Wpis z mikrobloga

A to jest jakiś zakaz? Też w tym roku zacząłem bez wiedzy spekulacyjnie i jak narazie idzie świetnie więc czemu inni nie mają tego robić?


@Quantuum: udało ci sie bo byla kowidowa hossa, ale w normalnych warunkach raczej latwiej stracic
  • Odpowiedz
@czlowiekmajor: ad1. bo ludzie to istoty stadne i społeczne. Stadne - czyli jak jest na coś moda to pchają się na wyprzódki, kiedy tylko coś sie staje popularne. Społeczne - bo chcą się popisać, że oni to zarobili +100%, poczuć dreszczyk emocji itp.
Do tego jest głód zysku, lub chociażby zabezpieczenia jakiegoś posiadanych pieniędzy. I nie ma w tym nic złego. Złe imho jest za to, że są ludzie, którzy wykorzystują niewiedzę innych publikują filmiki, i zachęcając/ sprzedając im jakieś gównoporadniki w internecie, strasząc kryzysami czy wieszcząc jakieś dziwne scenariusze. I nie uważam się za jakiegoś guru, ale generalnie razi to w oczy tak bardzo, że aż człowiek czasem coś napisze/powie. Akurat mam trochę znajomych poza wykopem co to inwestują/ spekulują - część z nich ma ogromną wiedzę, część jest gdzieś tam na jakimś akceptowalnym poziomie, ale to co się #!$%@? w tym roku przechodzi ludzkie pojęcie :)
I polski internet to przy tym małe piwo :)

ad.2 Są, ja sam kupuje akcje spółek... i to tyle. pasuje do koncepcji, do sektora, do portfolio, to biorę jak uznam, że jest odpowiedni moment. a potem to już tylko DCA - wieje nudą. Opisywać tego nie ma sensu bo tu się nie ma czym chwalić. Można by w zasadzie napisać, jak się coś sprzeda, ale przez cały rok sprzedałem aż jedną spółkę - Prudential + 2 etfy na obligacje (VGOV i IGLH), żeby uwolnić gotówkę na zakupy. i to tyle.
Mam akcje kilku spółek growth, ale to dlatego, że imho zostaną za jakiś czas
  • Odpowiedz
@lsh: Tylko ze inwestując w spekulacje ryzykujesz też zwałe z niskim dnem i to moze sie stać calkiem niespodziewanie. Raz , drugi cos sie uda, a za trzecim razem stracisz to co zar0bileś i jeszcze troche. Jakie spółki kupowaleś w ostatnim czasie?

Inwestowanie w długi termin jest śmiertelnie wręcz nudne, bo przez większość czasu kompletnie nic się nie dzieje - ot trochę ruchu przy raportach, czasem jakiś news walnie i
  • Odpowiedz
A to jest jakiś zakaz? Też w tym roku zacząłem bez wiedzy spekulacyjnie i jak narazie idzie świetnie więc czemu inni nie mają tego robić?


@Quantuum: Jakie kowidy kupowałeś?
  • Odpowiedz
@lastro: nie kupuję spółek spekulacyjnie. Nie moja bajka. Spekulacyjnie to ja sobie mogę cfd odpalić i np poskalpować złoto czy ropę. Albo forex i jakieś pary walutowe.
W tym miesiącu wyrównywałem tylko procentowe udziały w portfolio, więc w zasadzie nic ciekawego.
W zeszłym jak ropa poleciała na pysk gridowałem BP i Shella ile wlezie :)

NIO też się przyglądałem na początku roku jak był za 3 dolce sztuka. I odpuściłem. Za to zapakowałem się w firmy dostarczające surowce potrzebne do produkcji EV i OZE bo uznałem, że nawet jak pojedyncze firmy produkujące takie zabawki padną to rządy i korpo i tak pozostaną przy dekarbonizacji więc są solidne podstawy aby w tym temacie siedzieć.
NIO, wcześniej Nikola, czy też Tesla mają w tej chwili pewien problem - szybko rosną, ale jest spore ryzyko, że zglebią. No i dużo osób o nich pisze, więc wzbudzają
  • Odpowiedz