Wpis z mikrobloga

Kocham polską pomysłowość w obchodzeniu prawa <3

(Dz. U. z dnia 22 marca 2000 r.)

§ 2. Amunicją szczególnie niebezpieczną są:

1)amunicja z pociskami wypełnionymi materiałami wybuchowymi, zapalającymi albo innymi substancjami, których działanie zagraża życiu lub zdrowiu,

2)pociski do amunicji, o której mowa w pkt 1,

3)amunicja z pociskami pełnopłaszczowymi zawierającymi rdzeń wykonany z materiału twardszego niż stop ołowiu,

4)amunicja z pociskami podkalibrowymi, z płaszczem lub elementem wiodącym wykonanym z tworzyw sztucznych, z wyłączeniem amunicji przeznaczonej do strzelania z broni gładkolufowej,

5)amunicja pistoletowa i rewolwerowa z pociskami półpłaszczowymi i rdzeniem konstrukcyjnie przystosowanym do rozrywania się po osiągnięciu przeszkody,

6)amunicja wytworzona niefabrycznie, w tym także taka, do której wytworzenia wykorzystywane są fabrycznie nowe elementy amunicji, z wyłączeniem amunicji wytwarzanej na własny użytek przez osoby posiadające pozwolenie na broń myśliwską lub sportową.


wniosek? Należy przerobić przerażającą policję starą rdzeniową amunicję do kałasza na półpłaszczową przez ścięcie czubka. Amunicja półpłaszczowa z rdzeniem przestaje być "szczególnie niebezpieczna" i można sprzedawać ją oficjalnie na pozwolenie sportowe.
https://wunderwaffe.pl/pl/shop/7-62x39mm-lrs~p12978

#bron #strzelectwo #ciekawostki #prawo
AloneShooter - Kocham polską pomysłowość w obchodzeniu prawa <3

 (Dz. U. z dnia 22 ...

źródło: comment_1606857773fRGiHomt5uZjs8pz3wWQgm.jpg

Pobierz
  • 90
  • Odpowiedz
przerażającą policję starą rdzeniową amunicję do kałasza


@AloneShooter: @mac_jg: do pierwszego rykoszetu :) NA strzelnicach, na które chodziłem stopniowo banowali tą aminicję po wypadku, w którym pani dostała w brzuch stalowym rdzeniem.

Ale jak ktoś wycenia swoje zdrowie na 20gr sztuka to możecie dla mnie strzelać do czego chcecie z czego chcecie :D
  • Odpowiedz
@AloneShooter: Błędny wniosek.

amunicja wytworzona niefabrycznie, w tym także taka, do której wytworzenia wykorzystywane są fabrycznie nowe elementy amunicji, z wyłączeniem amunicji wytwarzanej na własny użytek przez osoby posiadające pozwolenie na broń myśliwską lub sportową.


Ta amunicja podchodzi pod ten punkt. Nie jest to amunicja, w której wykorzystywane są fabrycznie nowe elementy, ale punkt nie wyklucza amunicji, w której tych elementów nie ma.
  • Odpowiedz
@martwykotek: Coś więcej na temat okoliczności tego rykoszetu? Jaka strzelnica (budowa, z czego kulochwyt)? Do czego strzelali, jaka odległość?
Od zwykłego 9x19 możesz dostać płaszczem w ryj jak strzelasz do złej blachy, czy od ziemi może rykoszetować. Także chyba ze wszystkim trzeba wiedzieć co i jak rozłożyć, skąd, do czego i na jaki dystans strzelać.
  • Odpowiedz
@mac_jg: ściany ceglane strzelali do tarczy na 25 m kulochwyt piasek.

Dostałem od 9x19 płaszczem jak strzelałem do hardoxu, ale płaszcz jedno, a takim rdzeniem dostać to drugie. Zawsze mozesz strzelić w kamień na piachu i może Ci zrykoszetować.

Wiadomo, trzeba mieć pecha, ale jak ktos do domowej roboty blach wali z takiej amunicji to pozdro.
  • Odpowiedz
@martwykotek: Ja jak strzelam do metalowych to do celów z hardoxu 550, blachy zawieszone jednopunktowo na śrubie ze sprężyną - z 9x19 zero powrotu do mnie, wystrzelone kilka tysięcy albo lepiej. Nie ma żadnych podstawek itd - stąd praktycznie zerowa możliwość odbicia. Z innych kalibrów też nic, ale i zawsze większa odległość jak coś mocniejszego. P.S. kałacha nie mam, bo jedyna wersja na jaką bym się skusił, to złoty kałach ;)
  • Odpowiedz
Nie pamiętam przez którą konkretnie konwencję amunicja ta była zabroniona


@mac_jg: Napisałem przecież, że przez którąś Haską (było ich kilka) ¯\_(ツ)_/¯ . No te konwencje dotyczą konfliktów zbrojnych, to też się rozumie samo przez się.

Na pozwolenie sportowe bez problemu kupujesz amunicję JHP


@dante87: Ba, do celów łowieckich możesz stosować tylko amunicję półpłaszczową.
  • Odpowiedz
@pordzio: @bylem_bordo: @echelon_: nie rozumiecie terminu "wytworzyć". Żeby coś wytworzyć to wcześniej tego musi nie być. Jak z lewej wchodzi nabój do kałacha, następnie ktoś coś tam robi, i z prawej wychodzi też nabój do kałacha to nie ma żadnego wytworzenia.
Z bronią jest tak samo. Rusznikarz wytworzy, owszem, ale jak jej wcześniej NIE MA. Jak mu dasz karabin w .308 z poleceniem wymiany lufy (a więc i kalibru)
  • Odpowiedz
@siepan: Zdefiniuj pojęcie wytworzyć. Od którego momentu dana rzecz istnieje?

Pocisk może być pociskiem dopiero jak pani Genia włoży do pudełka i to zamknie. Jeśli pani Genia nie zdąży zapakować bo przyjdzie pan Gienek i spiłuje wierzch naboju to jest to jeszcze wytworzenie czy już modyfikacja?
  • Odpowiedz
@TenXen47: @LeftShift: @Czimchik: #!$%@?ąc od panujących przepisów, ogólna panująca na świecie zasada jest taka że amunicja "twarda" jest dla wojska a "miękka" dla policji i dla cywili. Nie chodzi o to która jest mniej, a która bardziej groźna, obydwie są groźne tylko trochę inaczej.
Amunicja "twarda" nie odkształca się przy trafieniu. Dzięki temu wbija się głębiej (n.p. penetrując kamizelki) i zostawia mniejsze dziury. Jest to cecha pożądana w wojsku,
  • Odpowiedz
@echelon_: w ustawie o broni i amunicji masz napisane jakie są istotne elementy amunicji. Jak je połączysz, wytwarzasz amunicję. Do tego masz ustawę o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym.
Tam poznasz już dokładnie kiedy jest co i jakiej koncesji potrzebujesz. Żeby wyprodukować proch i spłonkę potrzeba koncesji na wyrób materiałów wybuchowych. By wyprodukować łuskę i
  • Odpowiedz
@siepan: Poruszasz problem lingwistyczny. Wytworzyć, nie znaczy zrobić coś z niczego. Nie da się zrobić czegoś z niczego (zasada zachowania energii?). Można tylko przetwarzać. Można uznać, że ktoś wytworzył taką amunicję z innej, można uznać, że nie. Ale koniec końców pole do interpretacji miałby tutaj sąd i raczej nie poszedłby na rękę komuś, kto czymś takim handluje.
  • Odpowiedz
@bylem_bordo: szukasz dziury w całym, a akurat ta sprawa jest całkiem prosta. Amunicja powstaje jak połączysz jej komponenty (jakie one są jest jasno zdefiniowane w aktach prawnych).
Jak z dubeltówki zrobisz obżyna to nie wytworzyłeś nowej broni choćby nie wiem jakie fikołki robić.
  • Odpowiedz
@bylem_bordo: każdy sąd inaczej, mieszkasz w Polsce od niedawna? Biegli sądowi wydają inne opinie zależnie która strona o nią wnioskuje, a precedensy nie istnieją. Trybunał konstytucyjny orzekł, że różny wiek emerytalny zależnie od płci nie jest dyskryminowaniem żadnej z płci. I tyle jeśli chodzi o polskie sądownictwo.
  • Odpowiedz