Wpis z mikrobloga

Chciałbym zapytać o wiedzę tajemną z zakresu #krotkofalarstwo #radio #baofeng

1. Czy używanie przemienników przez osobę bez licencji jest bardzo źle widziane w środowisku? Czy grożą za to jakieś konsekwencje?
2. O czym najczęściej rozmawia się przez radio? Z tego co słyszę (mam odbiornik SDR) to głównie o sprzęcie, jak mnie słychać itp...
3. Czy można znaleźć gdzieś w necie zasady etykiety, zachowania oraz więcej informacji o drodze do zdania egzaminu i uzyskania licencji?
4. Na jakich częstotliwościach najlepiej słuchać? Wprowadziłem już częstotliwości przemienników, ale czy jest coś wartego skanowania poza tym?

Przeglądałem kilka stron na Fb związanych z krótkofalarstwem i zauważam pewną smutną zależność, aktywność tych stron z biegiem czasu obniża się, najwięcej publikowanych postów dotyczy zmarłych. Czy Waszym zdaniem krótkofalarstwo w Polsce nie ma przyszłości jako hobby?

Dzięki za Wasze odpowiedzi!
  • 13
@mathmed:
1. Niedopuszczalne, nikt nie gada z piratem
2. Zdarzaja sie tez flejmy na tematy uznane za zbedne do poruszania w eterze, czyli np. polityka. Gada sie o wszystkim, ale to przewaznie proby lacznosci dla konwencji utrzymania lacznosci w sytuacji kryzysowej
3. Tak
4. Przejrzyj bandplan, ale to juz musisz miec jakies drozsze radio

Krotkofalarstwo to tez emisje cyfrowe, dekodowanie, rfhacking... Klasyczne owszem obumiera, chociaż na pasmach na których robi sie
@mathmed: 1. raczej tak (osobiście mi to nie przeszkadza), „Kto bez wymaganego pozwolenia używa urządzenia radiowe nadawcze lub nadawczo-odbiorcze – podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”.
2. #!$%@? o szopenie, o sprzęcie, testy słyszalności, anten mocy, modulacji itp. głównie to pierwsze.
3. jest bardzo duzo materiałów np.http://www.egzaminkf.pl/viewpage.php?page_id=7
4. zależy jakie pasmo, domyślam się, że chodzi o 2m/70cm to w zasadzie całe pasmo jest używane na
@100kW:

1. Ja osobiście jestem przeciwnikiem modelu zakazowo-zezwoleniowego w czymkolwiek. Moim zdaniem znacznie lepiej by było, gdyby zrezygnowano z licencji i zezwoleń, a z przyzwoitości każdy użytkownik przemiennika płaciłby za jego utrzymanie no i wszyscy stosowali się do reguł dobrego zachowania na pasmach.
Trochę tak jak małżeństwo nie wyklucza niemoralnych zachowań i jego brak nie implikuje od razu zdrady. Ja przynajmniej mam takie podejście.

2. Sytuacja kryzysowa - no właśnie. Czyli
1. Ja osobiście jestem przeciwnikiem modelu zakazowo-zezwoleniowego

Takie regulacje sa wszedzie, bo wszelka infrastruktura radiowa nie mialaby zagwarantowanego dzoalania nigdzie, gdyby nie bylo zadnych regulacji. Eter nie jest z gumy i bez jednostki centralnej pilnujacej tego tloku wszystko dzialaloby jak 30 lat temu nawet ja dzisiejszej infrastrukturze

2. Sytuacja kryzysowa - no właśnie. Czyli gro idei krótkofalarstwa to pomoc w sytuacjach kryzysowych w razie załamania łączności komórkowej i Internetu?


To na pewno
@mathmed:
1.Jest bardzo źle widziane. Tu są dwie drogi, albo opieprz w eterze albo jak trafisz na fanatyków to zbiorą się w kilku i będą namierzać. Kiedyś przeglądałem starocie na FB to chyba koło Krakowa jakiś czas temu zasadzali się na pirata. W całej tej dyskusji zabrakło tylko w moim odczuciu, aby ktoś napisał o oklepaniu michy piratowi i połamaniu rąk.

2.
A.) Na 2m są rozmowy o wszystkim: co tam
1. Czy używanie przemienników przez osobę bez licencji jest bardzo źle widziane w środowisku? Czy grożą za to jakieś konsekwencje?


@mathmed: Jak nie robisz burdelu to spoko. Szczególnie jak na przemienniku odzywa sie ktoś raz na tydzień, to jak wejdzie paru unlisów to nic sie nie stanie, znajomi z tego co wiem też mają takie podejście. Ale zawsze możesz trafić na kogoś komu to sie nie podoba.
@mathmed: środowisko troche dziwne, bo duża część to osoby które żeby dostać licencje to ganiały z wódką do klubów żeby im łaskawie pozwolili przystąpić do egzaminu. Ale spoko, można robić łączności zagraniczne np kf, ja teraz chce się pobawić satelitami. A co do sprzętu, to różnie jest, ja mam na szczęście kolege który troszke mnie prowadzi i pożycza radia, anteny staram sie robić sam bo daje mi to frajde, ale oczywiście
1. Czy używanie przemienników przez osobę bez licencji jest bardzo źle widziane w środowisku? Czy grożą za to jakieś konsekwencje?


@mathmed: a ja bym mimo wszystko odradzał odzywanie się jako unlis na przemienniku, ludzie głos zapamiętają, będziesz potem miał łatkę pirata nawet po zdaniu egzaminu

A jeszcze co do tematów ruszonych wyżej:
- tanie radia na KF ostatnio chińczycy stworzyli, taki Xiegu G90 wymiata
- SDR to dobry start nasłuchowy, bo
@42315: Sporo czytam na wajkopie o tym jakie to środowisko jest toksyczne, przepełnione januszowym hejtem, etc.
Dlatego muszę napisać jak to wyglądało z mojej strony - wbiłem w tematykę KF jako totalny świeżak, podjarany nasłuchem (a słuchałem praktycznie tylko służb i przemienników) postanowiłem przystąpić do egzaminu, bo samo słuchanie zaczęło mi się powoli nudzić i pomyślałem dlaczego nie - jak mi się nie spodoba to odpulę.
Okazało się że krótkofalowcy w