio zgodni z Konstytucją.