Wpis z mikrobloga

Mam pytanko odnośnie funkcji radio control od Citizena. Czy dobrze rozumiem, że po naciśnięciu zegarek sam sobie pobierze z powietrza idealnie dokładną godzinę (w naszej strefie czasowej) i jednocześnie zmieni datę na datowniku jeśli zajdzie taka potrzeba? Mówię tu oczywiście o analogowym zegarku z analogowym datownikiem.

#zegarki
  • 7
Panowie @Miszczlaborant oraz @Wygryw_z_wyboru z grubsza Ci to wyjaśnili, więc ja Ci to wyłożę trochę bardziej szczegołoo bo zabolało mnie to pobieranie czasu z powietrza.

Otóż, DCF77 to rodzaj fal, zwanych wzorcem czasu ponieważ nadawane są w oparciu o cezowy zegar atomowy.
77 oznacza częstotliwość 77,5kHz w paśmie fal długich. To nie jest tak, że wciskasz przycisk i masz. Odbiór trwa do kilku minut, rzadko kiedy dzieje się on szybciej.

Informacje które
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@schreder: dodatkowo jeszcze ustawia się czy ma uwzględniać zmianę czasu lato zima. Jak gdzieś podróżujesz to zmieniasz tylko strefę czasową a data i godzina przestawi się sama. Co ciekawe sygnał DCF jest bardzo prosty do odkodowania, a transmisja mega powolna - przesłanie czasu i daty trwa minute. Dlatego czasem trzeba poczekać na zakończenie synchronizacji. Są citizeny z synchronizacją z gps - tutaj trwa to kilka sekund ale może nie powieść się