Wpis z mikrobloga

@IEatBread: skoro one są naliczane dziennie, więc na początku miesiąca będą wynosiły mało a przy końcu dużo?
Wychodzi na to, że najlepiej nadpłacać kredyt w dniu spłaty raty? dobrze to rozumiem?
  • Odpowiedz
@innewiadro: Jeśli chodzi o okres miesiąca to tak, najlepiej spłacać zaraz po tym jak bank pobierze swoją ratę z automatu. A jeśli chodzi o cały okres kredytowania to najlepiej nadpłacać kredyt na samym początku (jeśli nie ma prowizji). Najmniej odsetek wtedy się zapłaci.
  • Odpowiedz
@innewiadro: Nie w każdym banku tak jest, ze płacisz odsetki do dnia nadpłaty od razu.

Tak jest w mbanku, ze rozbijają wtedy okres rozliczeniowy (kapitałowy=odsetkowemu) w części odsetkowej. Także chcąc nadpłacić kwotę X musisz pamiętać, ze w pierwszej kolejności bank będzie chciał swoją cześć odsetkowa do tego dnia, plus ewentualna prowizje. Wiec de facto, jeśli o tym nie pamiętasz to nie nadpłacisz X tylko Z-odsetki-prowizja. Dodatkowo w umowach z mbankiem(a przynajmniej
  • Odpowiedz
skoro rozbiją okres to następna ratę po spłacie będę miał mniejszą o odsetki które zapłaciłem przy nadpłacie?


@innewiadro Dokładnie tak. Zatem dzień nadpłaty nie ma żadnego znaczenia, może być nawet dzień przed terminem płatności. Daje przykład. Rata 1000 zł, w tym odsetki 500 zł. Jesteśmy 2 tygodnie do terminu czyli odsetek jest naliczone 250 zł. Nadpłacamy, zerują się te odsetki. Przez pozostałe 2 tygodnie znowu nalicza się 250 zł i spłacając kolejną
  • Odpowiedz
@innewiadro: Tak. Będzie tak jak opisał @vertical . Chciałam tylko zaznaczyć, ze nie każdy jest przygotowany finansowo, aby zapłacić od razu kwotę X nadpłaty oraz odsetki do tego dnia. A czasami są to spore kwoty i suma sumarum nadpłaca się mniej niż się początkowo zakładało, bo np. 500zl z nadpłaty z. 10 000 tys pójdzie w odsetki, wiec nadpłata wyjdzie 9500
  • Odpowiedz
@kasczysko: No tak, ale te 500 zł z tej nadpłaty, które pójdzie w odsetki, zostanie doliczone do spłaty kapitału przy najbliższej racie więc na jedno wychodzi. Zauważyłem, że banki różnie przyjmują deklarację kwoty nadpłaty, przykładowo mając 500 zł odsetek naliczonych w mbanku trzeba zadeklarować 9500 żeby nadpłacić 10000 zł, a w PKO BP (mam tam kredyt i nadpłacałem) deklaruje się 10000 zł i bank sobie to rozbija na 9500 kapitału i
  • Odpowiedz
@dociekliwyobserwator: No właśnie nie, jest tak jak zostało wyżej opisane. Przykładowo - masz na dziś odsetek naliczonych od ostatniej raty 400 zł. Nadpłacasz 2000. Bank zeruje te odsetki (czyli spłacasz je) i odejmuje od kapitału pozostałą kwotę nadpłaty czyli 1600. Liczy ponownie odsetki od zera od dnia nadpłaty do dnia zapłaty najbliższej raty. Wychodzi tych odsetek mniej o te 400 zł bo były wyzerowane przy nadpłacie. No i przy najbliższej
  • Odpowiedz
@vertical: Mniej więcej rozumiem. Coś na ten temat czytałem i zastanawiałem się dokładnie jak to jest. Czyli na przykład 100 tys. zł kapitału do spłaty, odsetki 500 kapitał 500, nadpłacam 5000 zł. To w tym miesiącu co nadpłacam bez znaczenia w, którym dniu płacę odsetki od kapitału 100 tys. zł, a dopiero przy kolejnej racie płacę odsetki od 95 tys. zł?
  • Odpowiedz
Czyli na przykład 100 tys. zł kapitału do spłaty, odsetki 500 kapitał 500, nadpłacam 5000 zł. To w tym miesiącu co nadpłacam bez znaczenia w, którym dniu płacę odsetki od kapitału 100 tys. zł, a dopiero przy kolejnej racie płacę odsetki od 95 tys. zł?


@dociekliwyobserwator: Po prostu trzeba wiedzieć że zerują się bieżące odsetki naliczone od kredytu, jak jest 2 dni po spłacie raty to zeruje się np. 20 zł,
  • Odpowiedz