Wpis z mikrobloga

Jaką wybrać formę zatrudnienia w przypadku kiedy firma (w Irlandii) przechodzi tylko na pracę zdalna i można pracować z Polski. Czy warto przejść na kontrakt czy lepiej zostać na normalnej umowie o pracę? Jak to najlepiej ogarnąć żeby więcej w kieszeni zostało? #irlandia #pracait
  • 10
@marek-krakow: Może powinienem dodać, że chce przenieść się do Polski a obecnie jestem zatrudniony i pracuje w Irlandii. Koledzy z pracy Ci którzy już się wynieśli nie zmieniali nic, dalej są na zwykłej umowie o prace argumentując to tym, że w razie awarii łatwiej będzie im znaleźć kolejna prace w Irlandii Ja tam wolałbym mniej podatku płacić.
@ra_s: Najwięcej w kieszeni zostanie Ci jak będziesz na działalności gospodarczej w Polsce. Niespecjalnie potrzebujesz doradcy podatkowego do tego. Przy podatku liniowym niewiele jest miejsc w Europie, gdzie zabiorą Ci mniej.
Koledzy z pracy Ci którzy już się wynieśli nie zmieniali nic, dalej są na zwykłej umowie o prace argumentując to tym, że w razie awarii łatwiej będzie im znaleźć kolejna prace w Irlandii


@ra_s: Firma płaci za nich podatek w kraju gdzie są rezydentami? Jak to wygląda?
@wrzesien: Wygląda to nielegalnie :) Oni twierdzą, że ich kraje (portugalia, francja) mają umowę o "podwójnym opodatkowaniu" i, że oni tak mogą. Brzmi to jak jakiś tani farmazon który mi sprzedają albo jak zwykle nie mają pojęcia co mówią. Będę w przyszłym tygodniu rozmawiał z księgowym to będę coś wiedział bardziej szczegółowo.
@ra_s: Te umowy tak nie działają, poza tym od jakiegoś czasu są zastępowane MLI... więc na 99% masz racje, iż niezbyt legalnie. Daj znać co się dowiesz, ciekawi mnie jak taka zdalna praca by wyglądała podatkowo.