Wpis z mikrobloga

TL;DR Jaką płytę indukcyjną mam wybrać?

W mieszkaniu nie mam siły, a bezpiecznik do indukcji to 16A. Daje mi to max moc 3680W.

Większość płyt indukcyjnych ma moc przyłączeniową 7200-7400W co rozumiem jako maksymalną moc jaką pobiera płyta, kiedy odpalone są wszystkie palniki (na maksymalnej mocy). Przy dwóch włączonych palnikach zbliżyłbym się do granicy bezpiecznika.

Jeśli dobrze zrozumiałem temat to płyty pozwalają na regulację mocy palników więc w teorii mógłbym mieć odpalone wszystkie pod warunkiem, że będą ustawione na połowę mocy.

Czy warto kupować taką płytę i pamiętać o ograniczeniach czy raczej szukać takich z mocą przyłączeniową w okolicach 3-4kW?

#elektryka #kuchnia #gotowanie #kiciochpyta #problemypierwszegoswiata
  • 23
@Silikon: moja druga połówka bardzo chciała. Poza tym chcieliśmy mniej pierdzielenia się z czyszczeniem. No i na gazie jednak rzeczy gotują się wolniej. Oczywiście wszystko zależy od mocy palników.
@RHarryH: ja kupiłem Electroluxa na dwie fazy ale zanim była w docelowym miejscu to podłączyłem ją tymczasowo pod jedną fazę. Plyta sama wykrywała, że jest pod tylko jedną fazą i kontroler płyty sam ograniczał moc, gdy odpaliłem za dużo. Praktycznie każda wielofazowa płyta ma tryb podłączenia do jednej fazy, elektronicznie ograniczając wtedy swoją moc.
Przy 1 fazie 4mm2 to mus


@Voyo: czemu mus? Jeśli indukcje na 1 fazę są 3.7kW czyli cisną 16A. 2.5mmkw Cu radzi sobie z takim natężeniem, z tego co mi wiadomo. Oczywiście im większy przekrój tym zawsze lepiej. Ale napisałeś to tak, jakby odpalenie indukcji na przekroju 2.5 było błędem.
@Runo1297: tak widziałem takie, myślałem też o czteropolowym z tym że dwa palniki są gazowe, ale różowa nie chciała się zgodzić.

@Voyo: @prawo_jazdy_w_chipsach nie wiem co tam mi położyli ale najprędzej 2,5mm2. A to do jednej fazy powinno być wystarczające. Sugeruje się ta tabelką https://elektrykadlakazdego.pl/wp-content/uploads/2016/11/TabelaObc_Przewodow2.png więc jakiś zapas jeszcze jest. Indukcja jest jedyną w obwodzie więc nic więcej nie będzie pobierać z niego prądu. Z drugiej strony trzeba by zerknąć
@RHarryH: na 2,5mm2 3,8kW bedzie ok. Mocniejszej nie mozesz. Na umowie masz moc 4kw wiec strzelam ze WLZ do mieszkania 2,5 co juz troche jest lipne. Jak ktos wczessniej pisal wlaczysz kilka odbiornikow niekoniecznie na jednym obwodzie i leci wylacznik nadpradowy. Chyba, ze sama indukcje zabezpieczysz mniejszym ale to bedzie wkurzac bo nie bedziesz mogl uzywac na pelnej mocy.
@Voyo: ciężko mi powiedzieć co tam mam na klatce bo nie mam dostępu do liczników, ale przewody zastosowane przez elektryka w rozdzielnicy są dosyć grube. Nie wiem czy to tylko izolacja czy drut. Nie umiem ocenić wizualnie. Umowę z taką mocą przyłączeniową mam przepisaną po poprzednich właścicielach. Nie wiem czy za ich czasów były przeprowadzane jakieś modernizację elektryki na klatce.

Inna sprawa to, że konsultowałem wszystko że spółdzielnia i jasno odpowiedzieli
Pobierz RHarryH - @Voyo: ciężko mi powiedzieć co tam mam na klatce bo nie mam dostępu do licz...
źródło: comment_1606505994ow3WM4Os2BllSc9kvkWhSu.jpg
@RHarryH: jak masz suwmiarke to zmierz srednice i sprawdz w jakiejs tabeli. Jak 4 na WLZ a do gniazda 2,5 to smialo te 3,8kW indukcje mozesz podlaczyc.