Wpis z mikrobloga

przymierzam sie do przeczytania biblii, musze wiedzieć jak to dokładnie wygląda i sam to rozkminić xd (oczywiście jakaś interpretacja po przeczytaniu wszystkiego nie zaszkodzi) to w końcu teoretycznie moja religia jakby nie patrzeć(jestem ochrzczony ale raczej nigdy nie uważałem że "coś jest" choć miałem różne epizody duchowe), w ogóle to #!$%@? że 90% Polaków jest ochrzczona i w pewnym sensie jest Katolikami a większość nigdy tej książki nie przeczytała, to tak jakbyś kibicował jakiemuś klubowi i nie widział żadnego jego meczu xd ale w sumie co sie dziwić jak chrzest, komunie są robione jak jesteśmy jeszcze mali a imprezy pokroju ślubów czy pogrzebów to tylko "odbębnienie", kiedyś już przeczytałem całą księge rodzaju i chyba troche księgi wyjścia, ale porzuciłem no bo zestarzał sie ten tekst nie ma co ukrywać xd(ci co czytali wiedzą że niektóre motywy są "dziwne"), mam nadzieje że potem sie rozkręca xd macie jakieś doświadczenia lub porady? wcześniej czytałem przekład tysiąclecia bo jest za darmo w internecie są jakieś lepsze?
morgiel - przymierzam sie do przeczytania biblii, musze wiedzieć jak to dokładnie wyg...

źródło: comment_1606537828d8OjVwNuAQHJ235KoqEE2R.jpg

Pobierz
  • 164
  • Odpowiedz
@morgiel: Polecam zaznaczanie co zabawniejszych historii. Najlepsze są fragmenty o prawach ustanowionych przez samego Boga pod groźba strasznych kar w razie ich nie spełnienia - fajnie jest sobie uświadomić że tak naprawdę wiele z nich nie ma kompletnie nic wspólnego z naukami współczesnego Kościoła. Na przykład kwestia, że jeśli mężczyzna umarł bezdzietny, to jego brat ma obowiązek zapłodnić jego żonę w celu przedłużenia rodu brata. W tym temacie była bodajże historia,
  • Odpowiedz
@PapaForge: głównym bohaterem Biblii nie jest Jezus. Zajmuje góra 1/10 całej książki.
@morgiel: Ja przeczytałem dwa razy Biblię Tysiąclecia i dwa razy Biblię Warszawską (protestancką). To drugie tłumaczenie było imo lepsze. Czytałem na studiach jako źródło historyczne i nadal je tak traktuje, nie jako tekst objawiony. Źródło wielu dobrych cytatów, kilku ciekawych historii. W USA nieznajomość Biblii czasem to faux pas bo w XIX i na przełomie XX wieku Amerykanie
  • Odpowiedz
@morgiel: Pamiętaj, że Biblii nie czyta się tak jak powieści. Biblię powinno się codziennie rozważać i opierać na interpretacji Ojców Kościoła. Musisz też pamiętać o kontekście historycznym każdej księgi, niektóre rzeczy ze Starego Testamentu są już w Nowym nieaktualne
  • Odpowiedz
@morgiel: widzę że dużo pierdu-pierdu, a odpowiedzi na Twoje pytanie nie ma zbyt wielu

Biblia Poznańska jest bardzo dobrym przekładem. Szczególnie że względu na dużą ilość przypisów dzięki czemu tłumaczone są różne nieścisłości czy rzeczy które w dzisiejszej kulturze wydają się dziwne ale były całkowicie normalne w 2 tysiące lat temu.
  • Odpowiedz
@R187: to co cytujesz faktycznie w dzisiejszym rozumowaniu wygląda jak zbrodnia wojenna, ale w czasach o których mowa wymordowanie obcego plemienia często było jedynym sposobem na przetrwanie.
  • Odpowiedz
@morgiel: z jednego przeczytania nic nie zrozumiesz. Nie traktuj tej książki jako fskty historyczne, większość to alegorie, parabole metafory itd. Na przykład jeżeli piszą że Jezus chodził po wodzie, to nie, nie chodzil po niej fizycznie. Generalnie ludzie całe życie studiują stary testament, a i tak nie rozumieją go w całości. Biblia to ciężki kawałek chleba. Czytanie takiej książki “jednym tchem" nie ma zbyt wiele sensu. Raczej cię odrzuci.
  • Odpowiedz
@morgiel: od około roku czytam regularnie, polecam! Zacznij koniecznie od NT, leć wg kolejności ksiąg. Ja czytam przekład edycji sw Pawła, podobno najlepszy. Ich appka posiada komentarze do każdego fragmentu. Koniecznie czytaj z komentarzem. Dużo wyjaśnia.
  • Odpowiedz
Szustak wspomina w swoich filmach niestety nie ma dedykowanej serii gdzie ktoś by skleił te ciekawostki. U mnie przeczytanie biblii w połączeniu z innymi książkami i seriami na yt sprawiło że przestałem należeć do organizacji KK która z Biblią ma niestety niewiele wspólnego.


@keltan: we wspomnianej Biblii św. Pawła masz komentarze z oryginału, które podają oryginalne znaczenia słów itd. W porównaniu z tym interpretacja Petersona jest bardzo płytka i po prostu
  • Odpowiedz
Zacznij koniecznie od NT,


@kryshak: co za bzdura ( ͡° ʖ̯ ͡°)

Powinien zacząć od ST

Zaczynanie od NT to manipulacja i propaganda. Nie można sobie czytać tylko kawałka, pasującego do aktualnej narracji.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@morgiel: u nas w Liceum mieliśmy zadanie całoroczne od księdza że mamy przeczytać nowy testament na końcoroczny egzamin z niego, z którego ocena miała mieć największą wagę w stosunku do wszystkich innych ocen z tego przedmiotu.
Najlepsze że pytania były tak szczegółowe że nawet jedyną osoba w klasie zagorzała katoliczka, poległa i dostała 3+.
  • Odpowiedz