Wpis z mikrobloga

przymierzam sie do przeczytania biblii, musze wiedzieć jak to dokładnie wygląda i sam to rozkminić xd (oczywiście jakaś interpretacja po przeczytaniu wszystkiego nie zaszkodzi) to w końcu teoretycznie moja religia jakby nie patrzeć(jestem ochrzczony ale raczej nigdy nie uważałem że "coś jest" choć miałem różne epizody duchowe), w ogóle to #!$%@? że 90% Polaków jest ochrzczona i w pewnym sensie jest Katolikami a większość nigdy tej książki nie przeczytała, to tak jakbyś kibicował jakiemuś klubowi i nie widział żadnego jego meczu xd ale w sumie co sie dziwić jak chrzest, komunie są robione jak jesteśmy jeszcze mali a imprezy pokroju ślubów czy pogrzebów to tylko "odbębnienie", kiedyś już przeczytałem całą księge rodzaju i chyba troche księgi wyjścia, ale porzuciłem no bo zestarzał sie ten tekst nie ma co ukrywać xd(ci co czytali wiedzą że niektóre motywy są "dziwne"), mam nadzieje że potem sie rozkręca xd macie jakieś doświadczenia lub porady? wcześniej czytałem przekład tysiąclecia bo jest za darmo w internecie są jakieś lepsze?
morgiel - przymierzam sie do przeczytania biblii, musze wiedzieć jak to dokładnie wyg...

źródło: comment_1606537828d8OjVwNuAQHJ235KoqEE2R.jpg

Pobierz
  • 164
  • Odpowiedz
@Vinet: Przekłady są istotne, chociażby podstawą jest by Bóg był wołany jako Jahwe, chociaż w starych oryginalnych księgach nazywany był Elohim co absolutnie zmienia znaczenie i odbieranie wszystkich religii Abrahamowych.

Tak, księgi święte trzeba studiować, a nie tylko czytać.
  • Odpowiedz
Ogarnij Karola Fijałkowskiego na yt, on dobrze zna biblie i jest nigilistą. Też kanały Stacja Ateizm i Śmiem Wątpić. Bardzo dobrze są tam wytłumaczeni katolicy ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@CzerstwaBulka: w kościołach też czytają stary. Czytania są ze starego albo z nowego. Ale starego też jest dużo.
Nigdy nie słyszałeś w kościele czytania i stworzeniu świata albo o wyjściu Egipcjan z Egiptu, o Mojżeszu albo Jonaszu? To wszystko stary testament.
  • Odpowiedz
PS : poza tym byl tyle razy redagowany i naciagany przez watykan , ze nie ma to nic wspolnego z oryginalem


@CzerstwaBulka: Jeśli chodzi chociażby o Stary Testament to powstawał on na przestrzeni jakichś 1000 lat. Składa się on z 39 niezależnych ksiąg, z których jakby przełożyć to na nasze czasy, pierwsze 5 (Tora) powstawały w czasach Mieszka I, a najnowsza np. Księga Malachiasza jeszcze za naszego życia. Co kilkaset lat
  • Odpowiedz
@morgiel
"teoretycznie moja religia jakby nie patrzeć(jestem ochrzczony)"

Tylko przypadek zadecydował, że to “Twoja" religia. Gdybyś urodził się w rodzinie Ssiadkow Jehowy miałby inną Biblię. W rodzinie muzułmanów jeszcze inną. Masz swoje oczy, rozum, sam decydujesz.

2/10 bo odpisałem.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Kwiatsloneczny: to oczywiste to stara księga i perspektywa starożytnych na świat była zupełnie inna niż nasza :d

@morgiel: stary to był oryginał w języku aramejskim. Większość tego co jest w obecnej wersji, nawet pomijając niezamierzone błędy w tłumaczeniu, to jest inżynieria stołeczna którą sobie kościół katolicki pod tezę zredagował na soborach watykańskich.
  • Odpowiedz
@morgiel: @terwer358: sam korzystałem z wielu przekładów i jak dotąd najlepszy jaki znalazłem to Biblia Ekumeniczna. Dużo łatwiej czyta się ją niż tysiąclecia czy gdańską. Polecam też Biblię Audio, można za free posłuchać na ich stronie, a genialną robotę zrobili tworząc ją
  • Odpowiedz
@morgiel Jeżeli jesteś katolikiem, to wybierz przekłady katolickie, żeby potem nie było zdziwienia i wątpliwości przy interpretacji. Jako literaturoznawca polecam przekład Jakuba Wujka, ale jeśli chcesz przejść przez wszystkie księgi w miarę gładko, jest aplikacja "Biblia" do pobrania na tablet czy telefon, codziennie po trochę można czytać.
Możesz mieć problem z przejściem przez Księgi Liczb, Kapłańską, Powtórzonego Prawa - niektórzy tam nie dają rady, bo to nużące totalnie.
Według śp. Prof. Bednarka,
  • Odpowiedz