Wpis z mikrobloga

Cześć, będę pożyczać większą kwotę od kolegi, nie chcemy robić tego w szarej strefie, po tym jak dowiedzieliśmy się, że przy większych kwotach płaci się 0,5% a nie 2% jak kiedyś.

Podatek od pożyczki prywatnej, tak jak od innych transakcji, podlega regulacjom prawnym. Od 2019 roku podatek od czynności cywilnoprawnych należy zapłacić za pożyczki przekraczające kwotę lub wartość 1000 złotych, jeśli pożyczkodawcą jest osoba, która nie wchodzi w skład najbliższej rodziny pożyczkobiorcy. Jeśli kwota pożyczki nie przekracza 1000 złotych, podatek od pożyczki od osoby prywatnej nie obowiązuje. W przypadku umowy na kwotę wyższą wysokość podatku wynosi 0,5% od wartości pożyczonej kwoty. Jednak jeśli umowa zawarta była dawniej, czyli przed 1 stycznia 2019 roku, należy uiścić podatek w wysokości 2% pożyczonej kwoty.

źródło

rozumiem że podatek płaci ten który pożycza?

Najważniejsze pytanie jak to ograć, będzie umowa wg wzorca z kwotą, % odsetek i danymi osobowymi itp

Jaki tytuł przelewu ma dać kolega, żeby było ok?

Jak mam mu odlać np. za rok pieniądze z odsetkami (jaki tutuł przelewu) czy osobno kwota i osobno odsetki czy można razem i czy wtedy urząd skarbowy nie doczepi się do kolegi, że "wpadły" mu pieniądze a on nie zapłacił od tego podatku, mimo że to był tylko zwrot pożyczki z odsetkami.

Ta pożyczka może trwać dłużej niż rok, a ja chcę co pół roku przelewać uzbierane do tamtej pory odsetki, niech będzie 2000-2500 zł co pół roku, czy to nie skomplikuje sprawy? Czy np US nie uzna, że kolega się wzbogacił/wzbogaca z każdą transzą odsetek więc powinien jakiś podatek od tego płacić, mimo że po prostu mu się należą?

Czy ktoś przeszedł już taką oficjalną drogę, przelewając środki? Z tego co wiem monitorowane są wszelkie przelewy powyżej 15k PLN.

#pozyczka #prawo #podatki #urzadskarbowy
  • 8
- 0.5% placi osoba ktora bierze pozyczke
- sciagnij sobie template umowy z internetu a jak nie to wal na priv wysle Ci calkiem zgrabna ktora ja sie posluguje; obie strony niech podpisza cyfrowo - robi sie to bezproblemowo i nikt tego potem nie podwazy
- tytul przelewu nie ma znaczenia - daj “pozyczka + numer umowy”
- od odsetek pozyczajacy musi zaplacic 19% podatku. Ale mozesz raty rozpisac tak, ze czesc
rozumiem że podatek płaci ten który pożycza?


@michoopro: jeśli masz na myśli pożyczkobiorcę to tak

Jaki tytuł przelewu ma dać kolega, żeby było ok?

Pożyczka zgodnie z umową XXXX

Jak mam mu odlać np. za rok pieniądze z odsetkami (jaki tutuł przelewu) czy osobno kwota i osobno odsetki czy można razem i czy wtedy urząd skarbowy nie doczepi się do kolegi, że "wpadły" mu pieniądze a on nie zapłacił od tego
@shaki24: @Adams_GA Dziękuję za pomoc, przelew już poszedł teraz 14 dni by zgłosić to w urzędzie. Pożyczka będzie dość dziwna będę ją trzymać tak długo (np 3-4 lata) jak kolega będzię chętny trzymać na mojej "atrakycjnej" lokacie/koncie oszczędnościowym, oddaje pieniądze dopiero wtedy, gdy ją zamykamy i dlatgeo chciałbym mu przekazywać np. co pół roku odsetki, problem w tym, że pewnie po każdej takiej operacji kolega będzie musiał do 14 dni zgłaszać
@michoopro: skąd te 14dni?
Ja zyski z udzielanych pożyczek dopisuję do innych zysków kapitałowych i zwyczajnie płacę podatek za ten dochód w rozliczeniu rocznym.

BTW czy w takim razie możemy napisać na umowie zamiast daty końca, że pożyczka jest na czas nieokreślony z zastrzeżeniem, że pożyczkodawca może w każdej chwili zażądać zwrotu całej kwoty nie tracąc prawa do odsetek, a pożyczkobiorca jest zobowiązany zrealizować to żądanie nie później niż w ciągu
@shaki24: A które wymienione elementy z mojego opsiu są niezgodne z prawem - tylko brak określonego terminu? To co mamy zrobić by maksymalnie zbliżyć się do tego co opisałem? Nie zakładam, że potrwa to dłużej niż 4 lata to czy w takim razie mozemy napisac termin za 4 lata czyli 1.12.2024 z odsetkami w skali roku x%? Czy nadal będzimy mogli wyszczególnić, że odsetki co pół roku przelewem na konto czy
@michoopro: odsetki mogą być płacone co pół roku na konto. Warto nawet do umowy dodać terminarz spłat.

Pożyczkobiorca nie może po prostu wypowiedzieć umowy i zażądać spłaty całości pożyczki przed terminem bez uzasadnionego powodu.
Jeżeli jest to pożyczka koleżeńska, znacie się i ufacie sobie nawzajem to olejcie ten zapis. Umowa jest po to by pozyczkobiorca mógł spać spokojnie i w razie gdyby pożyczkobiorca postanowił kasy nie oddawać mógł ten dług wyegzekwować
@shaki24: ok, zapisu nie będzie na umowie, ale nadal obiecałem koledze że w każdej chwili jeśli tylko będzie miał taka potrzbę oddaję mu całą kwotę z odsetkami tak by nie blokować go np z kupnem np. własnego M. Wtedy taki przelew wpadnie na jego konto np. już po roku mimo, że z zgodnie z umową powinien dopiero po 4 latach je dostać. Czy zadne z nas nie będzie miało z tego
@michoopro: zapis możesz dodać z tym nie ma problemu. Tylko, że w sądzie będzie łatwo go podważyć - więc uważam, że nie ma sensu.

Podatek od zysków kapitałowych płaci się od jedynie od zysków kapitałowych za dany rok a nie od zawartych umów. To normalne, że część pożyczek jest spłacana wcześniej. Więc bez obaw.