Wpis z mikrobloga

Księdzem może zostać tylko mężczyzna, który notabene nie może mieć dzieci.

Kobieta nie może zostać księdzem.

Czy zastanawialiście sie kiedyś dlaczego ?
Wg mnie chodzi tutaj o podziały majątku przy śmierci takiego 'druida'.

Change my mind.
#bekazkatoli
#takaprawda
#mirkomodlitwa
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@shaelix92 ależ oczywiście. Od zawsze wiadomo że celibat jest po to, żeby ksiądz nie ujawniał dzieci, bo sprawy spadkowe, a tqk zostaje majątek w kościele. Ciupciają sobie po cichu.
Dziwne ze dopiero teraz na towpadłeś
  • Odpowiedz
Wg mnie chodzi tutaj o podziały majątku przy śmierci takiego 'druida'.


@shaelix92: Co tutaj change my mind, jak to nie jest żadna wiedza tajemna i znana od lat.
Celibat i nieposiadanie rodziny chroni kościół przed utratą majątku księży i sprawami spadkowymi.
  • Odpowiedz
@shaelix92 Do tego tylko w kościele katolickim jest takie przyzwolenie na niejawność przepływu pieniędzy przez parafię. Tam gdzie nie ma celibatu, tam duchowni muszą się rozliczać z każdej zł z wiernymi. Wystarczy powiedzieć że w Polsce parafia (rada parafialna) nie ma osobowości prawnej bez księdza, który ma pismo od biskupa, ze może zarządzać majątkiem i brać kredyty @Anon_daru
  • Odpowiedz
@Krs90 @stassma @shaelix92 Pomijacie jedna rzecz - to co piszecie tak, nie jest wiedzą tajemną, ale jednak celibat w KK dla zatrzymywania majątku pojawił się dopiero w XI wieku. Wydaje mi się że fakt przyjęcia jeszcze 1000 lat wcześniej, że kapłanami będą mężczyźni wynikał z czego innego - patriarchatu i kontekstu kulturowego. O ile się nie mylę nie występowała wcześniej żadna religia (z tych bardziej kulturotwórczych przynajmniej i nieniszowych)
  • Odpowiedz
@shaelix92: Majątek księdza po jego śmierci podlega takiemu samemu postępowaniu spadkowemu jak każdej innej osoby, dziedziczyć może rodzeństwo i ich zstępni, mogą rodzice (jeśli ktoś młodo zmarł). Przecież księża nie są jedynymi ludźmi, którzy nie mają dzieci

I druga sprawa, księdzem może zostać wdowiec, który ma dzieci. Takie przypadki się zdarzają także w Polsce oraz osoba, która była w związku małżeńskim, ale został on unieważniony. Nie znam takiego przypadku, ale
  • Odpowiedz