Wpis z mikrobloga

Planuje zaprojektować instalacje inteligentnego budynku dla własnego domu. Zastanawiam się który system wybrać. Zależałoby mi na dużej swobodzie w programowaniu funkcji i logicznych powiązań, ponieważ mam spore doświadczenie z pracy w automatyce, a popularne systemy jak KNX czy F&F nie wydają się oferować takich możliwości.

Możecie polecić jakieś alternatywne rozwiązania/systemy, na które warto rzucić okiem?

#inteligentnydom #automatyka #elektryka
  • 32
@knrwa123: Brak tego, brak tego. Czasem takie głupoty jak brak zintegrowanego zegara astronomicznego był powodem odejścia. A do meritum: Grenton nie ma własnych czujników ruchu (obecności), jakości powietrza, oświetlenia, integracji z wieloma systemami (obecnie bramki HTTP, Satel, Modbus). Łatwiejsza konfiguracja Loxone i topologia drzewa Tree (oparty na zmodyfikowanym CAN a nie RS485 jak w Grentonie) gdzie ułatwia się okablowanie. Z resztą przejrzyj ofertę modułów Loxone https://shop.loxone.com/plpl/miniservers.html a Grenton (https://www.grenton.pl/system/produkty.html
@Bronek313: Najlepiej po KNX. INT-KNX2 i KNX Extension. Jeśli robię tak instalację to wszystkie kontaktrony i oczywiście czujki o znaczeniu SSWiN podłączone są do Integry a te, które mają znaczenie dla Loxone są wystawione przez KNX. Oczywiście komunikacja jest dwustronna i zdarzenia w systemie automatyki mogą mieć odzwierciedlenie w alarmie np. zazbrajanie czy prozaiczne wykorzystanie INT-ORS jako tanich przekaźników. Opóźnienia dla większości aplikacji są akceptowalne.
@michallus czyli nie ma takich pięknych integracji jak w HA gdzie wystarczy wpisać dane integracji po TCP/IP? Opóźnienia występują w jedną czy w obie strony? Dla sterowania ogrzewaniem/rekuperacja(modbus)/klimą/scenami trzymać się loxone czy rozważyć też grenton?
@Bronek313: No tak łatwo nie ma. Ok. 350-500 ms (tutaj Integra dodaje najwięcej laga). Dla kontaktronów to bez znaczenia. Jeśli planujesz użyć czujek SSWiN do sterowania światłem pewien dyskomfort już może być.
Loxone ma bardzo dużo gotowych bloków i rozwiązań do sterowania całym HVAC