Wpis z mikrobloga

@karnom: Skarbówka oczywiście widzi zakupy, które są opodatkowane (czy to PCC czy VAT) - czyli np. zakup nieruchomości i samochodów. Ale czy ich systemy mają informację o zakupie np. obligacji skarbowych na dużą kwotę?

Czy jeśli teoretyczny kolega nie wykazuje dużych dochodów, a kupi np. obligacje za kwotę większą niż zarobił, to może mieć kontrolę tak jak w przypadku kupna droższego np. domu?

Edit: na pewno widzą odsetki, które co roku sa wypłacane, bo podlegają pod Belke - ale czy uwzględniają całą kwotę jako wydaną?

#skarbowy #urzadskarbowy #biznes #inwestowanie
  • 11
  • Odpowiedz
@karnom: kupno domu widzą przez akt notarialny. Kupno obligacji ... Na pewno duże rachunki podlegają jakiemuś raportowaniu, jednorazowe duże przelewy też.
  • Odpowiedz
@karnom: przelew powyżej 15k euro jest zgłaszany (niektóre banki od. 10k). Poza tym w razie kontroli (postępowaniu) z jakiegokolwiek innego powodu sprawdzą wszystko.

A kolega niech lepiej zacznie dochody wykazywać, bo budżet będzie kasy w najbliższych latach potrzebował, więc będą uszczelniać kolejne tematy.
  • Odpowiedz
@mL4z2m3jCf7ZWMWfSFqsRvsh: tak. Myślisz, że sa na tyle sprytni, żeby podpiąć te informacje od razu w skarbówce? Przy ostatniej kontroli babka mi w US powiedziała, że patrzą tylko na PITy i inne typu PCC, które sami zgłosimy. Ale ile w tym prawdy to nie wiem...

Dlatego może jest tu ktoś ze skarbówki, kto podpowie?
  • Odpowiedz
@rochto: Przelew w wyśzej kwocie jest zgłaszany do GIIF i ew. KAS z tego co wiem, ale na pewno nie do skarbówki... To raczej ma zapobiegać praniu brudnych pieniędzy, terroryzmowi itp, a nie szukaniu nieudokumentowanych dochodów

Przekaże koledze... ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@karnom: myślę, że tak. Mojego znajomego skarbówka ni stąd ni zowoąd (bo nie było to wykonane w ramach prowadzenia wyjaśnień, których byłby on świadomy) wezwała do wyjaśnienia nierozliczonych dywidend na jego amerykańskim koncie maklerskim. A więc skarbówka dostanie co chce, pytanie jest co chce. Przy czym to też nie jest raczej tak, że jak skarbówka zobaczy, że w 2020 Kowalski zarobił 50k brutto, a kupił obligacje za 100k to od
  • Odpowiedz