Wpis z mikrobloga

Potocznie się mówi, że energia elektryczna w drugiej taryfie jest o połowę tańsza...
Na moim rachunku w taryfie G11 w energa mam dwie główne opłaty zmienne za kWh. Opłata za energię 35gr i 29gr opłaty sieciowej... Jeśli zmienę na G12w to opłata sieciowa też ulega zmianie, bo inaczej to nie widzę wielkich oszczędności jak zejdę do 28gr za energię a przesył pozostanie bez mian... Poza tym gdzie tu połowę taniej jak wychodzi raptem 20% na pobranym kWh?
Czy mając panele ponosi się opłatę za przesył(opłata sieciowa 29gr/kWh)?

#ogrzewanie #energetyka #fotowoltaika
  • 10
@Lucaa_Brasi Jak kolega wcześniej wspomniał. Do wyliczenia różnicy musisz wziąć także składniki dystrybucyjne z taryfy. Takie zabawy w zmianę taryfy opłacają się jak masz np. ogrzewanie kumulacyjne i jesteś wstanie utrzymać reżim zużycia w strefach.
@shooter85: Jestem po rozmowie z konsultantem i opłata przesyłowa też jest zmienna. 7gr za przesył w drugiej strefie i 33gr w pierwszej, więc jest znaczna różnica:)
U mnie wychodzi 64gr w taryfie G11.
1 strefa G12w 76gr
2 strefa G12w 35gr.
@Lucaa_Brasi: dorog G11 i 1 taryfa wychodzi. Pamietam ze G11 było z 2 lata temu po 55gr, a taryfowo było 65/35>

W przypadku paneli i prosumenta nie płaci się za przesył jak kiedyś. 70-80% nadprodukcji można odebrać zupelnie za darmo bez płacenia za przesył
@Lucaa_Brasi: W Tauronie w G12 wygląda to tak:
energia czynna dzienna: 0,36170 zł
energia czynna nocna: 0,18670 zł
opłata dystrybucyjna dzienna: 0,20370 zł
opłata dystrybucyjna nocna: 0,05450 zł
opłata kogeneracyjna dzienna: 0,00139 zł
opłata kogeneracyjna nocna: 0,00139 zł
opłata dystrybucyjna stała: 7,5 zł
opłata przejściowa (cokolwiek to jest): 0,33 zł/mc
opłata abonamentowa: 0,76 zł/mc
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@shaku79:te 20-30%to jest bilansowanie.( ͡° ͜ʖ ͡°) tak jakby kurier przyjechał zabrał od ciebie towar i zawiózł do magazynu a za pół roku by go przywiózł i oddał. Za transport nie płacisz tylko za magazyn