Wpis z mikrobloga

24 listopada 1227 podczas zjazdu książąt w Gąsawie na Kujawach siepacze napadli na Leszka Białego w łaźni i na Henryka Brodatego w łóżku. Henryk został ranny, jednak życie uratował mu rycerz Peregryn z Wiesenburga, który zasłonił go własnym ciałem. Leszek zaczął uciekać konno, jednak został dopadnięty i zamordowany we wsi Marcinkowo (obecnie Marcinkowo Górne w powiecie żnińskim). Według jednej z wersji, odpowiedzialność za to ponosił Władysław Odonic, według drugiej - Świętopełk Pomorski. Jednym ze skutków tej zbrodni było oderwanie się od Polski Pomorza. Leszek Biały był najprawdopodobniej ostatnim polskim księciem mającym uprawnienia princepsa, czyli zwierzchniego władcy nad pozostałymi książętami dzielnicowymi.

27 listopada 1331 na króla Szkocji został koronowany Dawid II Bruce.

24 listopada 1572 zmarł John Knox, szkocki duchowny i teolog protestancki, czołowy twórca narodowego protestanckiego Kościoła Szkocji.

24 listopada 1632 urodził się Baruch Spinoza, żydowski filozof i optyk z Holandii, zwolennik panteizmu.

24 listopada 1729 urodził się Aleksandr Suworow, rosyjski dowódca wojskowy.

24 listopada 1858 zmarł Wincenty Krasiński, generał i polityk, ojciec Zygmunta Krasińskiego.

24 listopada 1859 w brytyjskich księgarniach pojawiło się dzieło Darwina "O powstawaniu gatunków".

24 listopada 1872 urodził się Grigorij Cziczerin, sowiecki polityk i dyplomata, ludowy komisarz spraw zagranicznych.

24 listopada 1875 urodził się Xawery Dunikowski, rzeźbiarz.

24 listopada 1880 urodził się Abd al-Aziz ibn Su'ud, twórca państwa saudyjskiego, pierwszy król Arabii Saudyjskiej (od 1932 do 1953).

24 listopada 1891 urodziła się Maria Kossak znana później jako Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, poeta, dramatopisarka, córka Wojciecha Kossaka.

24 listopada 1929 zmarł Georges Clemenceau, były premier Francji.

24 listopada 1957 zmarł Diego Rivera, meksykański malarz żydowskiego pochodzenia, mąż Fridy Kahlo, trockista.

24 listopada 1963 dwa dni po zamachu na Johna F. Kennedy'ego główny podejrzany o tę zbrodnię Lee Harvey Oswald został zamordowany przez Jacoba Rubinsteina znanego jako Jack Ruby; było to pierwsze zabójstwo sfilmowane i transmitowane na żywo w telewizji.

24 listopada 1991 zmarł Freddie Mercury (właściwie Farrokh Bulsara), wokalista zespołu Queen. Tego samego dnia zmarł Eric Carr (właściwie Paul Caravello), perkusista zespołu KISS.

24 listopada 1995 na Białorusi odbyło się sfałszowane referendum umacniające władzę Łukaszenki i przywracające symbole narodowe (w nieco zmodyfikowanej formie) z czasów Białoruskiej SRR.

24 listopada 2001 w katastrofie samolotu Crossair 3597 w Szwajcarii k. Zurychu zginęły 24 osoby, w tym wokalistka grupy La Bouche, Melanie Thornton.

24 listopada 2005 zmarł Noriyuki "Pat" Morita, japońsko-amerykański aktor znany głównie z roli Miyagi'ego w filmie "Karate Kid".

24 listopada 2008 zmarł Michael Lee (właściwie Michael Gary Pearson), perkusista grup The Cult i Thin Lizzy.

24 listopada 2015 niedaleko granicy syryjsko-tureckiej myśliwiec tureckich sił powietrznych zestrzelił rosyjski bombowiec; był to pierwszy przypadek zestrzelenia rosyjskiego samolotu przez siły powietrzne członka NATO po rozpadzie ZSRR.

#historia #ciekawostkihistoryczne #rocznicanadzisiaj #zdarzylosiedzisiaj #film #muzyka #gruparatowaniapoziomu
  • 6
@NocnyDrwal: Od zawsze. Wiesz, gdzie są Kujawy w ogóle? Powiat żniński jak najbardziej zalicza się do Kujaw. Twoim zdaniem jeśli Gąsawa to nie Kujawy, to co?

BTW:
Poprzednio zapomniałem dodać, że 24 listopada 1989 podczas tzw. aksamitnej rewolucji trwającej w Czechosłowacji od 17 listopada, kierownictwo KPCz na czele z Milošem Jakešem podało się do dymisji, i partia wyraziła gotowość do reform politycznych, społecznych i gospodarczych. Można to uznać za przełomowy moment
@Trojden: Kujawy to od Noteci dopiero. Gąsawa, Żnin to Pałuki, które są częścią historycznej Wielkopolski ( ͡° ͜ʖ ͡°) nie myl współczesnego podziału administracyjnego z podziałem historycznym czy geograficznym
@NocnyDrwal: Nie mylę. Wiem, że obecny podział administracyjny nie oddaje podziałów na krainy historyczne, mimo że obecne nazwy województw nawiązują do krain historycznych. Sam wielokrotnie pisałem na wykopie, że obecny podział administracyjny z jego nazwami województw jest bezsensu. Choć w przypadku Gąsawy to byłem pewien, że powiat żniński w całości zalicza się do Kujaw tak jak mogileński i inowrocławski.
@NocnyDrwal: Część mojej rodziny ma korzenie w Pakości (a także w Gąsawie), a jednak nikt mi nie powiedział, że Pakość jako leżąca w Pałukach zalicza się do Wielkopolski. Choć tak w sumie to dotąd z nikim o tym nie rozmawiałem. :) I nie wiedziałem, że dla kogokolwiek ma to istotne znaczenie, czy Pałuki to już Kujawy, czy jeszcze Wielkopolska.